Prima pagină » Cultură » Sean Penn, la Festivalul Internațional de Film de la Berlin, cu documentarul despre Ucraina

Sean Penn, la Festivalul Internațional de Film de la Berlin, cu documentarul despre Ucraina

Sean Penn, la Festivalul Internațional de Film de la Berlin, cu documentarul despre Ucraina

Sean Penn, Jesse Eisenberg, actorul și regizorul canadian Matt Johnson, cineastul sud-coreean Hong Sangsoo și regizoarea coreeano-canadiană Celine Song vor fi în competiție la ediția de anul acesta a Festivalului de Film de la Berlin.

Directorul artistic al Berlinalei, Carlo Chatrian, și directorul executiv Mariëtte Rissenbeck, au dezvăluit filmele din principalele secțiuni, Competition și Encounters, pentru cea de-a 73-a ediție a festivalului, care va prezenta un amestec generos de nume cunoscute și nou-veniți.

După cum a fost anunțat deja, comedia romantică a Rebeccai Miller „She Came To Me”, cu Peter Dinklage, Marisa Tomei, Joanna Kulig, Brian d’Arcy James și Anne Hathaway, va fi proiectată în deschiderea festivalului.

Kristen Stewart va prezida juriul, iar Steven Spielberg va primi un Urs de Aur onorific pentru întreaga carieră.

„Superpower”, în competiție alături de „Manodrome” și „BlackBerry”

Sean Penn va fi la Berlin cu „Superpower”, documentul pe care l-a regizat împreună cu Aaron Kaufman, care descrie lupta dintre Volodimir Zelenski, actorul și comediantul care a devenit președintele Ucrainei, și președintele rus Vladimir Putin, în timp ce acesta desfășoară o acțiune la scară largă pentru invazia Ucrainei.

„Penn era la Kiev și filma un documentar cu Zelenski când a izbucnit războiul din Ucraina”, a spus Chatrian la conferința de presă. „Realitatea a făcut ca filmul să se schimbe în ceva mai puțin confortabil, dar mai semnificativ”, a adăugat el. „Îi suntem foarte recunoscători lui Sean Penn și întregii echipe pentru că au ales Berlinala pentru a prezenta acest film”, care „descrie perfect rolul artei și al artiștilor”, a adăugat directorul festivalului.

Rissenbeck și Chatrian au dezvăluit că Berlinala de anul acesta va fi în albastru și galben – culorile drapelului Ucrainei. Elaborând decizia de a selecta „Superpower”, Chatrian a spus: „Bănuiesc că o parte a deciziei este tocmai faptul că Festivalul de Film de la Berlin va avea loc exact la un an după izbucnirea războiului și poate că prezentarea acestui film la Berlin are un sens mai relevant, pentru că suntem aproape de Ucraina, pentru că sunt ucraineni care locuiesc la Berlin și, de asemenea, datorită valorii politice a acestui film. Pentru mine, „Superpower”, despre care am convingerea că fi în centrul atenției, este o ușă grozavă pentru a vă permite să intrați în descrierea foarte complexă și bogată a ceea ce s-a întâmplat și se întâmplă încă în Ucraina chiar acum.”

Regizorul canadian John Trengove își va face debutul în competiție la Berlinală cu „Manodrome”, cu Jesse Eisenberg și Adrien Brody în rolurile principale. Trengove a deschis secțiunea Panorama în 2018 cu „The Wound”. Acum s-a întors cu primul său film american în care Jesse Eisenberg joacă rolul principal „ca tânăr din nordul statului New York care este pe cale să devină tată și simte un sentiment de pierdere”, a spus Chatrian, care a remarcat că filmul este despre „ce este masculinitatea astăzi în societatea occidentală”. Odessa Young joacă rolul partenerei protagonistului, iar Adrien Brody pe cel al unui lider de cult.

Biopic-ul lui Matt Johnson „BlackBerry”, care descrie ascensiunea și căderea companiei canadiene de smartphone-uri cu Jay Baruchel, Glenn Howerton și Cary Elwes, se numără, de asemenea, printre cele mai remarcabile producții înscrise în concurs.

Foto: Profimedia Images

CITEȘTE ȘI: Drama suprarealistă „Mammalia”, regizată de Sebastian Mihăilescu, are premiera mondială la Festivalul Internațional de Film de la Berlin

Berlin International Film Festival 2023: Kristen Stewart va fi președinta juriului internațional

„Spy/Master” este primul serial românesc nominalizat la Festivalul Internațional de Film de la Berlin

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce companii de stat au oferit prime de sărbători în 2025 și cât de mari au fost acestea. Care sunt campionii generozității
Digi24
Casetă metalică cu documente, descoperită sub talpa Cavalerului de pe acoperişul Castelului Corvinilor. Ce ascundea aceasta
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al lui Ion Drăgan. Ce a postat artistul, cu câteva ore înainte să moară
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Mesajele subtile ale ambasadelor străine pentru România: amenințări din Rusia, prietenie din SUA, solidaritate din Franța
Mediafax
Visul unei femei, distrus de judecători: Nu poate avea copilul soțului decedat
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Scenariul care îl sperie pe J.D. Vance: armele nucleare ale Franței și Marii Britanii, controlate de politicieni islamiști „în 15 ani”
Cancan.ro
Ce mâncau Nicolae și Elena Ceaușescu în prima zi de Crăciun. Meniul strict era făcut cu o zi înainte
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Femeile își dau seama mai repede atunci când cineva este bolnav, arată un studiu