Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » VIDEO Cu câți bani din PNRR „tratăm” sănătatea românilor? Alexandru Rafila: „Din PNRR putem să facem 25 de obiective. Nu este o sumă foarte mare, două miliarde și ceva de euro…”

VIDEO Cu câți bani din PNRR „tratăm” sănătatea românilor? Alexandru Rafila: „Din PNRR putem să facem 25 de obiective. Nu este o sumă foarte mare, două miliarde și ceva de euro…”

Prof. Dr. Alexandru Rafila, actualul ministru al Sănătății și fost reprezentant al României la OMS, a fost invitatul lui Marius Tucă într-o ediție specială, transmisă live de Gândul. Acesta a vorbit despre cât anume din banii din PNRR intră în domeniul sănătății, dar și cum vor fi repartizați în funcție de nevoile românilor și de vulnerabilitățile sistemului. 

„M. Tucă: Câți bani din PNRR intră în sănătate?

A. Rafila: Să știți că nu este o sumă foarte mare. Două miliarde și ceva de euro, dintre care 1,1 miliarde  investiții în spitale, adică clădire și dotare. Și 650 de milioane pentru medicamente. Mai avem un proiect pentru dotarea a 3000 de cabinete de medicină de familie, 200 de centre medicale multifuncționale.

Medicul de familie trebuie să poată să acorde asitență medicale și noi avem multe de făcut în sprijinul medicilor de famile. Ei nu trebuie să fie doar niște dispeceri către alte specialități, ei trebuie să poată să-și evalueze, să-și trateze pacientul. Ei au multe probleme de natură birocratică cu care sunt încărcați în momentul de față.

Din PNRR putem să facem 25 de obiective, în afara spitalelor acelea regionale, la Cluj, Iași și Craiova. Avem o listă pe care am găsit-o la Ministerul Sănătății. Noi ne propunem să o extindem, nu să o schimbăm, astfel încât să fie o repartitiție proporțională a unităților medicale care beneficiază de aceste fonduri la nivel național. ”

Află totul despre războiul din Ucraina doar la Marius Tucă Show pe gândul.romiscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook Marius Tucă și Gândul și pe canalul de YouTube Gândul.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Noua clădire pentru tratarea tuberculozei, din București, aproape de finalizare
Digi24
Cine este Maria Julissa, femeia care ar fi stârnit un adevărat război în Mexic, după uciderea liderului de cartel El Mencho
Cancan.ro
Fiul unei celebre vedete TV a murit! Tânărul avea doar 23 de ani. Prima ipoteză a polițiștilor despre cauza morții a sfâșiat familia
Prosport.ro
FOTO. Ana Maria e considerată cea mai frumoasă fotbalistă din lume!
Adevarul
Rusia pare să fi cucerit Pokrovskul, după doi ani de lupte. Ce înseamnă căderea orașului, potrivit analiștilor ISW
Mediafax
Paramount cumpără Warner Bros pentru 31 de dolari pe acțiune: Netflix s-a retras din cursă
Click
Cum se face tocănița de post ca la mănăstire. Este recomandată în Postul Paștelui
Digi24
Răsturnare de situație. Miliardarul ucrainean cu cetățenie română care a căzut de la fereastră ar fi fost ucis chiar de către fiul său
Cancan.ro
Actor celebru din România, săltat de mascați! Este vizat într-un dosar de trafic de persoane și spălare de bani, într-un club din București
Ce se întâmplă doctore
O mai ții minte pe Ninel Conde, actrița din telenovela Rebelde? Cum arată acum actrița, la 50 de ani. Nu a îmbătrânit deloc și pozează provocator
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Vânzările Dacia Sandero în 2026 au scăzut la jumătate, în Europa. Modelul nu a prins nici măcar Top 10, în ianuarie
Descopera.ro
Ce se ascunde în „inima” Căii Lactee?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Dragă, sunt cu o domnișoară de 18 ani la un hotel!
Descopera.ro
Pentru prima dată, cercetătorii ar fi detectat un obiect masiv în Centura Kuiper