Prima pagină » Actualitate » Klaus Iohannis, de Înviere, la SIBIU: „Sărbători fericite, în linişte, în pace!”/Paștele Catolic, celebrat și la Catedrala Sf. Iosif din Capitală

Klaus Iohannis, de Înviere, la SIBIU: „Sărbători fericite, în linişte, în pace!”/Paștele Catolic, celebrat și la Catedrala Sf. Iosif din Capitală

Preşedintele Klaus Iohannis şi soţia sa, Carmen, au fost prezenţi, sâmbătă seara, la slujba de Înviere de la Biserica romano-catolică „Sfânta Treime”, aflată în centrul istoric al Sibiului.

Este ultima slujba de Înviere la care participa Klaus Iohannis în calitate de președinte al României.

„În această seară doresc tuturor creştinilor care sărbătoresc acum, astăzi şi mâine, Învierea, sărbători fericite, în linişte, în pace, cu familia şi cu prietenii”, a declarat preşedintele Klaus Iohannis, înainte de a participa la slujbă.

Șeful statului s-a referit și la creștinii care „mâine au sărbătoarea Floriilor”, cărora le-au urat „O zi frumoasă și La mulți ani!”. Numai că Floriile sunt serbate de creștin-ortodocși pe 28 aprilie, anul acesta. Eroarea din mesajul președintelui ar putea veni din faptul că, de foarte multe ori, Paștele ortodox este sărbătorit la distanța de doar o săptămână față de cel catolic și protestant.

În 2024, însă, credincioşii romano-catolici şi protestanţi sărbătoresc Paștele în 31 martie, iar ortodocșii în 5 mai.

Gândul vă prezintă în GALERIA FOTO și imagini de la slujba de Înviere oficiată la Catedrala Sfântul Iosif din Capitală.

CITEȘTE ȘI:

Marcel Ciolacu, MESAJ către credincioşii ce serbează Sfintele Paşti: Sărbătoarea Învierii Domnului Cristos ne deschide inimile spre iubire

Citește și

Mediafax
Horoscop 11 iulie 2025: Ce zodie riscă să-și piardă calmul și cine primește vești legate de bani
Digi24
Luptători români, răniți în Ucraina în urma unui atac rusesc. Mașina le-a fost lovită de o dronă
Cancan.ro
Caz de antrax la spitalul Matei Balș! Mama a murit, iar fiul suferă în spital. Cum au luat boala
Prosport.ro
L-a părăsit când el era plecat de acasă. N-a avut nicio remușcare
Adevarul
De ce îngenunchează premierul Albaniei în fața Giorgiei Meloni, la fiecare întâlnire publică
Mediafax
Caz de malarie confirmat în București. Pacientul nu a călătorit recent în străinătate
Click
Nutriționiștii avertizează, după decesul lui Mihai Leu. Cum prevenim cancerul de colon, care sunt alimentele-otravă? Trucul lui Dorel Vișan: „Bei cana asta, pe parcursul zilei, puțin câte puțin”
Wowbiz
Mama tinerei ucisă în Mureș face declarații tulburătoare! Modul înfiorător în care Anda a fost lăsată fără viață de bărbatul de care încerca să scape de luni întregi: „L-am implorat să se oprească”. Criminalul, dat în urmărire națională
Antena 3
Un bărbat spune că trăiește mai bine după ce a renunțat la job ca să adune reciclabile: Mănânc zilnic la restaurant
Digi24
VIDEO Culmea beneficiilor într-o companie de stat: spor de femeie și la bărbați. Ministrul Energiei: „Am trimis corpul de control”
Cancan.ro
Irina Columbeanu a spus adevărul despre Mr. Pink! Cum se comportă bărbatul cu fiica Monicăi Gabor
Ce se întâmplă doctore
Doliu în lumea filmului. Actrița CELEBRĂ a murit la doar 42 de ani! Cauza decesului
observatornews.ro
La Metrorex iau "spor de subteran" şi cei care stau doar la suprafaţă. Sindicalist: "Ce este imoral?"
StirileKanalD
De ce a omorât-o Robert Lupu pe Teodora, de fapt! Răsturnare de situație: NU o voia înapoi, ci altul era motivul
KanalD
Anastasia, o elevă din Argeș, a uimit întregul județ cu notele obținute la Evaluarea Națională 2025, după contestații! Ce note primise inițial
Ciao.ro
Divele din România care au atras toate privirile cu cele mai îndrăznețe ţinute! Imagini de colecție
Promotor.ro
Efectele eliminării subvențiilor RABLA 2025 pentru România - „Impactul este direct și sever”
Descopera.ro
Un mare mister al omenirii, aproape de rezolvare
Capital.ro
Interzis pentru românii care au casă la curte. Vecinul te poate reclama la primărie
Evz.ro
Zodii care dramatizează mereu. Fac din țânțar armăsar
A1
Ștefan Iancu, actorul din Ana, Mi-ai fost scrisă în ADN, a făcut un pas important în carieră. Ce planuri are pentru vara asta
Stirile Kanal D
VIDEO Ea este Luiza, mămica de 24 de ani care a murit după ce a născut prin cezariană. Și-a ținut băiețelul în brațe și s-a stins. Mai avea două fetițe gemene acasă: "Când a operat-o, i l-a dat de l-a văzut și l-a pupat"
Kfetele
O tânără mămică de gemene, în vârstă de 24 de ani, s-a stins din viață după ce a fost mutată la mai multe spitale, în urma unei operații de cezariană!
RadioImpuls
Cea mai frumoasă plajă urbană se află pe malul Someșului, în Cluj-Napoca! E chill, e verde, e ca hitul verii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Măria are vise erotice: – Ioane, eram la o expoziţie de obiecte masculine!
Descopera.ro
„Mormântul iluziilor germane”. Înfrângerile ruşinoase pe care nemţii le-au suferit în România în Primul Război Mondial