Prima pagină » Sport » Scandal în fotbal. Un sportiv african spune că s-a născut în 1990, deși mama sa a murit în 1986

Scandal în fotbal. Un sportiv african spune că s-a născut în 1990, deși mama sa a murit în 1986

Scandal în fotbal. Un sportiv african spune că s-a născut în 1990, deși mama sa a murit în 1986
Scandal în fotbal. Un sportiv african spune că s-a născut în 1990, deși mama sa a murit în 1986

Sportivii care mint în ceea ce privește anul în care s-au născut nu sunt o noutate, iar un nou caz de acest gen atrage atenția opiniei publice.

Este vorba, de această dată, de Guelor Kanga, în vârstă de 33 de ani (sau cel puțin așa susține el), un fotbalist din Gabon care se află în centrul unui scandal în care sunt implicate federațiile naționale de fotbal din țara sa și din Congo.

Mijlocașul din gabon este acuzat că și-ar fi falsificat documentele de identitate, printre care și certificatul de naștere.

Kanga este acuzat, într-o plângere depusă de Federația Congoleză de Fotbal, că ar fi, de fapt, Kiaku Kiaku Kiangana, un cetățean congolez care s-ar fi născut pe 5 octombrie 1985, în Kinshasa. Aceasta în contextul în care Kanga susține că s-a născut pe 1 septembrie 1990 la Oyem, în Gabon, notează realitatea.net.

Federaţia Congoleză a acuzat Federaţia din Gabon, încă din aprilie 2021, că aceasta din urmă ar fi falsificat actele jucătorului, oferindu-i o nouă identitate şi „întinerindu-l” cu patru ani.

Fotbalistul a jucat și în Europa

Mai mult, autoritățile fotbalistice din Congo spun că mama fotbalistului ar fi decedat în anul 1986, astfel că ar fi imposibil ca acesta să se fi născut în 1990.

Confederaţia Africană a preluat cazul în mai 2021, iar acum, în pragul startului Cupei Africii pe Naţiuni, urmează să îl audieze pe Guelor Kanga, pe care l-a acuzat de furt de identitate.

Guelor Kanga a jucat până acum, în Europa, pentru echipele Rostov, Steaua Roşie Belgrad – unde evoluează actualmente – şi Sparta Praga. El are 64 de selecţii şi 2 goluri marcate pentru Gabon, iar în palmaresul său figurează patru titluri şi trei cupe în Serbia, şi câte o cupă atât în Cehia, cât şi în Rusia.

Sursa foto: Profimedia

Citește și

Mediafax
Horațiu Potra pus sub urmărire penală de Parchetul General. I s-a pus sechestru pe conturi, aur și imobile
Digi24
Cel mai mare atac al Rusiei asupra Ucrainei, de la începutul războiului: au fost lansate 741 de drone și rachete. Reacția lui Zelenski
Cancan.ro
Ce a făcut patroana unui restaurant din Costinești, când l-a văzut pe Piedone. Cum a încercat să-l păcălească pe șeful ANPC
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
Adevarul
Ce spune un expert în geopolitică despre scenariul unui atac iranian asupra Bucureștiului
Mediafax
Ioana Bulcă, o mare actriță a scenei și filmului românesc, a murit la 89 de ani
Click
Nutriționiștii avertizează, după decesul lui Mihai Leu. Cum prevenim cancerul de colon, care sunt alimentele-otravă? Trucul lui Dorel Vișan: „Bei cana asta, pe parcursul zilei, puțin câte puțin”
Wowbiz
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Antena 3
Medic din Bacău acuzat de bigamie: a făcut nuntă deși era deja căsătorit. Cum a explicat asta familiei și ce s-a întâmplat în final
Digi24
Donald Trump s-a lăudat că l-a amenințat pe Putin că „va bombarda Moscova în draci”. Reacția lui Putin: „Nu te cred” (CNN)
Cancan.ro
Cum se comportă Piedone cu soția lângă el! Toată lumea-l știe de zbir, dar CANCAN.RO l-a filmat într-o altă ipostază
Ce se întâmplă doctore
Dieta de la Hollywood pe care Madonna o urmează la 66 de ani. Reduce riscul de boli de inimă
observatornews.ro
13 judeţe intra de la 12.00 sub cod portocaliu de furtuni. Ploi torențiale, grindină și vijelii până la noapte
StirileKanalD
Reacții dure după moartea violentă a Sorinei Lupșa. Judecătoarea s-a aruncat în gol de la etajul 7: „Ăștia care aplaudați, aveți sângele ei pe mâinile voastre”
KanalD
Ionel Ganea, zi decisivă în dosarul cu Brigada Rutieră! Ce riscă fostul fotbalist acuzat de ucidere din culpă
Ciao.ro
Divele din România care au atras toate privirile cu cele mai îndrăznețe ţinute! Imagini de colecție
Promotor.ro
Am testat cel mai modern, mai eficient și mai confortabil SUV coupe (NE-GERMAN) din 2025 - VIDEO
Descopera.ro
Chiar există! Acesta este peștele care latră și mușcă
Capital.ro
S-a stins cea mai iubită și apreciată actriță ale scenei și filmului românesc. O țară întreagă o plânge. Nu va fi uitată
Evz.ro
Doliu în teatrul românesc. O actriță celebră a murit
A1
Ștefan Iancu, actorul din Ana, Mi-ai fost scrisă în ADN, a făcut un pas important în carieră. Ce planuri are pentru vara asta
Stirile Kanal D
Cât costă un spray anti-urs: Este musai să îl ai la tine dacă faci drumeții pe munte
Kfetele
Ce s-ar putea întâmpla cu moștenirea lui Dragoș Dolănescu, vila cu 13 camere din Sinaia?
RadioImpuls
Apariția care a înduioșat o țară întreaga: "În aceste zile triste este singura mea bucurie". Cum a fost surprinsă Irina Loghin la prima ieșire publică după moartea soțului ei, Ion Cernea 
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Măria are vise erotice: – Ioane, eram la o expoziţie de obiecte masculine!
Descopera.ro
Mai multe specii noi de șopârle gecko simpatice, descoperite într-o regiune izolată din Cambodgia