Prima pagină » Știri externe » China: Proteste împotriva politicii „zero COVID”. Manifestanții spun că restricțiile au dus la moartea a cel puțin zece persoane în urma unui incendiu

China: Proteste împotriva politicii „zero COVID”. Manifestanții spun că restricțiile au dus la moartea a cel puțin zece persoane în urma unui incendiu

China: Proteste împotriva politicii „zero COVID”. Manifestanții spun că restricțiile au dus la moartea a cel puțin zece persoane în urma unui incendiu
China: Proteste împotriva politicii „zero COVID”. Manifestanții spun că restricțiile au dus la moartea a cel puțin zece persoane în urma unui incendiu

Protestele din China împotriva măsurilor stricte anti-COVID ale Guvernului s-au intensificat, unii oameni exprimându-și public furia față de liderii Partidului Comunist.

Mii de protestatari au ieșit pe străzile din Shanghai, iar studenții din Beijing și Nanjing au organizat și ei proteste.

Manifestațiile vin ca reacție față de un incident deosebit de grav care s-a petrecut în orașul Urumqi, din nord-vestul țării, acolo unde cel puțin zece persoane au murit în urma unui incendiu petrecut într-un bloc turn. Potrivit protestatarilor, regulile draconice impuse de către autoritățile din țara comunistă i-ar fi împiedicat pe oameni să iasă din clădire.

Numeroase postări care circulă pe reţelele de socializare în China acuză măsurile anti-COVID că ar fi agravat această tragedie, încetinind sosirea echipelor de intervenţie.

În timp ce autoritățile centrale neagă că restricțiile au cauzat decesele, oficialii din Urumqi au transmis că, urmare a incendiului, intenționează să elimine treptat restricțiile, potrivit BBC.

Momente de reculegere în memoria victimelor din Urumqi au avut loc în mai multe universități din China, printre care prestigioasa Universitate din Beijing, potrivit unui student care a participat la o asemenea acţiune.

Potrivit acestui martor, sloganuri împotriva politicii „zero COVID” au fost scrise pe un zid al acestei universităţi, protestatarii începând să se adune sâmbătă seara, spre miezul nopţii, în campus, mulţimea atingând între 100 de 200 de persoane spre ora 02:00 dimineaţă.

Manifestanții din China cer demisia președintelui Xi Jinping

La protestul de la Shanghai, cel mai mare oraș al Chinei, unii oameni au aprins lumânări și au depus coroane de flori în memoria victimelor.

Alții au fost auziți strigând sloganuri precum „Xi Jinping, demisionează”.

Asemenea revendicări sunt neobișnuite în China, unde orice critică directă la adresa guvernului și a președintelui poate duce la sancțiuni aspre.

Un protestatar a declarat pentru BBC că s-a simțit „șocat și puțin entuziasmat” să vadă oamenii pe străzi. Acesta a adăugat că este prima dată când vede o astfel de disidență la scară largă în China.

Manifestantul a adăugat că restricțiile l-au făcut să se simtă „trist, supărat și fără speranță” și l-au lăsat în imposibilitatea de a-și vedea mama bolnavă de cancer.

Potrivit unor relatări ale presei internaționale, pe alocuri, protestele au degenerat, forțele de ordine intervenind cu gaze lacrimogene.

În pofida numeroaselor vaccinuri aflate la dispoziţie şi a diminuării epidemiei în restul lumii, China continuă să impună carantinări masive chiar şi atunci când apar cazuri puţine, plasând în izolare sute de persoane testate pozitiv şi cerând teste PCR cvasicotidiene pentru accesul în locuri publice.

Un anumit număr de cazuri foarte mediatizat în care serviciile de urgenţă ar fi fost încetinite de restricţiile sanitare, cu consecinţe fatale, au alimentat nemulţumirea.

China a înregistrat duminică 39.506 cazuri de COVID, record cotidian care rămâne foarte slab în raport cu cifrele înregistrate altădată în lume în momentul de vârf al pandemiei.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Consultările la Cotroceni pentru noul Guvern. Delegația USR discută cu Nicușor Dan, după PSD, AUR și PNL
Digi24
Ce înseamnă „Bangaranga”: piesa Darei a câștigat concursul Eurovision 2026, o premieră pentru Bulgaria
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminatul Aris Eram, de la Antena 1, pentru cele 19 săptămâni la Survivor
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Apusul liderilor providențiali. Prăbușirea popularității lui Trump, Netanyahu și Putin oferă o nesperată gură de oxigen Occidentului
Mediafax
Aceasta e fișa de vot! Cum au notat membrii juriului din Moldova prestația Alexandrei Căpitănescu
Click
Gestul care a atras atenția și admirația fanilor: cum o prezintă Nicu Grigore pe fiica Bellei Santiago
Digi24
Ce va face PNL dacă Nicușor Dan propune un premier tehnocrat. Emil Boc: „Lucrurile sunt foarte clare”
Cancan.ro
Cresc pensiile românilor cu 600 lei, de la 1 ianuarie 2027. Cine beneficiază de această mărire și care este condiția
Ce se întâmplă doctore
Imagine virală cu o legendă a muzicii românești. O recunoști pe fetița din fotografie?
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Trebuie să faci ITP la motocultor dacă circuli cu el pe drumurile publice?
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
Bancuri cu şoferi: – Ți-am zis că nu e ok cu BMW-ul pe linia de tramvai...
Descopera.ro
Cine sunt, de fapt, japonezii? O descoperire genetică majoră rescrie istoria