Prima pagină » Sport » Vlad Enăchescu, umilit de rapidiști! „Și-au dat seama că unii sunt păcălici și i-au trimis acasă după o zi”. Răspunsul CSM București la acuzele lui Bogdan Vasiliu

Vlad Enăchescu, umilit de rapidiști! „Și-au dat seama că unii sunt păcălici și i-au trimis acasă după o zi”. Răspunsul CSM București la acuzele lui Bogdan Vasiliu

Vlad Enăchescu, umilit de rapidiști!

Rapid și CSM București continuă războiul din handbal pe rețelele de socializare, nu pe parchetul de joc.

Bogdan Vasiliu, președintele CS Rapid, l-a ironizat dur pe Vlad Enăchescu, manager operațional CSM Buucrești, cu o postare pe Facebook în care nu-i pronunță numele.

Dar amintește că Pro TV a renunțat la fostul jurnalist de televiizune după doar 24 de ore.

Postul respectiv a încetat la colaborarea cu Vlad Enăchescu, după o singură zi ca şef al departamentului sport din cadrul acestei instituții. la începutul lui decembrie 2021. Vlad Enăchescu fusese numit, în interiorul Pro TV, drept noul Head of Sport.

Vlad Enăchescu, umilit de rapidiști! „Și-au dat seama că unii sunt păcălici și i-au trimis acasă după o zi”. Răspunsul CSM București la acuzele lui Bogdan Vasiliu

„Apreciez curajul Presedintelui FRH Costel Din, care a aratat adevarata față a celor intâmplate intre clubul de tranziție si clubul nostru de tradiție. Pentru toți saltimbancii de acolo , le aduc aminte că dacă nu eram eu si alți nebuni frumosi, iși aratau scamatoriile de cel mai josnic nivel doar la “Românii au talent“ pe Pro TV . Bine, si cei de la Pro TV si-au dat seama ca unii sunt păcălici si i-au trimis acasă după o zi.

Mâine începe Postul Mare …. aveți credință , căci Dumnezeu are grijă de toate”, a scris Bogdan Vasiliu pe Facebook.

În timpul partidei CSM Bucureşti – CS Rapid Bucureşti, scor 31-24 (13-14), disputată la 22 februarie 2023 în Sala Polivalentă din Capitală, în cadrul optimilor de finală ale Cupei României la handbal feminin, mai mulţi suporteri ai echipei Rapid au adus injurii jucătoarei Cristina Neagu.

Ulterior, preşedintele Federaţiei Române de Handbal, Constantin Din, a anunţat sancţionarea fermă a comportamentelor jignitoare, agresive şi antisociale prin interdicţia persoanelor respective de a intra în sală, după ce Cristina Neagu a fost jignită în mod repetat de suporterii echipei Rapid. Totodată, FRH a menţionat că va interzice vuvuzelele şi tobele la meciurile de handbal.

Cum a răspuns CSM București la ultimele atacuri ale Rapidului?

„CSM București reprezintă un nume sonor al handbalului european, respectat grație evoluțiilor și prestațiilor constant valoroase ale echipei de handbal feminin în Liga Campionilor, lucruri de care s-a mândrit întreaga Românie!

Nu putem însă asista pasiv la o serie de neadevăruri rostite în spațiul public de unii reprezentanți ai clubului Rapid, dar și la comunicatul oficial al FRH, precum și declarația publică a președintelui Constantin Din. CSM București nu a șicanat pe nimeni, nu a incitat pe nimeni și toate aceste remarci aduc atingere suporterilor noștri, care susțin echipa și creează meci de meci, o atmosferă senzațională în Polivalentă.

Mai mult decât atât, conform regulamentelor FRH, clubul vizitator are obligația de a solicita în scris numărul de bilete pe care îl dorește pentru fanii proprii, lucru pe care clubul Rapid nu l-a făcut niciodată (nici pentru meciul de campionat, nici pentru cel din cupă) – dar tocmai pentru că nu am vrut să șicanăm pe nimeni, am pus la dispoziție chiar mai multe bilete decât e prevăzut în regulamentele FRH.

Dacă injuriile rostite de galeria rapidistă ar fi fost în premieră, poate că o astfel de abordare din partea președintelui FRH ar fi putut avea un substrat, dar când se încearcă o anumită cauționare a unor “recidiviști”, considerăm că este prea mult.

Numai în sezonul 2022/23 au existat 4 episoade în care fanii giuleșteni s-au manifestat nesportiv și nu este de uitat faptul că, la partida din Supercupa României (organizator FRH), dincolo de trivialitățile proferate, această “galerie cunoscută și foarte apreciată la nivel european”, a aruncat cu obiecte și lichide în teren, Comisia de Disciplină a FRH amendând comportamentul acesteia.

Care e părerea despre vuvuzele, trompete, tobe, muzică, animatori?

Doar o săptămână mai târziu, în partida inaugurală a Ligii Florilor, în sala Rapid (organizator CS Rapid București), am asistat la aceleași trivialități, adresate nu doar celei mai valoroase handbaliste a României din toate timpurile – Cristina Neagu – ci și antrenorului Adrian Vasile, dar și la etalarea unui banner imens în care se titra “Echipa Primăriei – Rușinea României” – moment în care FRH nu a mai considerat oportun să intervină, deși imaginea pe care o construiește CSM de aproape 10 ani în Europa este despre performanță și calitate.

În returul de campionat au existat din nou injurii la adresa celor doi – atenție, nu doar Neagu este constant admonestată – comportamente care au continuat și în partida din Cupa României, mai acid ca niciodată, derapaje care nu au ce căuta într-o sală de sport. Pentru a nu mai aminti că în meciul din sala Rapid, din returul ediției trecute de campionat, am avut parte de aceleași trivialități adresate jucătoarei în timpul meciului și antrenorului chiar în timpul în care acesta oferă declarații mass-media – există suficiente imagini și dovezi.

Vuvuzele, trompete, tobe, muzică, animatori – toate acestea se regăsesc în orice arenă de sport din lume și este aberant să ne declarăm nemulțumiți că “nu se auzea galeria Rapidului”. Măcar Federația Română de Handbal ar trebui să nu cadă în păcatul acesta și ar trebui să își concentreze eforturile asupra jocului de handbal și a spectacolului din teren, despre care s-a vorbit mult prea puțin și să nu ofere “argumente” volatile și totodată să valideze comportamentele suburbane”, se arată în comunicatul FR de Handbal.

Recomandarea video

Mediafax
Ce companii de stat au oferit prime de sărbători în 2025 și cât de mari au fost acestea. Care sunt campionii generozității
Digi24
Casetă metalică cu documente, descoperită sub talpa Cavalerului de pe acoperişul Castelului Corvinilor. Ce ascundea aceasta
Cancan.ro
CAUZA morții lui Ion Drăgan. Cine l-a găsit fără suflare în noaptea de Crăciun, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Rusia amenință România și o acuză că împinge lumea spre un nou război mondial. „Indivizi cu conexiuni în KGB și GRU au acționat aici”
Mediafax
Visul unei femei, distrus de judecători: Nu poate avea copilul soțului decedat
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Rusia ar putea amplasa noi rachete hipersonice la o fostă bază aeriană din Belarus: „Extinde raza de acțiune în Europa”
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al lui Ion Drăgan. Ce a postat artistul, cu câteva ore înainte să moară
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Ce alimente pot face oamenii cei mai fericiți?