Prima pagină » Justiție » Un nou penitenciar în România! Va avea 900 de locuri / Alina Gorghiu: „Facem eforturi pentru combaterea fenomenului fugarilor”

Un nou penitenciar în România! Va avea 900 de locuri / Alina Gorghiu: „Facem eforturi pentru combaterea fenomenului fugarilor”

Otilia Serescu
Un nou penitenciar va fi construit în județul Buzău / Sursa foto: Ministerul Justiției

Miercuri au început lucrările de execuție la viitorul Penitenciar din localitatea Unguriu, județul Buzău. Noua unitate va avea 900 de locuri de detenție calculate la standardul de 4 metri pătrați. pentru fiecare persoană privată de libertate. Dintre acestea, 100 vor fi în regim deschis, iar 800 vor fi în regim semi-deschis.

Cu ocazia începerii lucrărilor, ministrul Justiției, Alina Gorghiu a vizitat amplasamentul viitorului penitenciar.

„După 24 de ani începem astăzi construcția unei noi unități a sistemului penitenciar. Ultimul moment de acest fel a fost cel din anul 2000, când au început lucrările la Centrul Educațional Buziaș. În prezent, modernizarea întregii infrastructuri a Administrației Naționale a Penitenciarelor este obiectiv important pentru Ministerul Justiției. Mai ales în contextul în care facem eforturi pentru combaterea fenomenului fugarilor pentru că încă se înregistrează cazuri în care unii dintre ei, prinși pe teritoriul altor state, invocă situații din trecut pentru a încetini predarea către România. Noi ameliorăm permanent situația condițiilor de cazare din penitenciare, modernizăm spațiile existente, iar în perioada 2021 – 2023  au fost realizate peste 2.000 de locuri noi în penitenciare, dintre care 1.282 în ultimul an. Cu astfel de investiții, România va rezolva toate problemele din acest domeniu. Mulțumesc echipei de la ANP pentru că a dus la maturitate acest proiect și urez tuturor celor implicați spor la lucru pentru a finaliza cu bine acest obiectiv important”, a afirmat Gorghiu.

Un nou penitenciar va fi construit în județul Buzău / Sursa foto: Ministerul Justiției

Un nou penitenciar va fi construit în județul Buzău / Sursa foto: Ministerul Justiției

Noul penitenciar ar urma să fie gata în 2028

În același context, directorul Administrației Naționale a Penitenciarelor, Dan Halchin, a precizat că: „Această investiție este o piatră de temelie în drumul pe care trebuie să îl parcurgem pentru a îmbunătăți condițiile din sistemul penitenciar. Vom avea 900 de locuri, din care 100 pentru regim deschis. Această categorie va beneficia de 2 pavilioane. Noutatea o reprezintă unul dintre aceste pavilioane care va fi în exteriorul penitenciarului.  Practic, se va crea un mecanism prin care persoane private de liberate, în proximitatea eliberării, să fie cât mai puțin supravegheate și să își gestioneze viața aproape în totalitate singuri până la momentul la care vor fi eliberați”.

Proiectul de la Unguriu face parte dintre cele incluse în Acordul-cadru de împrumut dintre România și Banca de Dezvoltare a Consiliului Europei privind contractarea unui împrumut în vederea sprijinirii proiectului privind Modernizarea infrastructurii judiciare în România semnat în anul 2019 și aprobat prin Legea nr.90/2020, conform unui comunicat al Ministerului Justiției.

Unitatea are prevăzute 12 pavilioane de detenție interioare. Dintre acestea, 10 pavilioane vor fi destinate deținuților din regim semi-deschis, celelalte 2 fiind utilizate pentru cazarea celor 100 deținuți clasificați în regimul de detenție deschis.

Investiția are o valoare de aproximativ 65 milioane de euro, iar finalizarea este prevăzută pentru anul 2028.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marșul Normalității, cu Diana Șoșoacă printre participanți, s-a încheiat cu amenzi și sesizări penale
Digi24
EXCLUSIV Dominic Fritz: Există o „rețea extractivă în jurul lui Adrian Veștea” la Brașov, conform spuselor lui Irineu Darău
Cancan.ro
Decizie oficială. 137 lei în plus la pensie, de la 1 iulie 2026, pentru această categorie de pensionari din România
Prosport.ro
FOTO. Vedeta a ajuns de nerecunoscut! Cum arată acum
Adevarul
Băsescu apără decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna pe Veștea premier, dar îi reproșează o greșeală. Ce îi transmite lui Bolojan
Mediafax
Pe ce voturi mizează Adrian Veștea să își treacă Guvernul: care tabără câștigă
Click
Horoscop luni, 15 iunie. Berbecii sunt în formă la început de săptămână, iar Peștii fac alegeri complicate
Digi24
Ce crede Băsescu despre încercarea de suspendare a președintelui Dan: La cât de iresponsabili sunt politicienii, mă aștept la așa ceva
Cancan.ro
Andreea Popescu l-a implorat, Dan Alexa s-a eschivat și tot n-a scăpat! Hotărâtă să-l mai aibă o dată, bruneta l-a urmărit pe antrenor prin cluburi
Ce se întâmplă doctore
Cum arată vila luxoasă în care locuiesc Adelina Pestrițu și Virgil Șteblea. Și-au amenajat un adevărat imperiu
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Când se vor ieftini benzina, motorina și kerosenul după ce Trump a anunțat: „Să curgă petrolul!”
Descopera.ro
O linie care împarte Pământul în alte două emisfere a fost descoperită recent
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la restaurant cu o păpușă
Descopera.ro
De ce balsamul de rufe face mai mult rău decât bine hainelor noastre?