Prima pagină » Actualitate » Noi detalii din asasinatul de la Iași. Studenții uciși abia se mutaseră cu chirie, în vila de lux a unui om de afaceri

Noi detalii din asasinatul de la Iași. Studenții uciși abia se mutaseră cu chirie, în vila de lux a unui om de afaceri

Studenţii ucişi la Iaşi, găsiţi în dimineaţa de sâmbătă, se mutaseră recent într-o vilă de lux din apropierea aeroportului. Imobilul aparţine unui om de afaceri, iar chiria pe care o plăteau tinerii era de 1.000 de euro pe lună.

Cei doi studenţi ucişi la Iaşi, o tânără româncă și un tânăr de origene marocană, locuiau de câteva săptămâni într-o vilă închiriată într-un cartier de lux din apropierea aeroportului. Surse judiciare au declarat pentru Gândul că vărul bărbatului a sunat la poliție, deoarece acesta ar fi trebuit să ajungă în Belgia, în cursul zilei de vineri.

Din primele informaţii, vila aparţine unui om de afaceri care deţine patru vile în zonă, iar chiria pe care o plăteau studenta din Iaşi şi iubitul ei era de 1.000 de euro pe lună. De asemenea, unele apartamente situate în zona Moara de Vânt se apropie chiar şi de 2.000 de euro pe metru pătrat, un apartament cu două camere ajungând la vânzare la circa 85.000 de euro, scrie Adevărul.

Cei doi tineri au fost înjunghiați de zeci de ori în gât, spate și în zona brațelor. Apoi, trupurile lor au fost incendiate.

Jurnaliștii de la BZI susțin că victima de sex feminin este Ioana Vanesa Burlacu. Fata de 23 de ani, născută în localitatea Miroslava, absolvise Liceul Teoretic Miron Costin din Iași, iar acum studia la Universitatea de Medicină și Farmacie Gr. T. Popa. Iubitul ei ar fi fost cetățean marocan, și el student la Medicină. Tânărul avea 25 de ani.

Cadavrele celor doi studenţi se află la Institutul de Medicină Legală, autorităţile aşteptând confirmarea identităţii acestora.

Au fost găsiţi în cursul nopţii de vineri spre sâmbătă. Au leziuni traumatice care indică faptul că au fost ucişi şi li s-a dat foc. Cadavrele aparţin unor tineri, el în vârstă de aproximativ 24 de ani, ea de aproximativ 21 de ani. S-ar părea că el este din Maroc. Se presupune identitatea victimelor, însă aceasta trebuie confirmată de rudele acestora. Ancheta e în curs de desfăşurare”, a declarat prim procurorul Parchetului de pe lângă Tribunalul Iaşi, Mihaela Apostol.

Surse judiciare au declarat pentru Gândul că procurorul de caz ia în calcul trei scenarii: dublă sinucidere, crimă și sinucidere, sau omor. Cea mai plauzibilă fiind ultima, deoarece trupurile celor doi tineri ar fi fost incendiate.

În această dimineață, într-un imobil din municipiul Iași, au fost găsite decedate, în condiții suspecte, două persoane, respectiv o femeie și un bărbat.Bărbatul era cetățean marocan, iar, în după-amiaza de 10 decembrie, ar fi fost sesizat faptul că acesta trebuia să ajungă în Belgia în cursul zilei, aspect ce nu s-a întâmplat”, anunță IPJ Iași.

Cercetările sunt continuate de un procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Iași, împreună cu polițiști Serviciului de Investigații Criminale.

Recomandarea video

Mediafax
Péter Magyar, despre România: ce declara viitorul lider de la Budapesta în vizitele din țara noastră
Digi24
Cea mai puțin vizitată țară din Europa, pentru că turiștii o găsesc „plictisitoare”
Cancan.ro
Viktor Orban și-a recunoscut înfrângerea în urmă cu puțin timp. S-a scris istorie cu un RECORD incredibil
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Cum poate fi îngenuncheat Iranul cu un simplu telefon la Beijing. Soluția generalului care a condus armata SUA
Mediafax
Se cere demisia lui Kelemen Hunor după înfrângerea lui Viktor Orban din Ungaria
Click
Un turist bulgar compară România cu Bulgaria. Orașul care l-a impresionat: „foarte bine organizat, cu arhitectură frumoasă, străzi curate”
Digi24
După eșecul negocierilor de la Islamabad, Trump anunță o blocadă a SUA asupra Strâmtorii Ormuz: „Suntem pe deplin «gata de acțiune»”
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Teodora Stoica după ce s-a vindecat complet de cancer! Alimentul de Paște pe care nu-l mai consumă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cât de des trebuie să verificăm anvelopele mașinilor?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Cum ne pot afecta pielea primele raze de Soare de după iarnă?