Prima pagină » Sănătate » A murit după ce un liliac l-a mușcat de mână, în somn. În câteva luni, BOALA asta i-a măcinat trupul

A murit după ce un liliac l-a mușcat de mână, în somn. În câteva luni, BOALA asta i-a măcinat trupul

A murit după ce un liliac l-a mușcat de mână, în somn. În câteva luni, BOALA asta i-a măcinat trupul

Un bărbat în vârstă de 84 de ani s-a stins din viață în urma unui incident mai puțin obișnuit. El a fost mușcat, în somn, de un liliac turbat, arată oficialii americani din „Sănătate”.

Numele bătrânului nu a fost făcut public, autoritățile anunțând doar că incidentul s-a produs în statul Minnesota.

S-a trezit când liliacul îi mânca mâna

Din câte se pare, victima s-a trezit din somn în timp ce liliacul îi mânca mâna. Bărbatul a lovit animalul, s-a spălat imediat cu apă caldă și săpun și apoi a mers la culcare, lângă soția sa. A doua zi, cei doi au mers la spital, primind tratament post-expunere, inclusiv o serie de vaccinuri împotriva bolii și injecții de anticorpi.

Totul s-a întâmplat în seara zilei de 27 iulie 2020. Peste șase luni, bătrânul a revenit la spital deoarece resimțea dureri puternice în partea dreaptă a feței și acuza o lăcrimare excesivă. După o nouă vizită la medic, doctorii au descoperit că o parte din față îi paralizase, avea dureri insuportabile la urechea stângă, iar ochiul drept se înroșise.

Peste numai 15 zile, bărbatul mușcat de un liliac turbat a murit, scrie Daily Star citând un raport din Journal of Clinical Infectious Diseases.

Testele clinice efectuate au arătat că el dezvoltase o formă de rabie asemănătoarei celei pe care o avea liliacul.

Este primul caz de acest gen înregistrat în Statele Unite, când un pacient moare de rabie după ce a primit un tratament de profilaxie. Despre el se știe că suferea deja de o serie de boli – diabet de tip 2, hipertensiune arterială, avea prostata mărită și acuza probleme cu rinichii.

În cele mai multe cazuri, rabia este mortală. Excepția este situația în care pacienților li se administrează medicamente înainte de a începe simptomele, care de obicei apar între trei și opt săptămâni după infecție.

Potrivit datelor Organizației Mondiale a Sănătății (OMS), anual au loc 59.000 de decese din cauza rabiei.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Psihologii sunt de acord că persoanele cărora nu le place să vorbească dimineața au aceste caracteristici
Digi24
România a pierdut procesul cu compania farmaceutică Pfizer și este obligată să plătească 600 de milioane de euro
Cancan.ro
Meteorologii, în alertă: Un val uriaș de praf african a intrat în Europa. Când ajunge în România ⬇️
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
De ce ar putea alege Trump weekendul prelungit de Paște pentru o operațiune terestră în Iran
Mediafax
Consumul de gaze din această iarnă a fost cu 4% mai mare decât media ultimilor trei ani. Cât a rămas în depozite la finalul sezonului de extracție – Datele oficiale ale Transgaz
Click
Cum prepară Anna Lesko rulada de post cu ciuperci, legume și verdeață. Secretul vedetei pentru un preparat de excepție
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
Zodia feminină care va primi inelul de logodnă în aprilie 2026, potrivit celebrei Cristina Demetrescu
Ce se întâmplă doctore
Imagini uitate cu Ramona Olaru în tinerețe, când nu era celebră! Nimeni nu a mai recunoscut-o în aceste fotografii
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Carburanții, ieftiniți agresiv. Motorina a ajuns la sub 10 lei/litru
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
România a fost pe primul loc în Uniunea Europeană la producția de floarea-soarelui în 2025