Prima pagină » Actualitate » Mesaje de felicitare de Ziua Naţională a României, din partea Comisiei Europene şi a Consiliului Uniunii Europene

Mesaje de felicitare de Ziua Naţională a României, din partea Comisiei Europene şi a Consiliului Uniunii Europene

Mesaje de felicitare de Ziua Naţională a României, din partea Comisiei Europene şi a Consiliului Uniunii Europene

Comisia Europeană şi Consiliul Uniunii Europene au transmis mesaje de felicitare, pe rețelele de socializare, cu ocazia zilei Naționale a României.

„La mulţi ani de Ziua Naţională, România! La mulţi ani, România! Astăzi sărbătorim alături de prietenii noştri români şi de Comisia Europeană în România!”,  scrie pe pagina de Facebook a Executivului comunitar, mesajul fiind însoțit de imagini reprezentative ale țării noastre, dar și de un articol informativ.

Consiliul Uniunii Europene ne-a transmis felicitări cu ocazia Zilei Naționale printr-un clip distribuit pe Facebook, care cuprinde mai multe informații despre România. La început, reprezentanții instituției au explicat în engleză semnificația celebrei expresii românești „struțo-cămilă”.

Ulterior, sunt prezentate date cu privire la aderarea la UE, faptul că România are cel mai rapid internet în bandă largă dintre țările din blocul comunitar sau că prima femeie neurochirurg din lume a fost o româncă, dr. Sofia Ionescu-Ogrezeanu..

Nu sunt uitate nici performanțele sportive: primul și ultimul 10 „curat” la gimnastică aparțin României, prin Nadia Comăneci -1976 și Lavinia Miloșovici – 1992.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
NU renunța la cafea! Un studiu amplu schimbă tot ce știam până acum
Digi24
Rusia pregătește un atac asupra Poloniei, avertizează SUA. Soldații Moscovei ar putea traversa granița și pătrunde pe teritoriul NATO
Cancan.ro
Singura școală din București unde toți elevii au luat sub 5 la Evaluarea Națională 2026
Prosport.ro
Ce imagini! Cum arată la 25 de ani „cea mai frumoasă fată din lume”: s-a căsătorit!
Adevarul
Contradicții între declarațiile lui Bolojan și rapoartele CJ Bihor în dosarul azilelor ilegale: „Am avut o colaborare bună” apare în documente
Mediafax
ATENȚIE, dacă stai pe scaun peste 30 de minute! Ce au descoperit cercetătorii în 12 ani de studiu
Click
Cornelia, dansatoarea maneliștilor, apariție neașteptată alături de soțul ei la piscină. Cum arată la 57 de ani în costum de baie
Digi24
Trei scenarii privind viitorul Guvern. În ce variantă ar putea fi propus Alexandru Nazare premier
Cancan.ro
DOLIU în lumea radioului! A murit Anne-Marie Ionescu
Ce se întâmplă doctore
Adevărul din spatele calvarului trăit de Andreea Sasu, iubita lui Philipp Plein! A făcut 10 operații în doar trei luni. Ce intervenție estetică i-a provocat infecția care a dus-o la un pas de septicemie
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Peripețiile unui român care a plecat până în Thassos cu un vehicul electric de oraș
Descopera.ro
O structură mamut observată în spațiul cosmic sfidează tot ce știm!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Alpii și Pirineii, posibile surse naturale de hidrogen