Prima pagină » Actualitate » Mărturii cutremurătoare ale unei familii de ucraineni terorizate de soldații ruși: „M-au scos de 4 ori afară să mă împuște, dar n-au reușit. Erau prea beți”

Mărturii cutremurătoare ale unei familii de ucraineni terorizate de soldații ruși: „M-au scos de 4 ori afară să mă împuște, dar n-au reușit. Erau prea beți”

Mărturii cutremurătoare ale unei familii de ucraineni terorizate de soldații ruși: „M-au scos de 4 ori afară să mă împuște, dar n-au reușit. Erau prea beți”

O familie din Cernihiv poveștește coșmarul prin care a trecut după ce rușii au ocupat orașul. Cei care au supraviețuit au scăpat cu viaţă doar pentru că au avut noroc ori pentru că militarii ruşi erau prea beţi ca să îi execute. Sunt mărturii care întăresc opiniile că teroarea face parte din procedurile standard ale armatei ruse.

Igor, un civil ucrainean, povestește cum a fost terorizat de soldații ruși.

„Era o procedură standard, te loveau în coaste cu o pușcă și toate alea. M-au amenințat că îmi vor tăia brațele, „Spune-ne ce, unde și cum – pune-ți brațul aici.” Apoi luau un topor și începeau să toace, până ajungeau aproape de degetele mele. Mi-au dat o grenadă și îmi spuneau să cobor cu ea unde erau copiii, desfăceau inelul grenadei și mă trimiteau cu ea în subsol. M-au scos de 4 ori afară să mă împuște, dar n-au reușit. Erau prea beți. Copilul nostru invalid o să vă spună! S-a târâit afară din beci să ne apare, ca să nu ne împuște”, a spus Igor potrivit digi24.ro

Soția, Yulia, povestește că a coborât în beci încă de la început, pentru că era speriată. „Rușii au invadat și a fost așa timp de 3 săptămâni”, spune ea.

„Avem 3 copii și mai este soția mea și cu mine. Avem un beci fortificat. Motivul pentru care rușii au crezut că sunt militar e pentru că este foarte bine construit. Nu credeau că eram doar soțul ei, au crezut că sunt soldat sub acoperire”, spune Igor, soțul Yuliei.

„L-au scos pe tata afară. Au început să-l manipuleze, să-i spună: „Fie ne spui ce faci aici, sau te împușcăm chiar acum și soția ta rămâne văduvă, iar copiii tăi rămân fără tată.” Așa că m-am târât afară și le-am spus „Nu-l atingeți pe tata! Tata e totul pentru mine”, spune fiul celor doi.

„Au spus că deja l-au împușcat, că eu am rămas văduvă și că urmam. Deja începusem să mă pregătesc, să ies în livadă ca să mă împuște. Rușii n-au crezut că eram soția lui și mama copiilor, credeau că sunt o prostituată, nu știu… Mulțumesc lui Dumnezeu, nu m-au atins. Pur și simplu m-am prefăcut că am înnebunit”, a spus Yulia.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Averea celor mai bogați oameni din lume a ajuns la un nou record istoric în 2025