Prima pagină » Știri » Nicolae Ciucă, mesaj de Ziua Eroilor şi al Înălţării Domnului: ”Eroii omagiați astăzi, cunoscuţi sau nu, trăiesc prin România pe care ne-au lăsat-o”

Nicolae Ciucă, mesaj de Ziua Eroilor şi al Înălţării Domnului: ”Eroii omagiați astăzi, cunoscuţi sau nu, trăiesc prin România pe care ne-au lăsat-o”

Nicolae Ciucă, mesaj de Ziua Eroilor şi al Înălţării Domnului: ”Eroii omagiați astăzi, cunoscuţi sau nu, trăiesc prin România pe care ne-au lăsat-o”

Premierul Nicolae Ciucă a transmis, joi, cu prilejul Zilei Eroilor şi al sărbătorii Înălţării Domnului, că eroii pe care îi omagiem astăzi, cunoscuţi sau nu, trăiesc prin România pe care ne-au lăsat-o.

”Este o zi cu o puternică semnificație istorică și religioasă deopotrivă pentru poporul român. Tradiția de peste un secol a manifestărilor comemorative dedicate eroilor neamului în chiar ziua sfântă a Înălțării Domnului, o zi-simbol a speranței creștine, ne dă certitudinea că jertfele celor care au luptat pentru țară vor rămâne mereu în memoria colectivă, întărindu-ne încrederea că exemplul lor va motiva multe alte generații să creadă în viitor”, spune premierul în mesajul său.

Potrivit acestuia, eroii pe care îi omagiem astăzi, ”cunoscuți sau nu, trăiesc prin România pe care ne-au lăsat-o. Avem datoria să menținem țara pe drumul ales prin voința cetățenilor: drumul democrației, al respectului față de lege, față de libertățile și drepturile fundamentale”.
”Îi omagiem astăzi și pe eroii căzuți la datorie în misiuni desfășurate sub auspiciile organizațiilor internaționale sau ca parte a angajamentelor României alături de state aliate și partenere, în apărarea păcii și a democrației în lume. Respectul pentru toți acești eroi este măsura respectului față de însăși România și față de viitorul nostru. Un omagiu pios și recunoștință veșnică! Dumnezeu să-i odihnească în pace pe toți eroii României!”, a mai transmis Ciucă în încheierea mesajului său.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Dezlegare la pește de Florii: Rețete delicioase și sfaturi pentru masa de sărbătoare
Digi24
Capcanele puse de Viktor Orban în instituțiile-cheie din Ungaria pentru a-i împiedica pe oponenții săi să guverneze țara
Cancan.ro
Robert Tudor aruncă în aer divorțul dintre Codruța Filip și Valentin Sanfira. Magicianul de la Neatza s-a băgat la mijloc!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată Eva în costum de baie! Prezentatoarea TV i-a uimit pe fani
Adevarul
„Indiana Jones al lumii artei”, omul-cheie în recuperarea Coifului de la Coțofenești: „Nu o fac pentru bani. Este o parte din sufletul României”
Mediafax
Partidul german de extremă dreapta AfD se distanțează de Trump din cauza războiului din Iran
Click
Valentin Sanfira, reacție după mărturiile dureroase ale fostei soții: „Nu tac pentru că nu am ce spune”
Digi24
Starul pop preferat al Kremlinului „nu este suficient de rus”: care e problema cu Iaroslav Dronov, cunoscut sub numele „Shaman”
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! Este vorba despre Mircea Lucescu! Anunț oficial de la spital
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Oana Zăvoranu în anii 2000, înainte de operațiile estetice! Imagini rare cu bruneta când era complet naturală
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Atenție, șoferi, Poliția va scoate în stradă 450 de radare! Unde vor acționa echipajele
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
O nouă specie de păianjen preistoric descoperită în adâncuri a fost numită în onoarea lui Jacques Cousteau