Prima pagină » Știri politice » Declarație controversată a lui CTP: Vestul e cel care a realizat progresele omenirii, nu musulmanii, rușii sau chinezii. Jurnalistul GREȘEȘTE

Declarație controversată a lui CTP: Vestul e cel care a realizat progresele omenirii, nu musulmanii, rușii sau chinezii. Jurnalistul GREȘEȘTE

Alex Manole
Declarație controversată a lui CTP: Vestul e cel care a realizat progresele omenirii, nu musulmanii, rușii sau chinezii. Jurnalistul GREȘEȘTE
CTP: „Credincioșii ar trebui să mănânce doar lăcuste”

Cristian Tudor Popescu (CTP) a făcut o nouă declarație controversată. Potrivit lui, civilizația Vestului e cea care a realizat progresele omenirii din ultimele sute de ani, nu China, Rusia sau musulmanii.

Jurnalistul, greșește, însă. Multe inovații din ultimele secole au provenit din afara bătrânului continent. Iar „sute de ani” pot fi 200 de ani sau 900 de ani.

„Civilizația Vestului e cea care a realizat progresele omenirii din ultimele sute de ani – în știință, tehnologie, sănătate, educație, infrastructură, drepturi ale omului, toleranță și libertate. Nu cea musulmană, nu cea rusă, nu cea chineză – marea Chină e lider la furt de tehnologie din Occident prin spionaj. Reacția coaliției conduse de Iran-Rusia-China este nu să încerce să se ridice la nivelul Occidentului, prin deschidere și cooperare, ci să facă țăndări ceea ce îi este superior. Iar pericolul cel mai mare este ca lumea democrațiilor libere să renunțe, pentru a nu fi distrusă, la democrație și libertate”, a scris CTP pe Facebook.

Citește și: Ce spune CTP, după ce a fost reclamat la CNCD: „O, Doamne, mânca-ți-aș curu’, cum zicea bunica mea”

Declarația este una controversată, iar afirmația este cel puțin parțial neadevărată. Mai mult, o astfel de afirmație poate să alimenteze pornirile xenofobe.

Iată câteva exemple de invenții importante apărute în cele trei civilizații enumerate de jurnalist în ultimele „sute de anii”:

  • Tiparul și literele mobile au fost inventate de chinezi în Evul Mediu (secolul 11).- Racheta, descoperită în secolul 11 și dezvoltată în secolul 12 (au apărut versiuni cu mai multe trepte) în China
  • Compasul a apărut în secolul 12, tot în China.
  • Periuța de dinți în forma actuală, inventată în China secolului 15.
  • Primul satelit artificial, Sputnik 1, a fost pus pe orbită de Uniunea Sovietică în 1957.
  • Primul om ajuns în spațiu a fost rusul Yuri Gagarin, în 1961. Asta după ce prima ființă vie ajunsă în spațiu, cățeaua Laika, fusese trimisă acolo tot de sovietici în 1957.
  • Foarte multe dintre capodoperele literaturii, care au influențat gândirea vestică și gândirea a milioane de oameni, au fost scrise în Rusia. Exemple sunt „Război și pace” sau „Frații Karamazov”.
  • Versiunea actuală a tabelului periodic al elementelor, cea acceptată universal, a fost dezvoltată de rusul Dmitri Mendeleev în 1869.
  • Influentul joc video Tetris a fost inventat de rusul Alexei Pajitnov în anii ’80.
  • La începutul secolului 20, rusul Sergei Lebedev a dezvoltat prima variantă comercială de cauciuc sintetic.
  • Arabul Ibn al-Nafees a studiat și descris metabolismul în Evul Mediu (secolul 13).
  • Prima unitate de infanterie echipată cu arme de foc a apărut în Imperiul Otoman în secolul 15.
  • Cafeaua, folosită ca băutură, a apărut în secolul 15 în mânăstirile din Yemen.

Foto: Facebook/Cristian Tudor Popescu

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Trei surori au ajuns la 103, 104 și 109 ani. Secretul care îi INTRIGĂ pe cercetători
Digi24
Vârsta de pensionare crește pentru femei din iulie 2026. Cum se stabilește data exactă și cine este vizat. Anexa completă
Cancan.ro
ȘOCUL de care a avut parte Elena Udrea după ce a mers cu fetița ei în vacanță, în Mamaia: 'Ferească Dumnezeu!'
Prosport.ro
FOTO. Cea mai sexy fotbalistă din lume s-a logodit cu starul de la Insula Iubirii! Cum arată tânăra
Adevarul
Moscova, transformată în „fortăreață”. Cum își protejează Kremlinul elita cu sisteme S-500 și Pantsir
Mediafax
ÎNTÂLNIRE SURPRIZĂ între Nicușor Dan și unul dintre cei mai mari contestatari ai lui Bolojan
Click
Lidia Buble, imagini spectaculoase din vacanță în Grecia. Apariția seducătoare care a atras atenția fanilor: „Rar mi-a dat să văd așa ceva…”
Digi24
Avertisment în NATO: Rusia pregătește provocări militare în state din estul Europei. Ce țări sunt vizate (The Guardian)
Cancan.ro
AMENDĂ de 495 lei pentru toți șoferii care fac această manevră pe șoselele din România, în 2026
Ce se întâmplă doctore
Cum a ajuns să arate Tuncay Ozturk la aproape 10 ani de la divorțul de Andreea Marin. S-a recăsătorit și are copil
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
Ai găsit apă sub mașină? Iată care este motivul și în ce situații trebuie să te îngrijorezi
Descopera.ro
Ceva uluitor se întâmplă cu balenele din Marea Mediterană
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – O să-i zic nevestei tale că te culci cu secretara!
Descopera.ro
Roverul Perseverance a detectat cele mai clare semne de compuși organici de până acum în craterul Jezero