Prima pagină » Știri politice » PMP îi solicită ministrului Agriculturii să-și facă datoria față de fermieri și de agricultura românească: „Dacă nu e în stare, să lase locul specialiștilor”

PMP îi solicită ministrului Agriculturii să-și facă datoria față de fermieri și de agricultura românească: „Dacă nu e în stare, să lase locul specialiștilor”

PMP îi solicită ministrului Agriculturii să-și facă datoria față de fermieri și de agricultura românească: „Dacă nu e în stare, să lase locul specialiștilor”

Partidul Mișcarea Populară (PMP) îi solicită ministrului Agriculturii, Adrian Oros, să-și facă datoria față de fermieri și față de agricultura românească. „Iar dacă nu este în stare, ceea ce a dovedit până acum, să lase locul specialiștilor”, se arată într-un comunicat postat p epagina de Facebook a partidului.

„PMP: Adrian Oros, ministrul pleonasm

Ministrul Agriculturii, Adrian Oros, a descoperit că degeaba fermierii au recolte istorice, de vreme ce ei exportă materie primă, fără valoare adăugată. El constată, la doi ani de zile de când se află în fruntea ministerului că, munca țăranului român este de prisos, pentru că nu există capacități de depozitare și de procesare.

«Deficitul balanței comerciale se datorează (n.r.!?) în primul rând unei slabe capacități de depozitare și procesare», constată domnul Oros.

O concluzie tautologică, de vreme ce fermierii se plâng, de ani de zile, la porțile ministerului, că nu-și pot distribui marfa la valoarea de piață, că ei merg în pierdere și că, din această afacere, doar speculanții câștigă. PMP consideră că declarațiile lui Oros se dovedesc a fi ridicole, în condițiile în care ministerul Agriculturii nu a făcut nimic pentru construirea de depozite regionale, așa cum era prevăzut în programul de guvernare”, este mesajul scris pe rețeaua de socializare.

Aceștia susțin că lipsa de profesionalism, nepăsarea și indolența funcționarilor de la Ministerul Agriculturii i-au lăsat pe fermieri la mâna samsarilor și a importatorilor, care fac legea și îi obligă pe țărani să vândă la prețuri de subproducție.

Reprezentanții PMP mai spun, de ademenea, că ministrul Agriculturii se dovedește a fi total incapabil să negocieze la Bruxelles, condiții mult mai bune de subvenționare a produselor agricole, românii fiind puși, într-o poziție umilitoare, în raport cu fermierii din alte state europene.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Warren Buffett regretă că și-a vândut acțiunile Apple, dar spune că nu ar cumpăra acum, având în vedere situația pieței
Digi24
Marco Rubio, telegramă către toate ambasadele SUA să colaboreze cu unitatea de Operațiuni Psihologice a Pentagonului
Cancan.ro
» Primele și singurele imagini cu mama copiilor lui Bogdan de la Ploiești. Cum arată femeia care l-a făcut tătic pe artist
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
Harta centurilor rutiere așteptate în România. Unde se construiesc cele mai spectaculoase variante ocolitoare
Mediafax
Programul și traseul Pelerinajului de Florii din București
Click
Patru zodii vor triumfa, începând cu data de 13 aprilie. Acești nativi vor avea noroc în dragoste, carieră și pe plan financiar
Digi24
Rubio amenință că SUA şi-ar putea schimba poziţia faţă de NATO din cauza sprijinului limitat în Iran. „Ne vom ocupa de asta mai târziu”
Cancan.ro
Cum va fi vremea de Paște 2026. ANM anunță temperaturi anormale pentru aceasta perioadă
Ce se întâmplă doctore
Gabriela Cristea a dezvăluit cum a slăbit 30 de kg. Cu ce tehnici a reușit să scape prezentatoarea TV de kilogramele în plus
Ciao.ro
Cine este Aurel Frandeș, pădurarul erou care le-a salvat pe Rebeca și Melisa: 'Încă o noapte și nu supraviețuiau'
Promotor.ro
2026: Top 5 mașini ieftine pe GPL disponibile acum în România. Singurii producători de pe piața locală ce oferă GPL din fabrică
Descopera.ro
Imagini fără precedent cu planeta Saturn!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Cât de mic este cel mai mic cod QR din lume?