Prima pagină » Actualitate » EXCLUSIV | Cum a murit Mihnea Vasiliu, fostul director al Ringier România. S-a stins dintr-o dată, chiar sub ochii fiicei sale

EXCLUSIV | Cum a murit Mihnea Vasiliu, fostul director al Ringier România. S-a stins dintr-o dată, chiar sub ochii fiicei sale

EXCLUSIV | Cum a murit Mihnea Vasiliu, fostul director al Ringier România. S-a stins dintr-o dată, chiar sub ochii fiicei sale

Mihnea Vasiliu a murit, joi, în recepția hotelului Ramada, din Sectorul 1, după ce medicii de pe ambulanță l-au resuscitat timp de aproximativ o oră și jumătate. Acesta avea probleme cardiace, iar în urmă cu aproximativ două săptămâni ar fi suferit un atac de cord.

Fostul director al Ringier România, trust din care face parte și publicația Libertatea, a mers, joi, la hotelul Ramada. Potrivit unor surse judiciare, acesta s-ar fi dus să-și vadă fiica și fosta soție, care se cazaseră la hotelul respectiv. Acestea rezervaseră două camere, în condițiile în care într-una locuia fosta soție a lui Mihnea Vasiliu, iar în cea de-a doua stătea fiica lor, alături de prietenul ei.

Sursele citate au precizat că, în timp ce stătea de vorbă cu fiica lui în recepție, Mihnea Vasiliu, în vârstă de 57 de ani, ar fi început să se simtă rău. Inițial, fostul director al publicațiilor Libertatea și Gazeta Sporturilor ar fi spus că nu are nevoie de intervenția unei ambulanțe, dar pentru că starea lui de sănătate se înrăutățea cu fiecare minut, ar fi cerut, la un moment dat, ajutor medical urgent.

Până când medicii au ajuns la hotel, acesta și-a pierdut cunoștința. Surse medicale au precizat că echipajul SMURD l-a găsit pe Mihnea Vasiliu fără puls, iar timp de o oră și jumătate s-a încercat, fără succes, resuscitarea pacientului.

A fost resuscitat o oră și jumătate

La fața locului au ajuns și polițiști din cadrul Secției 2, însă dosarul a fost preluat de ofițerii Serviciului Omoruri, care au deschis un dosar de moarte suspectă.

”La data de 27 iulie a.c., în jurul orei 14.25, Direcția Generală de Poliție a Municipiului București – Secția 2 a fost sesizată, prin apel 112, cu privire la faptul că, în zona recepției unui hotel din Sectorul 1, un bărbat, în vârstă de 57 de ani, ar fi acuzat stări de rău. La fața locului s-au deplasat polițiștii, precum și un echipaj medical care a constatat decesul persoanei.

În vederea stabilirii cauzelor și condițiilor în care s-a produs decesul, cercetările au fost preluate de Parchetul de pe lângă Tribunalul București și Serviciul Omoruri”, potrivit Poliției Capitalei.

Trupul neînsuflețit a fost dus la Institutul Național de Medicină Legală, în vederea efectuării necropsiei.

Decesul vine la scurt timp după ce Mihnea Vasiliu, general manager de peste 12 ani al grupului de presă Ringier România, ar fi decis să se retragă. Oficial, este vorba despre o despărțire ”amiabilă”, Mihnea Vasiliu transmițând că dorește să exploreze ”noi oportunități”, iar grupul de presă Ringier precizând că îi este ”recunoscător” acestuia pentru întreaga activitate desfășurată.

Potrivit surselor Gândul, plecarea lui Vasiliu de la vârful grupului de presă Ringier a avut loc după ce compania a prezentat concluziile unui audit independent în cazul sinuciderii jurnalistei Iulia Marin de la Libertatea.

Mihnea Vasiliu avea o experienţă de peste 30 de ani în managementul de media

A început în 1992, ca CEO al Media Pro România, grup care îngloba operaţiunile de publishing, tipografie, cinema, producţie TV şi distribuţie. A fost timp de 14 ani în fruntea companiei fondate de omul de afaceri Adrian Sârbu.

În 2007, s-a alăturat grupului Realitatea Caţavencu, ca director adjunct, în „era” Sorin Ovidiu Vântu. Realitatea Caţavencu însemna, pe lângă postul de ştiri Realitatea TV, primul lansat în România, şi Academia Caţavencu, Radio Guerrila, The Money Channel, agenţia de presă NewsIn, ziarele Business Standar şi Cotidianul şi Romantica, postul la care s-a mutat Teo Trandafir cu emisiunea sa după plecarea de la Pro TV.

Mihnea Vasiliu a făcut parte din echipa de management de la Realitatea Caţavencu timp de patru ani, până s-a alăturat Ringier România, în calitate de general manager.


CITEȘTE ȘI:

EXCLUSIV | Mihnea Vasiliu, șeful Libertatea și Gazeta Sporturilor, dat afară de Ringier! Culisele unei ”despărțiri amiabile” și prețul ”tăcerii”

Recomandarea video

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
TikTok anunță un megaproiect în Brazilia