Prima pagină » Actualitate » Iohannis: Nu există niciun indiciu concret că ar exista altă ţintă decât Ucraina. Însă flancul estic trebuie întărit

Iohannis: Nu există niciun indiciu concret că ar exista altă ţintă decât Ucraina. Însă flancul estic trebuie întărit

Iohannis: Nu există niciun indiciu concret că ar exista altă ţintă decât Ucraina. Însă flancul estic trebuie întărit

Preşedintele Klaus Iohannis a vorbit, joi, de la Bruxelles, despre necesitatea consolidării Flancului estic al NATO şi a reiterat că, în cazul conflictului declanşat de Rusia, „nu există niciun indiciu” că ar exista altă ţintă decât Ucraina.

„În momentul de faţă nu există niciun indiciu concret că ar exista altă ţintă decât Ucraina, asta trebuie să o spunem clar. Însă noi suntem convinşi că Flancul estic trebuie întărit. Flancul estic trebuie întărit şi de aceea suntem foarte mulţumiţi că la NATO s-a luat deja decizia de a aproba grupul de luptă care va staţiona în România, cum de altfel s-au aprobat şi alte grupuri de luptă, faţă de patru grupuri de luptă care sunt acum pe Flancul estic. Vor fi opt”, a spus şeful statului, după prima zi a Consiliului European de la Bruxelles.

Iohannis: Trebuie să facem un plan pe termen lung, pentru a face Flancul estic mult mai solid

El a vorbit despre importanţa prezenţei aliate în regiune.

„Este important pentru noi în România, fiindcă Flancul estic este relativ mai puţin populat în partea Mării Negre şi asta ne-a îngrijorat, de aceea am solicitat încontinuu să avem o prezenţă permanentă şi acest grup de luptă va constitui o prezenţă aliată permanentă la noi, la Marea Neagră. Deci prin aceste mişcări pe care le facem, România va fi mai bine apărată dar, după părerea mea şi după părerea noastră, nu trebuie să ne oprim aici, ci să facem un plan pe termen lung, pentru a face Flancul estic mult mai solid şi mult mai bine apărat”, a subliniat Iohannis.

Președintele României, Klaus Iohannis, și președintele Statelor Unite ale Americii, Joe Biden, au discutat, joi, la summitul extraordinar NATO, care are loc la Bruxelles.

Alături de cei doi lideri s-au aflat și secretarul general NATO Jens Stoltenberg și secretarul general adjunct Mircea Geoană.

NATO a aprobat grupul de luptă care va fi poziţionat în România

Anterior începerii summitului, Klaus Iohannis a anunțat că NATO a aprobat grupul de luptă care va fi poziţionat în România şi niciun român nu trebuie să se teamă, în contextul conflictului din Ucraina.

„Avem o veste foarte bună, deja NATO a aprobat grupul de luptă care va fi poziţionat în România. Este acel grup de luptă pe care l-am solicitat”, a spus Iohannis.

Președintele a reiterat că România nu este în pericol şi niciun român nu trebuie să se teamă, în contextul conflictului din Ucraina.

„Trebuie să vă spun foarte clar că niciun român nu trebuie să se teamă. Suntem parte din cea mai mare, din cea mai puternică alianţă de apărare care a existat vreodată. Militarii noştri sunt bine pregătiţi. Deci pot să spun cu mâna pe inimă, cum se zice, că România nu este în pericol, românii sunt în siguranţă prin forţele noastre armate şi prin NATO”, a declarat Iohannis, înainte de a participa la Summitul extraordinar al Alianţei Nord-Atlantice, care se desfăşoară la Bruxelles.

Recomandarea video

Mediafax
Psihologii sunt de acord că persoanele cărora nu le place să vorbească dimineața au aceste caracteristici
Digi24
România a pierdut procesul cu compania farmaceutică Pfizer și este obligată să plătească 600 de milioane de euro
Cancan.ro
Meteorologii, în alertă: Un val uriaș de praf african a intrat în Europa. Când ajunge în România ⬇️
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
De ce ar putea alege Trump weekendul prelungit de Paște pentru o operațiune terestră în Iran
Mediafax
Consumul de gaze din această iarnă a fost cu 4% mai mare decât media ultimilor trei ani. Cât a rămas în depozite la finalul sezonului de extracție – Datele oficiale ale Transgaz
Click
Cum prepară Anna Lesko rulada de post cu ciuperci, legume și verdeață. Secretul vedetei pentru un preparat de excepție
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
Zodia feminină care va primi inelul de logodnă în aprilie 2026, potrivit celebrei Cristina Demetrescu
Ce se întâmplă doctore
Imagini uitate cu Ramona Olaru în tinerețe, când nu era celebră! Nimeni nu a mai recunoscut-o în aceste fotografii
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Carburanții, ieftiniți agresiv. Motorina a ajuns la sub 10 lei/litru
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Locuitorii unui oraș din România ar putea avea transport public cu 1 leu pe zi