Prima pagină » Știri externe » Israelul semnalează, pe fondul presiunilor SUA, intenția de a le ceda palestinienilor controlul asupra Fâșiei Gaza

Israelul semnalează, pe fondul presiunilor SUA, intenția de a le ceda palestinienilor controlul asupra Fâșiei Gaza

Israelul semnalează, pe fondul presiunilor SUA, intenția de a le ceda palestinienilor controlul asupra Fâșiei Gaza

Guvernul Israelului a semnalat, joi seară, intenția de a le transfera palestinienilor controlul asupra Fâșiei Gaza după înlăturarea de la putere a grupului islamist Hamas, în contextul în care Administrația de la Washington exercită presiuni pentru stabilirea procesului de tranziție și reconstrucție post-conflict.

Ministrul israelian al Apărării, Yoav Gallant, afirmă că palestinienii din Fâșia Gaza vor prelua controlul post-conflict, sugerând însă că Guvernul israelian se opune unei conduceri exercitate de Autoritatea Palestiniană.

”Grupul Hamas nu va mai conduce Fâșia Gaza, iar Israelul nu va mai exercita control. Palestinienii care trăiesc în Fâșia Gaza vor avea această responsabilitate, cu condiția de a nu fi ostili Israelului și de a nu acționa împotriva Israelului”, a declarat Yoav Gallant, citat de cotidianul Haaretz.

Cabinetul de război din Israel urmează să abordeze, în cursul unei reuniuni programate joi seară, planurile post-conflict aplicabile în Fâșia Gaza.

Blinken începe un nou turneu în Orientul Mijlociu și va insista pentru reducerea intensității ofensivei israeliene

Secretarul de Stat american, Antony Blinken, începe vineri un nou turneu în Orientul Mijlociu, cu vizite în Turcia, Grecia, Iordania, Qatar, Emiratele Arabe Unite, Arabia Saudită, Israel, Cisiordania și Egipt, în cadrul eforturilor de oprire a confruntărilor de amploare între Israel și grupul islamist Hamas.

Departamentul de Stat a anunțat că Antony Blinken va discuta despre stadiul ofensivei militare israeliene, inclusiv despre următoarele etape operaționale și despre revenirea palestinienilor în nordul Fâșiei Gaza.

”În cursul vizitei în Israel, Antony Blinken va purta discuții despre tranziția spre viitoarea etapă operațională, inclusiv despre acțiuni care să le permită palestinienilor să revină la casele lor și în zonele lor, pe măsură ce se opresc luptele. Vrem și eliminarea obstacolelor, astfel încât să fie intensificată asistența umanitară. De asemenea, sunt necesare eforturi pentru reducerea tensiunilor în Cisiordania”, a declarat Matthew Miller, purtătorul de cuvânt al Departamentului de Stat.

Oficialul american a dat asigurări că sunt continuate și eforturile pentru obținerea eliberării celor aproximativ 130 de ostatici israelieni din Fâșia Gaza, precum și pentru evitarea extinderii conflictului în Orientul Mijlociu.

Washingtonul admite că situația umanitară din Fâșia Gaza este ”extrem de dificilă”, iar Blinken va insista pentru acțiuni de promovare a integrării regionale, ”inclusiv printr-un mecanism de reconstrucție și prin implementarea unui sistem palestinian de guvernare unificată în Cisiordania și în Fâșia Gaza”, a subliniat Matthew Miller.

Armata israeliană continuă intens operațiunile în centrul și sudul Fâșiei Gaza

Ministrul israelian al Apărării a avertizat că militanții Hamas ”nu trebuie să mizeze pe faptul că armata israeliană se va retrage curând din Fâșia Gaza”.

”În nordul Fâșiei Gaza, trupele finalizează actuala misiune. În centrul Fâșiei Gaza, confruntările sunt intense. Forțele israeliene acționează la suprafață și în subteran, distrugând infrastructura organizației Hamas, inclusiv unitățile de fabricare și transportare a rachetelor. În sudul Fâșiei Gaza, operațiunile sunt din ce în ce mai intense”, a subliniat Yoav Gallant.

În ultimele zile, trupele israeliene au depistat și au distrus o fabrică subterană de armament, situată într-o zonă de coastă din centrul Fâșiei Gaza.

Bilanțul bombardamentelor israeliene a ajuns la 22.313 morți în Fâșia Gaza, iar alte 57.296 de persoane au fost rănite, conform Ministerului local al Sănătății, subordonat grupului islamist Hamas.

Într-un incident produs joi după-amiază, o rachetă lansată de militanți islamiști palestinieni spre un elicopter militar israelian a căzut în kibbutzul Nirim, situat la frontiera Israelului cu Fâșia Gaza. Nu au fost raportate victime.

Foto: Profimedia

Citește și:

Rețeaua teroristă Stat Islamic revendică atentatul din Iran /Teheranul amenință cu o ripostă masivă

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Trump afirmă că SUA sunt pe punctul de a „duce treaba la bun sfârșit” în Iran
Digi24
România a pierdut procesul cu compania farmaceutică Pfizer și este obligată să plătească 600 de milioane de euro
Cancan.ro
Cine ar putea fi criminalul medicului Cristian Staicu. Ce au descoperit anchetatorii
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
Discursul lui Trump despre războiul din Iran crește prețul petrolului: „Îi vom duce înapoi în epoca de piatră”. Niciun cuvânt despre NATO
Mediafax
Senator american, despre declarația lui Trump privind NATO: Nesăbuită și periculoasă. Propunerea de retragere „ar încuraja adversari ca Rusia și China”
Click
Condimentul care amărăște carnea de miel. Strică gustul preparatului
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
Jojo și fostul soț au dezgropat securea războiului! Urmează un interogatoriu în instanță, tensiunea a ajuns la cote maxime
Ce se întâmplă doctore
Imagini uitate cu Ramona Olaru în tinerețe, când nu era celebră! Nimeni nu a mai recunoscut-o în aceste fotografii
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Carburanții, ieftiniți agresiv. Motorina a ajuns la sub 10 lei/litru
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
OpenAI, acuzată că a încalcat drepturile de autor asupra unor cărți pentru copii