Prima pagină » Actualitate » EXCLUSIV | Gabriel Zetea (PSD), despre interimatul premierului la Apărare: „Nu cred că e o problemă să fie reprezentată Armata de dl. Ciucă”. Ce spune despre varianta Mihai Tudose pentru preluarea ministerului

EXCLUSIV | Gabriel Zetea (PSD), despre interimatul premierului la Apărare: „Nu cred că e o problemă să fie reprezentată Armata de dl. Ciucă”. Ce spune despre varianta Mihai Tudose pentru preluarea ministerului

Lia Ruscea
EXCLUSIV | Gabriel Zetea (PSD), despre interimatul premierului la Apărare: „Nu cred că e o problemă să fie reprezentată Armata de dl. Ciucă”. Ce spune despre varianta Mihai Tudose pentru preluarea ministerului

Gabriel Zetea, deputat și vicepreședinte PSD, a declarat luni seara, după discuțiile din cadrul Biroului Politic Național, că Vasile Dîncu a făcut un pas în spate pentru a nu pune în pericol Coaliția, în contextul divergențelor ireconciabile cu președintele României, Klaus Iohannis.

El a mai afirmat că în afara acestor divergențe, nimeni nu i-a reproșat nimic fostului Ministru al Apărării.

„Nu i s-a cerut demisia, nu i-a cerut demisia nici Iohannis, nici premierul, nici partidul, dar așa a considerat el. Mai încolo, dacă va fi cazul, când va fi cazul, va ieși și cu alte declarații, în măsura în care ele pot fi spuse public”, a declarat Zetea.

Întrebat când vom avea un nou nume la Apărare, pentru că PNL a cerut PSD să urgenteze numirea unui nou ministru, el a dat de înțeles că premierul Nicolae Ciucă, care a preluat interimatul acestui portofoliu, ar putea rămâne mai mult timp în această funcție.

„(…) Este ministru – interimar – la Apărare (premierul Nicolae Ciucă-n.r.)… un om care se pricepe. Așa ne spun liberalii, că se pricepe domnul Ciucă. Poate să rămână, deocamdată, acum nu cred că e o problemă să fie reprezentată Armata de domnul Ciucă”, a afirmat vicepreședintele PSD.

El a infirmat desemnarea lui Mihai Tudose ca viitor ministru al Apărării, din partea PSD.

„Nu s-a vehiculat niciun cuvânt, nicio propunere. Primul lucru care s-a cerut e o ședință a Coaliției, în care să se discute lucrurile astea. Să ajungă la o concluzie, apoi imediat facem un Consiliu Politic Național în care să discutăm și să venim cu o nouă propunere pentru portofoliu”, a precizat Gabriel Zetea.

Politicianul a negat afirmația Noricăi Nicolai, fost europarlamentar, care a spus că Vasile Dîncu ar fi demisionat la presiunea și solicitarea americanilor, în urma unor declarații ale sale.

„Sub nicio formă! Domnul Dîncu a vorbit și cu omologul ucrainean, care nu îi reproșase ceva referitor la declarații. Ba, mai mult, el fusese decorat de ucraineni”, a spus Zetea.

În ceea ce privește viitorul politic al lui Vasile Dîncu și dacă va fi recompensat cu altă funcție, vicepreședintele PSD a declarat că nu crede că fostul ministru ar avea nevoie de o poziție în administrație și că în prezent este președintele Consiliului Național al PSD.

„Important este să revină la partid și să revitalizăm Consiliul Politic Național”, a încheiat Gabriel Zetea.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Mii de CLONE ale lui Pitbull au invadat Hyde Park. Fanii artistului au stabilit un record Guinness
Digi24
Pragmatism politic sau lipsă de mijloace: de ce nu s-a materializat un atac iranian pe teritoriul SUA, în ciuda temerilor majore
Cancan.ro
Simona Halep și Dorin Mateiu și-au oficializat relația la Wimbledon. După escapada din Mykonos, a venit și confirmarea!
Prosport.ro
Simona Halep și Dorin Mateiu nu se mai ascund. Avem dovada OFICIALĂ: s-a întâmplat în Anglia. EXCLUSIV
Adevarul
Ce joburi au românii care câștigă peste 10.000 de lei pe lună. Cum au ajuns la aceste salarii
Mediafax
Donald Trump susține că a trecut din nou testul cognitiv: „Am răspuns corect la fiecare întrebare”
Click
Un bucureștean, cucerit de frumusețea unui oraș din România: „Mi-a cam stricat standardele”
Digi24
Oana Gheorghiu: S-a putut lucra cu Bolojan atât timp cât s-au mărit taxele, dar nu când am început să ne uităm la companiile de stat
Cancan.ro
'Profetul Apocalipsei' anunță o mare catastrofă în august 2026, după ce a prezis războiul din Iran și pandemia Covid-19,
Ce se întâmplă doctore
Cum a slăbit Sore 30 de kilograme în doar 9 luni. Ce a scos din alimentație și regula pe care o respectă de ani de zile
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Schimbări MAJORE în grupul Volkswagen. Ce plănuiesc germanii?
Descopera.ro
Nu timpul petrecut în jocuri video îi afectează pe tineri! Ce au descoperit acum oamenii de știință?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Am 71 de ani și sunt căsătorit cu o femeie de 30!
Descopera.ro
Boala care îi face pe unii oameni să se piardă în propia casă