Prima pagină » Actualitate » Noul val de coronavirus atacă în special persoanele de peste 70 de ani. Câte dintre ele dezvoltă forme grave ale bolii

Noul val de coronavirus atacă în special persoanele de peste 70 de ani. Câte dintre ele dezvoltă forme grave ale bolii

Noul val de coronavirus atacă în special persoanele de peste 70 de ani. Câte dintre ele dezvoltă forme grave ale bolii

Persoanele de peste 70 de ani sunt cele mai predispuse la infectarea cu noul val de coronavirus. Este anunțul specialiștilor, care, precizează, însă, că foarte puține dintre persoanele vârstnice dezvoltă forme grave ale bolii precum pneumonii sau insuficiență respiratorie acută.

Medicul Florin Roșu, manager la Spitalul de Boli Infecțioase „Sfânta Parascheva” din Iași, a declarat că „marea majoritate a pacienților sunt persoane vârstnice, peste 70 de ani. Aceștia prezintă simptome specifice infecțiilor de căi respiratorii: rinoree, tuse, strănut, disfagie (greutate la înghițire), febră. Foarte puțini dezvoltă pneumonii și de asemenea, un procent foarte mic prezintă insuficiență respiratorie acută”.

„Necesarul de oxigen este minim iar pentru cei mulți dintre pacienți, după cateva zile de tratament nu mai este nevoie de suport de oxigen iar răspunsul la tratament este favorabil. Majoritatea pacienților care au nevoie de spitalizare și monitorizare pentru patologia COVID prezintă comorbidități. Afecțiunile asociate cel mai frecvent întâlnire sunt patologiile cardiace, diabetul și obezitatea”, a mai precizat medicul.

Florin Roșu a precizat că este esențial ca persoanele care prezintă simptome și, în special, cele care se confruntă deja cu afecțiuni cronice, să se prezinte cât mai repede la medic.

„Un aspect asupra căruia atragem atenția însă este că pacienții se prezintă la spital după 7, 8 zile de simptome de boală. Cei care se știu cu afecțiuni pentru care urmează tratament de mult timp (afecțiuni cronice) să nu aștepte atât de mult. Imediat să comunice cu medicul de familie și dacă în două, cel mult trei zile de la prezența simptomelor acestea nu se ameliorează să se prezinte la medicul specialist de boli infecțioase”, a informat Florin Roșu.

În acest context, medicul a precizat că „cu cât administrarea tratamentului se face mai devreme cu atât riscul unei evoluții nefavorabile se reduce semnificativ. În cazul unui organism cu comorbidități răspunsul imunitar este mai lent iar perioada de boală mai lungă și mai dificilă”.

Numărul persoanelor infectate și care au nevoie de îngrijiri medicale a scăzut considerabil în Iași. În ultimele zile, au fost internați 44 de pacienți, spre deosebire de finalul lunii august, când 73 de persoane au ajuns la Spitalul de Boli Infecțioase „Sfânta Parascheva”, informează adevarul.ro.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
NU renunța la cafea! Un studiu amplu schimbă tot ce știam până acum
Digi24
Rusia pregătește un atac asupra Poloniei, avertizează SUA. Soldații Moscovei ar putea traversa granița și pătrunde pe teritoriul NATO
Cancan.ro
Singura școală din București unde toți elevii au luat sub 5 la Evaluarea Națională 2026
Prosport.ro
Cea mai frumoasă antrenoare din România i-a înnebunit din nou pe fani: „Superbă”
Adevarul
Planul ascuns din spatele bătăliei pentru guvernare. Analist politic: „Nu e o luptă în sensul clasic”
Mediafax
ATENȚIE, dacă stai pe scaun peste 30 de minute! Ce au descoperit cercetătorii în 12 ani de studiu
Click
Ce destinație de vis au ales doi vloggeri români pentru a scăpa de canicula din România: „Când o să ne fie cald, o să ne amintim de perioada asta”
Digi24
Trei scenarii privind viitorul Guvern. În ce variantă ar putea fi propus Alexandru Nazare premier
Cancan.ro
DOLIU în lumea radioului! A murit Anne-Marie Ionescu
Ce se întâmplă doctore
Vierme de un metru în intestin și 38 de paraziți în creier. Povestea femeii care a aflat prea târziu ce a contractat în timpul unei vacanțe
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Peripețiile unui român care a plecat până în Thassos cu un vehicul electric de oraș
Descopera.ro
O structură mamut observată în spațiul cosmic sfidează tot ce știm!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Căldura tot mai mare este asociată cu rate mai mari de sinucidere în rândul tinerilor, în special la cei între 15 și 24 de ani