Prima pagină » Actualitate » Arestările protestatarilor anti-război din Rusia sunt foarte „îngrijorătoare”, consideră comisarul ONU pentru drepturile omului

Arestările protestatarilor anti-război din Rusia sunt foarte „îngrijorătoare”, consideră comisarul ONU pentru drepturile omului

Arestările protestatarilor anti-război din Rusia sunt foarte

Înaltul Comisar al Națiunilor Unite pentru Drepturile Omului, Michelle Bachelet, a calificat drept „îngrijorătoare” „arestarea arbitrară a unui număr mare de protestatari anti-război” în Rusia.

Luând cuvântul luni, la sesiunea Consiliului ONU pentru Drepturile Omului de la Geneva, Bachelet a adăugat că Rusia a introdus „noi restricții de drept penal” care includ „interdicții generale privind difuzarea de informații bazate pe noțiuni vagi și ambigue, inclusiv „știri false” sau „informații ne-obiective”.”

„Regret, de asemenea, creșterea cenzurii și a restricțiilor asupra mass-mediei independente”, a declarat Bachelet, fostă președintă chiliană de două ori, în cadrul sesiunii.

Bachelet le spusese anterior diplomaților că „războiul din Ucraina continuă să distrugă viețile multora, provocând ravagii și distrugeri”, iar „ororile provocate populației civile își vor lăsa amprenta de neșters, inclusiv asupra generațiilor viitoare”.

De la începutul războiului din Ucraina peste 12.000 de ruși care au ieșit în stradă să protesteze împotriva deciziilor luate de Putin de a invada țara vecină.

O femeie de 78 de ani a fost arestată la Moscova. Ea protesta împotriva războiului și armatelor lui Vladimir Putin.

Bătrâna a fost arestată la Moscova pentru că se împotrivește războiului dintre Rusia și Ucraina. Elena este o supraviețuitoare a asediului german asupra Leningradului din cel de-Al Doilea Război Mondial și este bolnavă de diabet.

Ea a fost prezentă la protestul de la Sankt Petresburg, unde cerea oprirea războiului dintre Rusia și Ucraina.

Bătrâna este obișnuită să fie reținută de oamenii legii. Ea a fost reținută de cinci ori, în 2014, la un protest care a fost neaporbat în sprijinul libertății de exprimare, iar amenda pe care a primit-o a fost de 10.000 de ruble, care înseamnă 280 de dolari.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Concubina lui Ilie Bolojan, apariție impecabilă la Viena. Cum s-a prezentat Ioana, de mână cu premierul României
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Horoscop săptămâna 5-11 decembrie. Trei zodii își schimbă destinul și dau lovitura pe plan profesional
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii: Dan Capatos, DAT AFARĂ de la Antenă, 'la pachet' cu Silviu Andrei!
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cel mai bătrân strămoș al rechinilor înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor