Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » VIDEO | Magda Catone, despre teatrul pe timp de pandemie: „Am jucat mai puțin decât aș fi putut să cred. Mi se pare, însă, că a fost un joc reușit din partea celor care l-au organizat”

VIDEO | Magda Catone, despre teatrul pe timp de pandemie: „Am jucat mai puțin decât aș fi putut să cred. Mi se pare, însă, că a fost un joc reușit din partea celor care l-au organizat”

Bianca Iliescu

Magda Catone și Carol Ionescu, fiul actriței și al regretatului Șerban Ionescu, au fost invitații lui Marius Tucă într-o ediție transmisă live de Gândul. Aceștia au vorbit despre teatrul pe timp de pandemie și cât de mult i-au afectat perioadele de restricții. Magda Catone a precizat că nu se aștepta ca timpul petrecut acasă să fie atât de lung și este de părere că toată această situație „a fost un joc reușit din partea celor care l-au organizat”.

„E, mai întâi, un respiro, mai întâi, ne gândim. Mai întâi, am crezut n-o fie atât de lungă șederea asta acasă. Eu am început prin faptul am încheiat masteratul la regie, am făcut un spectacol la Teatrul Nottara, în care se apucase se joace de 3-4 ori și, în luna martie, când s-au închis toate prăvăliile, am închis și noi și am făcut niște repetiții disperate, în care aveam colegi cu masca pe figură și cu masca în buzunar și cu masca pe creier. Am fost cu toții exasperați ne mascăm și supraviețuim. Și uite nu e de glumă, unii sunt, Doamne iartă-mă, pe lumea cealaltă și nu mai știi pe unde e.

Mie mi se pare, însă, a fost un joc reușit din partea celor care l-au organizat. Am jucat mai puțin decât fi putut cred, dar ne-am pansat, așa, puțin rănile astea organizate de alții și, din tranșee, am răsărit cu pușca la picior și am mai jucat câteva spectacole și pe scena Teatrului Național, unde încă mai am un angajament de câteva luni, zile, clipe, secunde”, a afirmat Magda Catone.

În ciuda faptului că Festivalul de Teatru și Film „Șerban Ionescu” a avut parte de succes și în format online, invitații lui Marius Tucă au afirmat că perioada de restricții a fost una groaznică.

„A fost groaznic pentru toți artiștii, evident. A fost subțire chiar și soluția teatrului online, pe care cu reticență am acceptat-o. Ne-am derulat festivalul anul trecut online și a avut ecouri foarte puternice și, în timpul ăla sau puțin înainte, a fost UNITER-ul, adică au fost reușite care ne-au înscris și pe noi într-un culoar așa nesperat, pentru a fost premieră, a fost pionier”, au precizat Magda Catone și Carol Ionescu.

O nouă ediție Marius Tucă Show pe gândul.romiscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook Marius Tucă și Gândul și pe canalul de YouTube Gândul.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Vorbea despre Lucifer și putere absolută”: mărturii tulburătoare în cazul triplei crime din Târgu Jiu
Digi24
Frații Tate vor să se mute la Cluj-Napoca și să cumpere un hotel celebru, clădire istorică, unde să locuiască. Ce spune primăria
Cancan.ro
Veste DEZASTRUOASĂ pentru clienții Digi! Cresc TOATE abonamentele. Notificarea pe care au primit-o TOȚI consumatorii RCS RDS
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
De ce cresc temerile privind o posibilă confruntare între Rusia și NATO. Unde poate ataca Putin
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Reacția lui Ion Cassian, după ce Monica Tatoiu a spus că Irinel Columbeanu a fost „băiatul lui tata”: „Nu a escrocat pe nimeni, nu l-a văzut nimeni pe holurile DNA”
Digi24
Serviciile britanice dezvăluie, în premieră, câți ruși au fost uciși în războiul din Ucraina
Cancan.ro
Cum a reacționat Nicoleta Luciu, după dezvăluirile făcute de Sile Cămătaru? Actrița a uimit pe toată lumea
Ce se întâmplă doctore
O mai recunoști? Azi e celebră, dar nu mai arată deloc așa. Mulți nu își dau seama cine este! Poți ghici din prima?
Ciao.ro
Vedete cu suflet mare! Ce persoane publice din România au adoptat copii
Promotor.ro
Chinezii au șocat Salonul Auto din 2026 cu această mașină extremă
Descopera.ro
Care este cea mai RARĂ culoare din natură?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Secretul unui „nou început” poate fi chiar anotimpul de vară, spun psihologii