Prima pagină » Știri politice » VIDEO | ZIUA DIPLOMAȚIEI Marcel Ciolacu mobilizează misiunile diplomatice pentru alegeri. „2024 este un an electoral special”

VIDEO | ZIUA DIPLOMAȚIEI Marcel Ciolacu mobilizează misiunile diplomatice pentru alegeri. „2024 este un an electoral special”

În discursul său de la Reuniunea Anuală a Diplomației Române, premierul Marcel Ciolacu, a vorbit despre un „an electoral special”, 2024, când Guvernul va organiza patru tururi de alegeri. 

„Anul viitor, activitatea dumneavoastră la misiunile diplomatice și oficiile consulare se va intensifica”, le-a spus Ciolacu diplomaților români.

2024 este un an electoral special. Urmează trei cicluri de alegeri în care cetățenii români aflați în străinătate își vor exercita dreptul la vot.

Premierul le-a transmis diplomaților că au datoria să faciliteze exercitarea dreptului la vot, în cele mai bune condiții.

Guvernul va asigura organizarea eficientă a alegerilor și vă asigur că aveți toată susținerea noastră în organizarea acestor alegeri.

În altă ordine de idei, prim-ministrul a atras atenția că dialogul cu diaspora nu trebuie să se rezume doar la afaceri sau asistență acordată în situații administrative sau de urgență, întrucât „modul în care ne prezentăm în fața lor constituie o carte de vizită a țării”

„Dialogul cu comunitățile de români din străinătate trebuie să fie constant și pro-activ. Programul Dialog cu diaspora pe teme consulare, dar și sesiunile informative cu cetățenii români din străinătate trebuie continuate și dezvoltate. Promovarea limbii și identității naționale și culturale a românilor este o prioritate pentru Guvern și vă îndemn să sprijiniți activ demersurile inter-instituționale în acest sens”, a adăugat premierul Ciolacu.

CITEȘTE ȘI:

ZIUA DIPLOMAȚIEI | Klaus Iohannis trasează sarcini. Ce se întâmplă cu Visa Waiver și spațiul Schengen?

Financial Times: Premierul României cere libertate de acțiune pe „deficitul bugetar umflat”. Afirmația e pusă în contextul extinderii UE până în 2030

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump anunță posibilitatea unui acord cu Iranul: ”Dacă nu, arunc totul în aer și le iau petrolul”
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Mihaela Rădulescu, destăinuiri dureroase la 8 luni de la moartea lui Felix Baumgartner: „Nicio femeie n-ar trebui să fie doar femeia cuiva”
Mediafax
Prognoza ANM: temperaturile scad în Săptămâna Mare. Cum va fi vremea de Paște
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 1960 de euro. Terenul are 1922 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am condus în România noile Dacia Duster și Bigster cu tracțiune integrală și transmisie automată
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Marile companii aeriene riscă să intre în faliment, avertizează experții