Prima pagină » Știri externe » Portul Odesa, sub ploaia de RACHETE rusești / Exportul de cereale ucrainene, în pericol

Portul Odesa, sub ploaia de RACHETE rusești / Exportul de cereale ucrainene, în pericol

Portul Odesa, sub ploaia de RACHETE rusești / Exportul de cereale ucrainene, în pericol
Război în Ucraina, ziua 1523. Rușii au făcut prăpăd în Odesa / Sursa FOTO: pixabay.com

Rusia a lansat duminică seară și luni dimineață, 29 mai, un atac masiv asupra infrastructurii portuare a Odesei.

În urma loviturilor, principalul port din Ucraina a fost puternic avariat.

Portul Odesa, scos din joc?

Surse neoficiale vorbesc pe rețeaua de socializare Telegram că Ucraina a pierdut, deja, portul Odesa, daunele fiind uriașe. Totuși, informațiile nu au putut fi confirmate și din surse independente.

Cert este că, așa cum scrie Reuters, portul Odesa a fost avariat în urma unui masiv atac cu drone.

Chiar autoritățile de la Kiev au recunoscut că rușii s-au dezlănțuit în regiune.

Un incendiu a afectat infrastructura portuară din Odesa, ca urmare a loviturii. Acesta a fost stins rapid. Informațiile privind amploarea pagubelor sunt în curs de actualizare”, a explicat comandamentul militar ucrainean din sudul țării, într-o postare pe Facebook.

În timpul atacului au fost folosite drone Shahed, de fabricație iraniană.

Odesa este principalul port al Ucrainei de la Marea Neagră, prin care se exportă cereale.

Armata nu a precizat dacă pagubele din port ar putea duce la sistarea exporturilor de cereale.

În cadrul unui acord cu Rusia intermediat de ONU și Turcia, Ucraina poate exporta cereale și alte produse alimentare doar prin porturile din regiunea Odesa.

Zelenski: „Vom pune capăt istoriei despotismului Moscovei”

Pe de altă parte, preşedintele Volodimir Zelenski a transmis, într-un discurs, că Ucraina va pune capăt „despotismului Moscovei”. El a promis şi că Rusia se va confrunta doar cu înfrângerea în acest război care durează de mai bine de un an.

Astăzi (n.r. – duminică, 28 mai), ţara noastră a trecut printr-unul dintre cele mai dure atacuri ruseşti cu drone Shahed – 54 de drone în acelaşi timp. Aproape toate au fost doborâte… Aproape! Din nefericire, au existat câteva atacuri în regiunea Zhytomyr.

Vom face totul pentru a ajuta la refacerea a ceea ce a fost distrus. Dar totuşi, cea mai mare parte a distrugerii a fost evitată şi majoritatea vieţilor care ar fi putut fi luate de aceşte Shahed au fost salvate.

Sunt recunoscător fiecărei persoane care au făcut acest lucru posibil! În oraşul Kiev şi în regiune, 36 de drone au fost doborâte. Astfel sărbătoreşte Rusia ziua bătrânului nostru Kiev…”, a spus Zelenski.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
The Guardian a dat „nota 4” filmului lui Cristian Mungiu
Digi24
Prima reacție a NATO după ce un avion F-16 românesc a doborât o dronă în spaţiul aerian al Estoniei
Cancan.ro
Nu a luat 150.000 euro! Câți bani a primit Dumbo de fapt, de la Pro TV, pentru că a câștigat Desafio: Aventura
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
Triunghiul Trump - Xi - Putin. Jocul de culise dintre SUA, China și Rusia și vestea neașteptată pentru România
Mediafax
PSD: „Prim-ministrul demis Ilie Bolojan să răspundă pentru traficul de influență exercitat la vârful Guvernului”
Click
Daniel Pavel, primele declarații după ce și-a înmormântat tatăl chiar în ziua finalei „Desafio: Aventura”: „Nu știi niciodată când cel de Sus taie firul!”
Digi24
Xi Jinping i-a spus lui Donald Trump că Vladimir Putin ar putea „regreta” invazia în Ucraina. Ce a spus liderul SUA despre CPI
Cancan.ro
MOTIVUL pentru care Amiana Păștină, femeia acuzată că și-a ucis mama, și-a pus capăt zilelor în arest. Prin ce chin trecea
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Marie Jeanne Ion, la 20 de ani de la răpirea din Irak! Cum arată azi jurnalista
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Pare incredibil, dar e adevărat: Un Opel Astra a fost înregistrat de radar cu 696 km/h! Șoferul, amendat cu 6.600 de euro
Descopera.ro
Ce pățești dacă mănânci un singur ou pe zi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Meteorologii anunță că nu scăpăm de ploi. Cum va fi vremea în primele săptămâni de vară?