Prima pagină » Actualitate » VIDEO | Au furat din bagaje bunuri de 2 milioane de euro. Ce tactică ingenioasă aveau presuspușii hoți, angajați ai unui aeroport din Tenerife

VIDEO | Au furat din bagaje bunuri de 2 milioane de euro. Ce tactică ingenioasă aveau presuspușii hoți, angajați ai unui aeroport din Tenerife

Angajații unui aeroport din insula Tenerife își ”completau” veniturile prin vânzarea obiectelor de valoare furate de la pasageri. Cei 14 angajați sunt suspectați că au sustras bunuri de aproximativ 2 milioane de euro. Este vorba despre ceasuri de lux, bijuterii și telefoane mobile de ultimă generație, pe care le ascundeau în buzunarele cusute în interiorul hainelor sau în vestiare.

După ce mai mulți călători s-au plâns că le-au dispărut din bagaje diverse bunuri, dar și bani, polițiștii au făcut investigații care au scos la iveală o adevărată rețea de hoți, organizată într-un aeroport din insula Tenerife.

Grupul suspectat că fura bunuri din bagajele pasagerilor era format din 14 angajați, aceștia fiind bănuiți că au sustras aproximativ 13.000 de euro, bijuterii, ceasuri de lux și telefoane mobile scumpe în valoare de aproape 2 milioane de euro.

O rețea vastă

Angajații acționau în momentul în care bagajele se aflau în cala avioanelor. După ce forțau valizele și furau ce găseau de valoare, hoții ascundeau obiectele în buzunarele cusute în interiorul hainelor sau în vestiare.

Garda Civilă îi suspectează pe cei 14 angajaţi că au vândut în magazine şi alte bunuri furate. De altfel, autoritățile au luat în vizor și aproximativ 30 de bijutieri de pe insulă, bănuiți că erau în legături strânse cu hoții.

Alţi douăzeci de angajaţi ai aeroportului sunt suspectați că ar fi fost implicați în furturile din bagaje.

Tenerife este cea mai mare insulă din Canare, iar prin Aeroportul Tenerife Sud au trecut, în anul 2022, nu mai puțin de 10,8 milioane de pasageri, potrivit operatorului aeroportuar Aena. Astfel, acesta este unul dintre cele mai aglomerate aeroporturi ale Spaniei.

CITEȘTE ȘI:

Jaful secolului | Doi ruși, deposedați de bijuterii și ceasuri în valoare de 8,5 milioane € pe aeroportul din Barcelona

Se întâmplă și la alții: bolid de lux de 120.000 de euro FURAT din parcarea păzită a unui aeroport din Marea Britanie

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Europa 2026: previziuni salariale, țările cu cele mai mari creșteri. România și Ucraina, singurele pe minus
Digi24
Cea mai scăzută temperatură de pe Pământ în acest moment. Zilele următoare sunt prognozate și -60 de grade Celsius
Cancan.ro
-17 grade Celsius în România. Pe ce dată vine "iarna secolului", potrivit meteorologilor Accuweather
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Crăciun sărbătorit în secret, în Coreea de Nord. Familiile riscă pedepse aspre pentru împodobirea unui brad
Mediafax
Cod portocaliu de viscol în zona de munte din județele Hunedoara și Caraș-Severin
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
A murit Pat Finn. Actorul din serialele „Seinfeld” și „Friends” avea 60 de ani
Cancan.ro
Greșeala făcută de o gospodină din Brăila, pe salata Boeuf. Când au citit mesajul, invitații și-au dat coate 🤭
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia deschide comenzile noului Spring pe piețele vest-europene. România încă vinde vechea generație
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Cercetătorii au descoperit că anotimpurile Pământului sunt ciudat de desincronizate