Prima pagină » Știri externe » Un descendent al familiei Ghika conduce funeraliile Reginei Elisabeta a II-a: „Este ultima mea misiune pentru Regină, dar prima pentru Rege”

Un descendent al familiei Ghika conduce funeraliile Reginei Elisabeta a II-a: „Este ultima mea misiune pentru Regină, dar prima pentru Rege”

Un descendent al familiei Ghika conduce funeraliile Reginei Elisabeta a II-a: „Este ultima mea misiune pentru Regină, dar prima pentru Rege”

Românul Christopher Ghika, general maior și Comandor al Ordinului Imperiului Britanic (CBE), este responsabilul cu organizarea ceremonialului funerar al Reginei Elisabeta a II-a. El este descendent al familiei Ghika-Comănești, fiul lui John Ghika și nepotul prințului Dimitry Ghika Comănești și al prințesei Valentine Bibescu, iar străbunica lui a fost Martha Bibescu.

Prezent într-o emisiune la postul de televiziune britanic BBC, Ghika a declarat că: „Este ultima mea misiune pentru Regină, dar prima misiune pentru Rege”.

Potrivit generalului Ghika, la paradă vor participa între 800 și 1.000 de membri ai forțelor armate. El a declarat pentru BBC Radio 4: „Este o datorie foarte tristă, dar este un privilegiu unic să participi la ultima datorie a forțelor armate față de regina noastră”.

„În ceea ce privește imaginile evocatoare ale reginei părăsind Palatul Buckingham pentru ultima dată, aceasta va fi o după-amiază foarte specială”, a adăugat generalul Ghika.

Generalul cu origini românești a fost și cel care a condus Batalionul 1 Gardă Irlandeză („Irish Guards”) în cadrul ceremonialului funerar al Prinţului Philip, Duce de Edinburgh, de anul trecut.

Palatul Buckingham a anunțat că funeraliile de stat ale Reginei Elisabeta a II-a vor avea loc luni, 19 septembrie, la ora locală 11:00 (13:00, ora României). Funeraliile reginei vor fi primele funeralii de stat care au loc în Marea Britanie de la cele ale premierului Winston Churchill, în 1965.

Trupul neînsuflețit al reginei va fi dus la Westminster Abbey, acolo unde s-a căsătorit și a fost încoronată, și apoi va fi transportat la Windsor pentru a fi înmormântată în cavoul regal.

Christopher Ghika, generalul maior britanic cu legături în Comănești

Christopher Ghika este descendentul dinastiei Ghika, o familie nobilă care a stăpânit peste Moldova și Țara Românească în perioada 1658 – 1859 (când s-a realizat Unirea Principatelor). John Ghika, tatăl lui, este fiul cel mai mare al prințului Dimitry Ghika Comănești și al prințesei Valentine Bibescu și a fost la rândul său ofițer al gărzilor irlandeze, o unitate de elită care asigură inclusiv protecția Familiei Regale britanice.

Cariera lui Christopher Ghika începe din anul 1993, în cadrul „Irish Guards” și a participat, de-a lungul vremii, la diferite misiuni internaționale cum ar fi cele din Macedonia de Nord, Kosovo, Sierra Leone, Afganistan și Irak. De asemenea, Ghika a fost și comandantul adjunct al coaliției militare conduse de SUA împotriva grupării teroriste Stast Islamic (ISIS), în cadrul operațiunii Inherent Resolve.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Volodimir Zelenski, îmbrăcat în costum, a ajuns la Mar-a-Lago și a fost întâmpinat de Donald Trump
Digi24
Ceasuri Rolex, lingouri de aur și o diplomație „decimată din interior”. Cum funcționează politica externă a Americii în era Trump 2.0
Cancan.ro
Cât costă rochia purtată de Mirabela Grădinaru la Digi24. De ce a atras atenția tuturor
Prosport.ro
Gigi Becali a pierdut o avere dintr-un foc, dar nu-i pasă: „Am dat 14.000.000 de euro din banii mei”
Adevarul
Șoferii de mașini hibride, de trei ori mai expuși riscului de deces decât cei cu mașini pe benzină. Care este motivul
Mediafax
CCR nu a dat decizia pe pensiile magistraților din cauza lipsei cvorumului. Decizia s-ar putea lua luni
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Fostul preşedinte al Curţii, Augustin Zegrean, despre actuala decizie a CCR: „Duminica nu se judecă nicăieri în lume”
Cancan.ro
Alex Bodi continuă scandalul aprins cu Ramona Olaru! Musculosul nu se lasă: 'O să aduc eu amintiri de la Agronomie când
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Nemții au desenat viitoarea Dacia C-Neo. Viziunea unui tuner axat pe modelele mărcii
Descopera.ro
De ce, indiferent cât ai mâncat, mai ai loc și pentru desert?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
2026 va fi anul medicamentelor împotriva obezității