Prima pagină » Economic » Consumul de energie al României a crescut cu 5,3%, iar exportul s-a majorat cu 22,25. Care e situația resurselor

Consumul de energie al României a crescut cu 5,3%, iar exportul s-a majorat cu 22,25. Care e situația resurselor

Consumul de energie al României a crescut cu 5,3%, iar exportul s-a majorat cu 22,25. Care e situația resurselor
Sursa foto: Shutterstock - caracter ilustrativ

Consumul final de energie electrică al României a fost mai mare cu 5,3% în primele zece luni din 2021, față ce aceeași perioadă a anului trecut, iar producția a crescut cu 7,2%, potrivit datelor publicate luni de Institutul Naţional de Statistică privind resursele de energie.

În primele zece luni din 2021, resursele de energie primară au crescut cu 7,6%, iar cele de energie electrică, inclusiv din importuri, cu 6,5%, față de aceeași perioadă a anului precedent, arată cifrele centralizate de INS.

Principalele resurse de energie primară în lunile ianuarie – octrombrie au totalizat 27.887,5 mii tone echivalent petrol, (tep), în creștere cu 1.965,7 mii tep faţă de aceeași perioadă a anului trecut.

Producţia internă a însumat 15.441,1 mii tep, în creștere cu 429,5 mii tep faţă de aceeaşi perioadă a anului precedent, respectiv cu 2,9%, iar importul a fost de 12.446,4 mii tep, în creștere ci 1.536,2 mii tep, adică cu o pondere de 14,1%. Cea mai mare creștere a importurilor a fost la gaze naturale utilizabile, de 68,4%.

Importul de energie a crescut cu 1,9%

În ceea ce privește resursele de energie electrică, în această perioadă acestea au fost de 55.533 milioane kWh, în creștere cu 3.409,7 milioane kWh faţă de perioada corespunzătoare a anului 2020, respectiv de 6,5%. Consumul final a crescut cu 5,3% în acest intervel, cea mai mare creştere a fost în cazul consumului din partea populaţiei, 7,4%, în timp ce consumul în economiei s-a majorat cu 4,6%. Consumul propriu tehnologic al centralelor electrice a crescut şi el cu 4,7%.

Producţia naţională de electricitate a crescut cu 7,2%, până la 49.110 miloane kWh. Cea mai mare creştere a producţiei a fost în hidrocentrale – 17,5% şi în termocentralele clasice – 11,4%. Scăderile au fost la producţia de energie regenerabilă, cu 10,2%, în cazul parcurilor eoliene, şi cu 1% în cel al parcurilor fotovoltaice.

Exportul de energie electică s-a majorat cu 22,2% (4.996,3 milioane kWh în creștere cu 906,2 milioane kWh), iar importul, cu doar 1,9% (6.422,8 milioane kWh, în plus cu 119,8 milioane kWh), în primele zece luni din 2021, față de aceeași perioadă a anului trecut.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
TikTok anunță un megaproiect în Brazilia