Prima pagină » Actualitate » UE introduce permisul de conducere digital valabil pentru toate statele membre. Urmează măsuri drastice pentru șoferi

UE introduce permisul de conducere digital valabil pentru toate statele membre. Urmează măsuri drastice pentru șoferi

UE introduce permisul de conducere digital valabil pentru toate statele membre. Urmează măsuri drastice pentru șoferi
UE introduce permisul de conducere digital valabil

Comisia Europeană propune o schimbare majoră în codul rutier. Permisul de conducere digital urmează să fie implementat la nivelul întregului bloc comunitar.

Prin această nouă măsură se urmărește și extinderea domeniului de aplicare a infracțiunilor rutiere pentru a include, cum ar fi. trecerea pe culoarea roșie a semaforului, depășirile periculoase și parcările neregulamentare.

De asemenea, șoferilor cărora l-a fost suspendat sau anulat dreptul de a conduce într-o țară, nu vor mai avea voie să conducă pe drumurile din Uniunea Europeană.

Comisia urmărește ca noile norme rutiere să îmbunătățească siguranța participanților la trafic și să ajute Uniunea Europeană să reducă la minimum numărul deceselor pe drumurile din Uniunea Europeană. Acest lucru ar trebui să se întâmple până în anul 2050.

Mai mult, forurile europene urmăresc și trecerea treptată la autoturisme cu emisii zero și pentru conducerea pe drumurile urbane alături de un număr tot mai mare de biciclete și vehicule cu două roți, potrivit Antena 3.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Erdogan scoate „MONEDA NATO”. 5 lire pentru Summitul de la Ankara, jumătate de milion în circulație
Digi24
„Este un tăntălău ajuns în locuri greșite”. Senator USR, atac dur la adresa lui Nicușor Dan
Cancan.ro
Orașul din România în care șoferii sunt amendați cu 5.000 de lei dacă își lasă mașinile murdare pe domeniul public
Prosport.ro
FOTO. Au interzis-o în avion când au văzut-o: „Ești dezbrăcată!”. Ce a făcut femeia în aeroport
Adevarul
„Ne faceți un bine!” Anca Alexandrescu, reacție după ce a pierdut jumătate dintre telespectatori: „Un măr otrăvit”
Mediafax
Haos pe aeroporturile europene din cauza noului sistem de intrare/ieșire. Întârzieri de până la 5h
Click
Ce s-a întâmplat cu fața Iuliei Albu. A apărut cu bandaje la ochi și vânătăi. Explicația vedetei
Digi24
Australia investighează originea unor sfere misterioase aduse de valuri pe plajă
Cancan.ro
O nouă boală se răspândește în Europa, de la animale la om. Zeci de cazuri au fost confirmate
Ce se întâmplă doctore
Sora malefică a lui Sue Ellen din „Dallas” a ajuns la 66 de ani. Cum arată azi actrița Mary Crosby
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Anunț oficial: Programul Rabla 2026 se lansează în condiții similare cu cele de anul trecut
Descopera.ro
De ce avem 2 plămâni și doar o singură inimă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion: – Maria își ține picioarele depărtate!
Descopera.ro
Ce este punctul verde de pe WhatsApp care apare lângă contacte