Prima pagină » Emisiuni » VIDEO | Sorin Roșca Stănescu, despre prietenia cu Traian Băsescu: „L-am cunoscut când era deputat. Am insistat să se întoarcă în politică, că lucra la fabrica de înghețată a fratelui său”

VIDEO | Sorin Roșca Stănescu, despre prietenia cu Traian Băsescu: „L-am cunoscut când era deputat. Am insistat să se întoarcă în politică, că lucra la fabrica de înghețată a fratelui său”

Sorin Roșca Stănescu, jurnalist și scriitor, a fost invitatul lui Marius Tucă într-o ediție transmisă live de Gândul. Acesta a vorbit despre relația cu Traian Băsescu și momentul în care s-a împrietenit cu fostul președinte al României. De asemenea, invitatul lui Marius Tucă a amintit și de perioada în care fostul șef de stat a câștigat președinția Partidului Democrat în 2001, înlocuindu-l pe Petre Roman.

M. Tucă: Când a început prietenia ta cu Băsescu? Pentru că vorbeați la per tu, v-ați întâlnit de multe ori la tot felul de evenimente, mese, băutură și așa mai departe.

Sorin Roșca Stănescu: A început cu mult timp înainte ca el să fie numit ministrul Transporturilor. L-am cunoscut când era deputat, când era unul dintre membrii Partidului Democrat, al lui Petre Roman. Am auzit despre povestea cu dosarul Flota, dar asta s-a întâmplat mai târziu, cu puțin timp înainte să ajungă primar general. Și-a dat demisia din Parlament și atunci mergând cu o anumită ocazie, pe litoral, împreună cu soția, am stat cu el mai mult timp de vorbă și am insistat să se întoarcă în politică, că lucra la fabrica de înghețată a fratelui său.

M. Tucă: Deci tu practic ai nenorocit România, rugându-l să se întoarcă de la fabrica e înghețată, în politică.

Sorin Roșca Stănescu: Și nu numai că l-am rugat, am mai făcut o greșeală, l-am rugat și pe Petre Roman să-l primească, iar Petre Roman l-a primit, după care Traian Băsescu i-a dat un șut în fund lui Petre Roman și i-a furat partidul.”

O nouă ediție Marius Tucă Show pe gândul.romiscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook Marius Tucă și Gândul și pe canalul de YouTube Gândul.

Recomandarea video

Mediafax
Racheta secretă rusă care a dinamitat acordul nuclear cu SUA
Digi24
Cine este Maria Julissa, femeia care ar fi stârnit un adevărat război în Mexic, după uciderea liderului de cartel El Mencho
Cancan.ro
Doliu în presa din România! A murit Anca Pandea
Prosport.ro
FOTO. Ana Maria e considerată cea mai frumoasă fotbalistă din lume!
Adevarul
Consilier al guvernatorul BNR: România a pierdut 8 miliarde de euro în două zile înaintea turului doi al prezidenţialelor
Mediafax
Rafila: Prevenția și depistarea precoce, cheia în lupta împotriva diabetului
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Verdict pentru Dorian Popa! Ce au decis judecătorii după ce a fost prins drogat la volan
Cancan.ro
Cristian Andrei rupe tăcerea la 3 luni după scandalul care a zguduit România: 'O femeie reușește să-l facă pe bărbat să se piardă cu firea'
Ce se întâmplă doctore
Cum a reușit Mihai Dedu să slăbească 36 de kilograme în mai puțin de un an! A ținut o dietă drastică: „Nu pot să mă laud că a fost simplu”
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Dorian Popa, condamnat definitiv la închisoare pentru conducere sub influența drogurilor. Cum va executa pedeapsa
Descopera.ro
O stea colosală și-a schimbat brusc culoarea!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La coafor: – Vă iau pe la spate? Clienta...
Descopera.ro
Care este cel mai însorit loc de pe Pământ?