Prima pagină » Actualitate » FOTO | Povestea satului Viscri. Cum a devenit celebru după ce Regele Charles al III-lea a cumpărat o casă aici

FOTO | Povestea satului Viscri. Cum a devenit celebru după ce Regele Charles al III-lea a cumpărat o casă aici

Regele Charles al III-lea deține proprietăți în întreaga lume, inclusiv în țara noastră, mai exact în satul Viscri din județul Brașov. Locuința a fost achiziţionată în anul 2006 și a fost deschisă publicului, devenind una dintre cele mai cunoscute destinații ale Transilvaniei. Dar cum a ajuns fiul Elisabetei a II-a să cumpere casa din Viscri?

În anul 1998, actualul rege al Marii Britanii a venit pentru prima oară în Transilvania și s-a îndrăgostit iremediabil de locurile și oamenii pe care i-a întâlnit aici.

Astfel că în anul 2006 a luat decizia de a achiziționa o casă în Viscri, un micuț sat din Transilvania. La prima vedere, în exterior, locuința este vopsită în albastru și nu pare a fi genul de proprietate regală, însă in interior totul este renovat și amenajat în spiritul locului.

Datorită acestui lucru, satul Viscri a ajuns să fie vizitat atât de români, cât și de străini, devenind popular la nivelul întregii Europe.

Mai mult, oricine poate vizita respectiva casă, iar Viscri a ajuns să facă parte și din Patrimoniul Mondial UNESCO. Treptat, fiul Elisabetei a II-a a dat naștere la o fundație și a achiziționat mai multe proprietăți pe care le-a renovat.

Acum, acestea pot fi închiriate turiștilor. Suveranul s-a implicat în promovarea turismului și a tradițiilor locale. Nu de puține ori, monarhul Marii Britanii a vorbit despre frumuseţile Transilvaniei, despre peisajele superbe ale țării noastre și despre bunătatea localnicilor.

Regele Charles al III-lea susține comunitățile rurale din România

Satul Viscri aparține comunei Bunești, iar povestea acestuia a început în secolul al XII-lea, atunci când secuii au fost aduși pentru a apăra hotarul estic al regatului.

Ei au construit la acea vreme un lăcaș de cult, care, de altfel, a și dat numele localității în maghiară și germană. Mai târziu, secuii au fost mutați în Covasna și Harghita de astăzi.

După ce Charles a achiziționat o proprietate în acest loc, presa britanică a realizat mai multe reportaje. Astfel, locul a devenit faimos în întreaga lume. Dar cum a ajuns fiul regretatei regine britanice aici?

Ei bine, actualul suveran al Marii Britanii susține comunitățile rurale din țara noastră, și asta chiar înainte de a păși în România. În anul 1987, acesta a fondat fundația Mihai Eminescu Trust.

Aceasta își avea sediul la Londra și avea rolul de a sprijini intelectualii români să fie în contact cu universităţi din vestul Europei, în special Oxford şi Cambridge, și cu personalități din Europa Occidentală.

În anul 1989, Charles a vorbit despre situaţia dramatică a satelor din România, cu ocazia expoziției Build A Better Britain, organizată la Londra de Civic Society.

În 2015, acesta a înființat o altă fundație, cu scopul de a păstra și proteja patrimoniului arhitectural al țării noastre. Așadar, proaspătul monarh al Regatului Unit s-a implicat în conservarea monumentelor istorice, în programul de reabilitare a mai multor sate săsești, întemeiate în Transilvania în secolul al XII-lea, astfel că unele dintre acestea sunt azi în patrimoniul UNESCO.

Toate veniturile obținute din închirierea proprietăților sale ajung în conturile acestei fundații. În ultimii trei ani, Fundația a investit în țara noastră nu mai puțin de un milion de lire.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce efect are plictiseala asupra COPIILOR. Detaliul ignorat de părinți: Mare grijă!
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
Vlăduța Lupău, vizată într-un dosar penal internațional. Autoritățile din două țări, în alertă
Prosport.ro
Gigi Becali a pierdut o avere dintr-un foc, dar nu-i pasă: „Am dat 14.000.000 de euro din banii mei”
Adevarul
Filmul șocant al crimei premeditate din Sibiu: cum și-a ucis o femeie mama pentru o moștenire de un milion de euro, cu ajutorul unei asistente medicale
Mediafax
Patronii au anunțat ce se va întâmpla în următoarele TREI luni. Ce ne așteaptă, de fapt, la începutul lui 2026
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mimica lui Zelenski când Trump a spus că Putin vrea să ajute Ucraina să reușească
Cancan.ro
Ion Drăgan, înmormântat pe ritmuri de folclor! Colegii lui i-au adus un ultim OMAGIU COPLEȘITOR. Imagini dureroase de la momentul de 'adio!'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Unde e trecută norma de poluare în Cartea Mașinii. Impozitul auto 2026 depinde de această informație
Descopera.ro
De ce, indiferent cât ai mâncat, mai ai loc și pentru desert?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
Cercetătorii s-au întrebat cum este cel mai bine să crești un copil talentat. Iată ce răspuns au găsit!