Prima pagină » Știri politice » Ministrul Agriculturii explică declarația despre „aurul verde” și Nicolae Ceaușescu / Florin Barbu: „Poate, din oboseală, nu am fost așa inspirat”

Ministrul Agriculturii explică declarația despre „aurul verde” și Nicolae Ceaușescu / Florin Barbu: „Poate, din oboseală, nu am fost așa inspirat”

Ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Florin Barbu, a explicat, luni dimineață, afirmațiile referitoare la fostul dictator comunist. Barbu declarase, săptămâna trecută că „domnul Nicolae Ceaușescu nu spunea degeaba că stuful e aurul verde al României”. Ministrul a explicat acum că a fost doar neinspirat și obosit și că a avut o perioadă încărcată din cauza subvențiilor care trebuie plătite.

Prezent în cadrul unei emisiuni, la TVR1, ministrul Barbu își explică afirmația referitoare la fostul dictator român prin faptul că nu e vorba de nostalgie după regimul comunist, ci doar de oboseală.

Aici, cred că nici eu n-am răspuns corect. Nu m-am referit la Ceaușescu (…). Nu am cum să fiu nostalgic după regimul comunist pentru că eu aveam 10 ani atunci (…) Poate c-a fost o declarație neinspirată a mea… Săptămâna trecută a fost o săptămână foarte încărcată… Poate, din oboseală, nu am fost așa inspirat și am făcut această declarație. Dar nu sunt nostalgic nici după regimul comunist, nici după Ceaușescu.

Ministrul Agriculturii spune că este nostalgic doar după sistemul de irigație pe care l-a avut România în perioada antedecembristă.

„Nu vreau să exagerez, președintele nostru, domnul Nicolae Ceaușescu, nu spunea degeaba că stuful e aurul verde al României”, declarase, săptămâna trecută, Florin Barbu, într-un interviu la Euronews. În urma afirmațiilor sale, USR a cerut demisia acestuia, iar ministrul urmează să fie audiat azi în Comisia de Agricultură a Senatului.

Citește și:

Ministrul Agriculturii anunţă că APIA a deblocat plăţile. S-a autorizat plata a 1,5 miliarde de lei

Măsura PSD care ține în frâu PREȚUL alimentelor de bază / Inflația la produsele alimentare a ajuns la numai 4,5%, fața de media generală, de 7,2%

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Europa 2026: previziuni salariale, țările cu cele mai mari creșteri. România și Ucraina, singurele pe minus
Digi24
Cea mai scăzută temperatură de pe Pământ în acest moment. Zilele următoare sunt prognozate și -60 de grade Celsius
Cancan.ro
Ce mâncau Nicolae și Elena Ceaușescu în prima zi de Crăciun. Meniul strict era făcut cu o zi înainte
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Indignarea unui muncitor român stabilit în Spania, după ce i s-a oferit un salariu de 1.800 euro: „Nu acceptați aceste mizerii”
Mediafax
Cod portocaliu de viscol în zona de munte din județele Hunedoara și Caraș-Severin
Click
Trei zodii își rescriu destinul de la început de an. Ianuarie le schimbă viața în bine, renasc din propria cenușă
Digi24
A murit Pat Finn. Actorul din serialele „Seinfeld” și „Friends” avea 60 de ani
Cancan.ro
-17 grade Celsius în România. Pe ce dată vine "iarna secolului", potrivit meteorologilor Accuweather
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia deschide comenzile noului Spring pe piețele vest-europene. România încă vinde vechea generație
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Pământul ar fi putut fi devastat de explozii spațiale „invizibile”