Prima pagină » Știri externe » Rețeaua teroristă Stat Islamic revendică atentatul din Iran /Teheranul amenință cu o ripostă masivă

Rețeaua teroristă Stat Islamic revendică atentatul din Iran /Teheranul amenință cu o ripostă masivă

Rețeaua teroristă Stat Islamic revendică atentatul din Iran /Teheranul amenință cu o ripostă masivă

Rețeaua teroristă sunnită Stat Islamic a revendicat atacul comis miercuri în orașul iranian Kerman, care a vizat persoane adunate pentru comemorarea generalului iranian Qasem Soleimani, asasinat de Statele Unite în 2020, iar Administrația de a Teheran a amenințat că va avea o ripostă dură față de acțiunile menite să destabilizeze Iranul.

Într-un mesaj postat pe Telegram, rețeaua teroristă Stat Islamic (ISIS/DAESH) a numit atentatul din Kerman ”operațiune duală a martirilor”, precizând că atacurile au fost comise de teroriști sinucigași, conform cotidianului The New York Times.

Bilanțul atacului este de 84 de morți și 284 de răniți, a anunțat ministrul iranian de Interne, Ahmad Vahidi. Miercuri, autoritățile de la Teheran raportaseră 103 morți și 171 de răniți, dar cifrele au fost rectificate joi.

Serviciile secrete americane sugeraseră că atacul probabil a fost comis de organizația teroristă sunnită Stat Islamic.

Iranul denunță acțiunile destabilizatoare și amenință cu o ripostă masivă

Unii oficiali iranieni au atribuit Israelului și Statelor Unite responsabilitatea pentru atac, dar regimul de la Teheran nu a intensificat retorica împotriva statului evreu. Mai mulți oficiali israelieni au negat implicarea țării lor în atac.

”Acest act orbesc și odios a avut rolul de a sugera lipsa securității și de a se răzbuna pe dragostea și devotamentul pe care marea națiune iraniană, mai ales tânăra generație, le au pentru martirul Qasem Soleimani”, a comunicat Corpul Gardienilor Revoluției Islamice.

Președintele Ebrahim Raisi a condamnat ”o crimă odioasă și inumană”, iar liderul suprem, ayatollahul Ali Khamenei, a avertizat că forțele militare iraniene vor riposta. Riscul unei riposte a Iranului alimentează temerile privind amplificarea conflictului din Orientul Mijlociu.

Două explozii de amploare au avut loc miercuri în apropierea Moscheei Saheb al-Zaman, în orașul iranian Kerman, în timp ce mii de oameni participau la comemorarea generalului Qassem Soleimani, comandantul Forței Quds din cadrul Gardienilor Revoluției din Iran, asasinat pe 3 ianuarie 2020 într-un atac cu dronă efectuat de armata americană în orașul irakian Bagdad.

Generalul Qassam Soleimani era considerat cea mai influentă personalitate din Iran după liderul suprem, ayatollahul Ali Khamenei. În calitatea de comandant al Forței Quds, generalul Qassam Soleimani era arhitectul strategiei militare a Teheranului în relațiile cu grupurile intermediare din Orientul Mijlociu. Qassam Soleimani era responsabil de misiunile clandestine ale Forței Quds și de furnizarea de sprijin logistic grupurilor islamiste pro-iraniene, printre care se numără Hamas și Hezbollah.

Președintele SUA din acel moment, Donald Trump, l-a catalogat pe Qassem Soleimani drept ”teroristul numărul unu de pe planetă”.

Foto: Profimedia

Citește și:

VIDEO | Peste 100 de morți în urma unor explozii produse în Iran, la mormântul generalului Soleimani

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Singurul aparat electrocasnic, prezent în orice casă, pe care trebuie să-l scoatem din priză atunci când plouă. Nu este smartphone-ul
Digi24
De ce a tăcut Vladimir Putin când a fost provocat de Donald Trump în legătură cu Venezuela: „Totul este subordonat acestui obiectiv”
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Soția a apărat-o public pe amantă: „Nu e distrugătoare de casă”. Cum arată
Adevarul
„Asistăm la sfârșitul unei ere și asta privește și România”. Americanii schimbă regulile jocului: cine urmează după Venezuela
Mediafax
De ce este mai bine să evităm plata cu cardul? Explicația experților și a 71 de studii
Click
Vali Vijelie și impozitul pe cele 30 de apartamente. Cât scoate din buzunar anual pentru locuințele sale
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Mașina care a bătut Dacia Bigster în competitia „MAȘINA ANULUI 2026”
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Liderii politici din Groenlanda spun clar și răspicat: „Nu vrem să fim americani”