Prima pagină » Actualitate » VIDEO | Marius Manole, la podcast-ul lui Marius Tucă: „Am sindromul impostorului: trăiești cu senzația că nu ți se cuvine recunoașterea”

VIDEO | Marius Manole, la podcast-ul lui Marius Tucă: „Am sindromul impostorului: trăiești cu senzația că nu ți se cuvine recunoașterea”

Invitat la podcastul „Viața mea e un roman”, moderat de Marius Tucă, cunoscutul actor Marius Manole a vorbit despre sindromul impostorului, de care suferă și nu poate fi tratat simplu la psiholog, unde nu rezistă mai mult de o oră.

„Am reușit cumva să fac un slalom, adică să mai fac și ce vreau eu, dar în majoritatea timpului, cumva, fără să-mi dau seama, am trăit după regulile societății, după regulile unor oameni, să-i fac pe plac omului.

Dar … Nu m-am pus niciodată pe mine pe primul loc. Am zis că mai am timp.

Mi-am dat seama că am făcut lucruri, având sindromul impostorului, trăiești cu senzația că nu ți se cuvine recunoașterea, trăiești cu presiunea că trebuie să demonstrezi tot timpul… Când realizezi că ai făcut lucruri, că ar trebui să te bucuri, că le meriți, tu ai muncit, pentru mine lucrurile au devenit mult mai simple.

Am încercat să merg la psiholog, dar nu pot să stau mai mult de o oră. E un exercițiu important, dar trebuie să fii dispus să-l faci. Nu știu de unde s-a dezvoltat acest sindrom al impostorului”, a declarat Marius Manole la podcast-ul lui Marius Tucă.

Recomandarea video

Mediafax
Cum s-a transformat o zonă din Bulgaria într-un magnet pentru britanici: Este ca Amalfi, dar mai ieftină
Digi24
Cea mai puțin vizitată țară din Europa, pentru că turiștii o găsesc „plictisitoare”
Cancan.ro
Viktor Orban și-a recunoscut înfrângerea în urmă cu puțin timp. S-a scris istorie cu un RECORD incredibil
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Cum poate fi îngenuncheat Iranul cu un simplu telefon la Beijing. Soluția generalului care a condus armata SUA
Mediafax
Serialele tip microdrame generate de IA revoluționează industria divertismentului din China
Click
Un turist bulgar compară România cu Bulgaria. Orașul care l-a impresionat: „foarte bine organizat, cu arhitectură frumoasă, străzi curate”
Digi24
După eșecul negocierilor de la Islamabad, Trump anunță o blocadă a SUA asupra Strâmtorii Ormuz: „Suntem pe deplin «gata de acțiune»”
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Teodora Stoica după ce s-a vindecat complet de cancer! Alimentul de Paște pe care nu-l mai consumă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cât de des trebuie să verificăm anvelopele mașinilor?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
8 instrumente AI gratuite pe care le poți folosi zilnic în 2026