Prima pagină » Actualitate » Alertă în SUA: Peste 16.000 de decese cauzate de violențele poliției în ultimii 40 de ani, trecute sub tăcere

Alertă în SUA: Peste 16.000 de decese cauzate de violențele poliției în ultimii 40 de ani, trecute sub tăcere

Alertă în SUA: Peste 16.000 de decese cauzate de violențele poliției în ultimii 40 de ani, trecute sub tăcere

Mai mult de jumătate dintre toate decesele din SUA cauzate de violenţe ale poliţiei în ultimii 40 de ani nu au fost înregistrate ca atare în baza de date principală a guvernului, conform unui studiu realizat de cercetători ai Universităţii din Washington şi apărut în publicaţia de specialitate The Lancet.

Conform Sistemului Naţional de Statistică al SUA, în perioada 1980-2018 s-au înregistrat oficial 13.700 de decese în care violenţele poliţiei au jucat un rol, spun autorii studiului. Însă, prin examinarea a trei baze de date neguvernamentale şi cu sursă deschisă, ei estimează că numărul total real este de circa 30.800.

Violența poliției, criză urgentă de sănătate publică în SUA

Povara violenţelor fatale ale poliţiei este o criză urgentă de sănătate publică în SUA, relevă studiul, apărut joi în The Lancet, o importantă publicaţie medicală britanică.

Decesele cauzate de poliţie au un impact disproporţionat asupra persoanelor de anumite rase şi etnii, ceea ce evidenţiază rasismul din rândul forţelor de ordine, se mai atrage atenţia în studiu.

Anul trecut, mai multe proteste au izbucnit în SUA după moartea lui George Floyd, un bărbat de culoare care a murit după ce un ofiţer de poliţie i-a ţinut genunchiul pe gât mai mult de opt minute, şi după alte incidente în care poliţia a omorât bărbaţi şi femei de culoare.

Moartea lui Floyd a declanșat ample proteste în Statele Unite împotriva violenței și rasismului

Derek Chauvin, fostul agent de poliție în Minneapolis, a fost condamnat la 22 de ani și jumătate de închisoare în dosarul privind moartea lui George Floyd din 2020.

Procurorii ceruseră o pedeapsă de 30 de ani. Chauvin a fost găsit vinovat în aprilie pentru crimă de gradul doi, crimă de gradul trei și omor de gradul doi, informează CNN.

Potrivit legii, Chauvin ar fi riscat până la 40 de ani de închisoare pentru crimă de gradul al doilea, până la 25 de ani pentru crimă de gradul trei și până la 10 ani pentru omor.

Chauvin este primul polițist alb condamnat vreodată în statul Minnesota pentru moartea unui afro-american, potrivit presei internaționale.

Pe 25 mai 2020, George Floyd, un afro-american în vârstă de 46 de ani, cu trecut infracțional, a murit în timp ce a fost reținut de Poliție.

Moartea sa a declanșat ample proteste în Statele Unite împotriva violenței și rasismului polițiștilor și a dus la un reviriment al mișcării Black Lives Matter.

Floyd, care fusese anterior condamnat pentru opt infracțiuni și care petrecuse patru ani în închisoare pentru participare la jaf, a fost abordat de patru polițiști după ce proprietarul unui magazin a sunat la numărul de urgență pentru a sesiza că afro-americanul ar fi plătit cu o bancnotă falsă de 20 de dolari.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
De ce s-a deplasat șeful CIA la Moscova. Explicațiile Kremlinului
Cancan.ro
Ștefania a fost dată dispărută pe 24 august 2026. După 24 de ore, a fost găsită moartă
Prosport.ro
Ioana Timofeciuc a luat decizia! A plecat din România după Florinel Coman
Adevarul
După scandalul merdenelei, o nouă controversă la Mița Biciclista: celebrele decorațiuni de pe clădire au fost date jos după sesizări la Poliția Locală
Mediafax
Surpriză în Germania: muncitorii din 5 țări câștigă mai bine decât germanii
Click
Românul care a plecat la 19 ani în Anglia să lucreze ca salahor. 10 ani mai târziu, are o avere cât pentru două vieți
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
Influencerul Andrei Bordeianu, accident teribil pe motocicletă. Ar fi ajuns în stare gravă la spital
Ce se întâmplă doctore
Cine își mai aduce aminte de Fizz? A vândut celebra haină de blană și s-a retras din muzică. E total schimbat acum
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Indicatorul rutier pe care mulți șoferi îl interpretează greșit. Semnificația se schimbă în funcție de țară
Descopera.ro
Un material uluitor a fost descoperit pe Marte de roverul Perseverance
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce caută lenjeria ta la vecinii noștri?
Descopera.ro
Ce spun cercetările despre alegerea unei școli — și de ce majoritatea criteriilor pe care le folosim contează mai puțin decât credem (P)