Prima pagină » Actualitate » Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, va vorbi în Parlamentul României

Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, va vorbi în Parlamentul României

Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, va vorbi în Parlamentul României

Volodimir Zelenski va vorbi în Parlamentul României, cel mai probabil săptămâna viitoare, a anunțat, miercuri, președintele Senatului, Florin Cîțu.

Florin Cîțu a făcut anunțul printr-o postare pe Twitter, în care îl citează pe premierul ucrainean, Denis Şmigal.

„Președintele Zelenski va susține un discurs în Parlamentul României. Ca președinte al Senatului, voi face demersuri ca acest eveniment să aibă loc săptămâna viitoare. Ucraina are susținerea mea totală”, a scris Florin Cîțu, pe Twitter.

Comform informării de miercuri a Ministerului Afacerilor Interne, de la începerea conflictului din Ucraina, 4.328 de cetățeni ucraineni au solicitat azil în România, dintre care 6 în ultimele 24 de ore. Acești cetățeni beneficiază de toate drepturile prevăzute de legislația națională.

La momentul informării, gradul de ocupare al centrelor de cazare ale IGI era de 80,3%.

În ceea ce privește traficul prin punctele de trecere a frontierei, în ultimele 24 de ore, în România au intrat 16.898 de mijloace de transport și 55.752 de persoane, dintre care 8.261 de cetățeni ucraineni.

Răspunsul României în criza refugiaților

Războiul din Ucraina a intrat miercuri în ziua 35, iar situația din țara vecină rămâne incertă, în pofida discuțiilor de pace care au început marți la Istanbul.

Potrivit declarațiilor din 19 martie ale purtătorului de cuvânt al Guvernului, Dan Cărbunaru, erau la acea dată aproximativ 80.000 de ucraineni care au decis sa rămână în România, din cei peste 515.000 care, de la debutul conflictului, intraseră în România până atunci – deci aproximativ 15% –  iar 30.000 sunt copii.

În acest context, Guvernul român se pregătește pentru faza a II-a de răspuns în criza refugiaților ucraineni, respectiv măsuri de protecție pentru cei care vor să rămână în România.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Bătaie” pe turiștii români! Țara care vine cu oferte greu de ignorat
Digi24
Ruptură majoră între Rusia și cea mai mare țară din Asia Centrală. Active de miliarde de dolari au fost blocate la cererea Ucrainei
Cancan.ro
Mario Iorgulescu, prima REACȚIE după ce și-a aflat pedeapsa. Ce mesaj i-a trimis lui Dan Capatos 😲
Prosport.ro
FOTO. Raluca Zenga, imagini incendiare în costum de baie pe plaja din Maldive
Adevarul
Diana Buzoianu îi răspunde lui Florin Prunea după acuzațiile de „videochat”: „Genul ăsta de atac furibund arată disperarea”
Mediafax
Greșeala fatală a salvatorilor din Maldive. Mărturia bărbatului care a recuperat trupurile italienilor
Click
Melek Patrisia a rupt tăcerea după sentința primită de Mario Iorgulescu. Ce a spus văduva lui Dani Vicol
Digi24
„La fel, dar diferit”. Cum i-a primit Xi pe Trump și Putin la Beijing și de ce s-a asigurat că diferențele vor fi observate
Cancan.ro
EL este bărbatul care se va ocupa de înmormântarea Amianei Păștină, femeia din Sibiu acuzată că și-a ucis mama
Ce se întâmplă doctore
Andreea Tonciu, senzuală în costum de baie. Imagini de senzație cu bruneta din vacanță! S-a văzut aproape tot prin bikini
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Amendă de peste 1.000 de lei pentru 51 km/h în localitate. Din iulie, sancțiunea crește
Descopera.ro
Ceva neașteptat a fost găsit într-un oraș vechi de mii de ani
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. -Mămico, noi trăim ca animalele?
Descopera.ro
O „genă a longevității” ar putea proteja creierul de îmbătrânire și demență