Prima pagină » Știri politice » Mii de POSTURI în sănătate, deblocate / Marcel Ciolacu: Vrem să impulsionăm angajările în SPITALE

Mii de POSTURI în sănătate, deblocate / Marcel Ciolacu: Vrem să impulsionăm angajările în SPITALE

Mii de POSTURI în sănătate, deblocate / Marcel Ciolacu: Vrem să impulsionăm angajările în SPITALE

Premierul Marcel Ciolacu a declarat că Guvernul a luat măsuri care permit, în prezent, angajarea de personal medical în spitale fără să existe obligativitatea unui memorandum şi a subliniat că, în continuare, se are în vedere găsirea unei soluţii pentru a impulsiona angajările în unităţile spitaliceşti mari, precum Spitalului Universitar sau Institutului Clinic Fundeni.

În cadrul unei întâlniri desfășurate la Guvern, Marcel Ciolacu a fost întrebat despre deficitul de personal medical din anumite spitale din ţară, ca exemplu fiind menționat spitalul din Găeşti. despre lipsa de personal medical din anumite spitale din ţară, un exemplu fiind spitalul de la Găeşti.

Ciolacu a fost întrebat marţi, la Guvern, despre deficitul de personal medical din anumite spitale din ţară.

Ştiţi foarte bine că am deblocat posturile din învăţământ şi din sănătate. Nu mai există obligativitatea unui memorandum în cazul în care cineva iese la pensie sau renunţă, îşi dă demisia. Automat, managerii pot să facă angajări. La sistemul de urgenţă nu există nicio restricţie, la fel şi la ATI, a transmis Ciolacu.

Premierul a explicat că se urmărește și găsirea unor soluții pentru a stimula angajările în instituțiile mari spitalicești, unde se salvează vieți și unde este nevoie de personal medical bine pregătit.

Acolo, am discutat cu domnul ministru, şi o să venim cu o soluţie ca să impulsionăm cumva angajările. Acei oameni, câteodată, nu mai au timp, nici dacă au libere nu mai au timp să le ia, a declarat Ciolacu.

Şeful Executivului a explicat că soluţia va ţine cont şi de eventuala modificare a unui ordin al ministrului Sănătăţii, emis pe vremea când la şefia ministerului se afla Eugen Nicolăescu, care elimină distincţiile între medicii de diferite specialităţi.

Premierul a participat marți, la Palatul Victoria, la prezentarea primelor trei caravane medicale, în cadrul evenimentului de lansare a serviciilor medicale mobile pentru mediul rural, organizat de Guvernul României în parteneriat cu Organizația Salvați Copiii România și Asociația „Caravana cu Medici”.

CITEȘTE ȘI:

Marcel Ciolacu: SPITALUL regional de la CRAIOVA va deservi întreaga regiune de sud-vest a României şi va oferi servicii de înaltă COMPLEXITATE

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Europa 2026: previziuni salariale, țările cu cele mai mari creșteri. România și Ucraina, singurele pe minus
Digi24
Cea mai scăzută temperatură de pe Pământ în acest moment. Zilele următoare sunt prognozate și -60 de grade Celsius
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al lui Ion Drăgan. Ce a postat artistul, cu câteva ore înainte să moară
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Indignarea unui muncitor român stabilit în Spania, după ce i s-a oferit un salariu de 1.800 euro: „Nu acceptați aceste mizerii”
Mediafax
Cod portocaliu de viscol în zona de munte din județele Hunedoara și Caraș-Severin
Click
Trei zodii își rescriu destinul de la început de an. Ianuarie le schimbă viața în bine, renasc din propria cenușă
Digi24
A murit Pat Finn. Actorul din serialele „Seinfeld” și „Friends” avea 60 de ani
Cancan.ro
Ce mâncau Nicolae și Elena Ceaușescu în prima zi de Crăciun. Meniul strict era făcut cu o zi înainte
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia deschide comenzile noului Spring pe piețele vest-europene. România încă vinde vechea generație
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Cum au fraudat doi români statul britanic cu sute de mii de lire sterline?