Prima pagină » Război în Ucraina » ONU cere 5,6 miliarde de dolari pentru a acoperi nevoile umanitare ale persoanelor afectate de RĂZBOIUL din Ucraina

ONU cere 5,6 miliarde de dolari pentru a acoperi nevoile umanitare ale persoanelor afectate de RĂZBOIUL din Ucraina

ONU cere 5,6 miliarde de dolari pentru a acoperi nevoile umanitare ale persoanelor afectate de RĂZBOIUL din Ucraina

ONU a cerut miercuri 5,6 miliarde de dolari (5,2 miliarde de euro) pentru a acoperi nevoile umanitare din acest an a 11,1 milioane de oameni din Ucraina și 4,2 milioane de refugiați.

„După aproape un an, războiul continuă să provoace morți, distrugeri și strămutare în fiecare zi și la o scară uluitoare”, a declarat șeful operațiunilor umanitare ONU, Martin Griffiths, într-un comunicat.

„Trebuie să facem tot ce ne stă în putere pentru a ajunge la cele mai greu accesibile comunități, inclusiv cele apropiate de linia frontului. Suferința poporului ucrainean este departe de a fi încheiată – ei continuă să aibă nevoie de sprijin internațional”, a adăugat el.

Ajutor pentru Polonia și Republica Moldova

În acest an, agențiile umanitare ale ONU vor avea nevoie de 3,9 miliarde de dolari pentru a ajuta 11,1 milioane de persoane din Ucraina și 1,7 miliarde de dolari pentru a satisface nevoile de primire a 4,2 milioane de refugiați în diferite țări din Europa de Est.

Cea mai mare parte a ajutorului pentru refugiați va merge în Polonia, principala țară gazdă a refugiaților din Europa de Est, și în Moldova, țară prin care mulți refugiați trec înainte de a pleca în altă parte a Europei, scrie Le Figaro.

În ianuarie, aproximativ 4,9 milioane de ucraineni s-au înregistrat în cadrul schemei de protecție temporară a UE sau a unor scheme comparabile în alte țări europene, după invazia rusă a Ucrainei din 24 februarie 2022, potrivit ONU. Aproximativ 86% dintre refugiați sunt femei și copii.

„Acțiune colectivă îndrăzneață”

„Europa a dovedit că este capabilă să acționeze colectiv îndrăzneț pentru a ajuta refugiații”, a spus șeful ONU pentru refugiați, Filippo Grandi, în anunțul de presă. El a cerut, totodată, „sprijin internațional continuu (…) până când refugiații se pot întoarce acasă în siguranță și cu demnitate”.

În apelul său pentru fonduri, ONU subliniază că războiul din Ucraina „a afectat profund accesul la mijloacele de trai și a perturbat stabilitatea pieței, în special în regiunile de sud și de est, agravând și mai mult nevoile umanitare”.

Citește cele mai noi informații legate de războiul din Ucraina pe GÂNDUL.RO.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarmă la Kiev: cea mai importantă armă împotriva Rusiei a rămas fără muniție
Digi24
Hacker inventiv, prins în Sinaia cu numere de înmatriculare diplomatice: Șoferul avea montat un sistem prin care plăcuțele se roteau
Cancan.ro
Am făcut calculul. Ce pensie vei primi, în România, dacă ai muncit 35 de ani, cu un salariu de 4.000-5000 lei
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Numărătoare inversă pe șantierul Autostăzii A1 Lugoj - Deva. Când se va vedea „lumina de la capătul tunelului mare”
Mediafax
„Fac pariu că o să legalizeze drogurile”
Click
Ce l-a surprins pe românul care a ajuns în cel mai mare oraș fantomă din lume. „100 MILIARDE $ aruncați pe geam”
Digi24
Primele informații în cazul morții lui Hayden Panettiere. Ce spun polițiștii despre anchetă și cine a sunat la urgențe
Cancan.ro
Ei sunt frații care s-au înecat în Olimp. Ce mesaj i-au trimis Vlad și Ionuț mamei lor, înainte de tragedie
Ce se întâmplă doctore
Cristiano Ronaldo și Georgina Rodríguez au semnat un contract prenupțial. Ce se întâmplă cu averea lor în cazul unui divorț
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cine este tânăra din România care și-a făcut loc printre piloții Campionatului European de Raliuri
Descopera.ro
De ce Carol al II-lea nu a putut salva România?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Mesaj pe ușa unui vecin: Felicitări! Nu știu ce-i faci soției tale…
Descopera.ro
Comerțul cu mumii chiar poate fi „un blestem”. Avertisment asupra riscurilor pentru sănătate