Prima pagină » Economic » Consumul de energie al României a crescut cu 5,3%, iar exportul s-a majorat cu 22,25. Care e situația resurselor

Consumul de energie al României a crescut cu 5,3%, iar exportul s-a majorat cu 22,25. Care e situația resurselor

Madalina Prundea
Consumul de energie al României a crescut cu 5,3%, iar exportul s-a majorat cu 22,25. Care e situația resurselor
Sursa foto: Shutterstock - caracter ilustrativ

Consumul final de energie electrică al României a fost mai mare cu 5,3% în primele zece luni din 2021, față ce aceeași perioadă a anului trecut, iar producția a crescut cu 7,2%, potrivit datelor publicate luni de Institutul Naţional de Statistică privind resursele de energie.

În primele zece luni din 2021, resursele de energie primară au crescut cu 7,6%, iar cele de energie electrică, inclusiv din importuri, cu 6,5%, față de aceeași perioadă a anului precedent, arată cifrele centralizate de INS.

Principalele resurse de energie primară în lunile ianuarie – octrombrie au totalizat 27.887,5 mii tone echivalent petrol, (tep), în creștere cu 1.965,7 mii tep faţă de aceeași perioadă a anului trecut.

Producţia internă a însumat 15.441,1 mii tep, în creștere cu 429,5 mii tep faţă de aceeaşi perioadă a anului precedent, respectiv cu 2,9%, iar importul a fost de 12.446,4 mii tep, în creștere ci 1.536,2 mii tep, adică cu o pondere de 14,1%. Cea mai mare creștere a importurilor a fost la gaze naturale utilizabile, de 68,4%.

Importul de energie a crescut cu 1,9%

În ceea ce privește resursele de energie electrică, în această perioadă acestea au fost de 55.533 milioane kWh, în creștere cu 3.409,7 milioane kWh faţă de perioada corespunzătoare a anului 2020, respectiv de 6,5%. Consumul final a crescut cu 5,3% în acest intervel, cea mai mare creştere a fost în cazul consumului din partea populaţiei, 7,4%, în timp ce consumul în economiei s-a majorat cu 4,6%. Consumul propriu tehnologic al centralelor electrice a crescut şi el cu 4,7%.

Producţia naţională de electricitate a crescut cu 7,2%, până la 49.110 miloane kWh. Cea mai mare creştere a producţiei a fost în hidrocentrale – 17,5% şi în termocentralele clasice – 11,4%. Scăderile au fost la producţia de energie regenerabilă, cu 10,2%, în cazul parcurilor eoliene, şi cu 1% în cel al parcurilor fotovoltaice.

Exportul de energie electică s-a majorat cu 22,2% (4.996,3 milioane kWh în creștere cu 906,2 milioane kWh), iar importul, cu doar 1,9% (6.422,8 milioane kWh, în plus cu 119,8 milioane kWh), în primele zece luni din 2021, față de aceeași perioadă a anului trecut.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Doamna Ferrari le-a cumpărat o locuință victimelor DRONEI din Galați. Motivul
Digi24
Putin spune de ce a folosit racheta Oreșnik în atacul asupra Kievului: „Voi dezvălui un secret militar de stat de mare importanță”
Cancan.ro
S-a aflat adevărul despre drona care a explodat în urmă cu doar câteva minute la Constanța! Ce au găsit autoritățile române atașat de ea
Prosport.ro
FOTO. Ce imagini! Ioana Tamaș și Adelina Pestrițu s-au dezlănțuit la Istanbul
Adevarul
Angajatorii sunt obligați, de pe 7 iunie, să justifice diferențele de salariu. Ce drepturi noi au angajații și ce riscă firmele
Mediafax
Prefectul Constanței: „Explozia a fost resimțită în tot municipiul Constanța”
Click
Răzvan Fodor și-a văzut fiica plecând pe tocuri, la bal, pentru prima dată. Imaginea emoționantă postată de Irina Fodor
Digi24
Efectele „catastrofale” ale modelului economic al Chinei: Cum facilitează politicile lui Xi prăbușirea industriilor din restul lumii
Cancan.ro
Milionarul și-a recuperat cu executorul judecătoresc Rollsul și acaretele de la fosta! Despărțire-ȘOC în showbiz
Ce se întâmplă doctore
O femeie nu mai poate dormi cu ochii închiși de șase ani, după o operație la pleoape făcută de un medic fals. Imagini șocante
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Ce mai uită lumea în taxi-uri? De la jucării, la bile de bowling
Descopera.ro
Un studiu arată ce se întâmplă în creier în timpul unui concert live
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă supărat: – Bubulino, am aflat că ai amant!
Descopera.ro
Festivalul de la Cannes s-a născut dintr-un conflict politic. Povestea puțin cunoscută a celui mai celebru festival de film din lume