Prima pagină » Știri externe » Biden vrea avansarea eforturilor pentru un ARMISTIȚIU în Fâșia Gaza și cere Israelului să evite escaladarea conflictului cu Iranul

Biden vrea avansarea eforturilor pentru un ARMISTIȚIU în Fâșia Gaza și cere Israelului să evite escaladarea conflictului cu Iranul

Președintele Joe Biden a reafirmat, luni seară, angajamentul Statelor Unite pentru apărarea Israelului, dar a cerut evitarea unui conflict militar cu Iranul, liderul de la Casa Albă pledând și pentru avansarea negocierilor în sensul unui armistițiu în Fâșia Gaza.

”Așa cum știți, Iranul a lansat un atac aerian fără precedent împotriva Israelului, iar noi am avut o mobilizare fără precedent pentru apărarea Israelului. Împreună cu partenerii, am învins acel atac. Statele Unite mențin angajamentul pentru garantarea securității Israelului”, a declarat președintele Biden, cu ocazia întrevederii pe care a avut-o la Washington cu premierul Irakului, Mohammed Shia Al-Sudani.

Președintele SUA a precizat că sunt continuate eforturile diplomatice pentru un armistițiu între Israel și grupul islamist palestinian Hamas. De asemenea, Biden a îndemnat Israelul să evite escaladarea conflictului cu Iranul.

”Menținem angajamentul obținerii unui armistițiu care să aducă acasă ostaticii și vrem să oprim extinderea conflictului dincolo de amploarea actuală. De asemenea, menținem angajamentul de protejare a personalului nostru și a personalului partenerilor din regiune, inclusiv din Irak”, a subliniat Biden.

Franța, Germania și Italia au îndemnat Israelul să evite escaladarea conflictului cu Iranul. Guvernul Canadei a lansat un apel similar luni seară. Melanie Joly, ministrul canadian de Externe, i-a cerut omologului său israelian, Israel Katz, să nu continue acțiunile beligerante.

”Pledăm în mod clar pentru diminuarea tensiunilor, trebuie să ne asigurăm că acest conflict nu se va extinde în regiune. I-am transmis clar omologului meu israelian să accepte actuala situație favorabilă și să se asigure că, prin colaborare, aducem pacea în regiune”, a declarat Melanie Joly, potrivit agenției Reuters.

Guvernul Israelului a stabilit, luni seară, că va riposta la atacul Iranului, dar, conform unor surse, armata israeliană va încerca să evite escaladarea conflictului.

Teheranul a lansat atacurile asupra Israelului ca ripostă la bombardamentul de pe 1 aprilie asupra Consulatului iranian din Damasc. Atacul atribuit Israelului s-a soldat cu distrugerea clădirii Consulatului iranian și cu moartea a 16 persoane, printre care s-au numărat ofițeri din cadrul Gardienilor Revoluției.

Președintele SUA, Joe Biden, i-a semnalat premierului Benjamin Netanyahu că nu va susține un atac israelian asupra Iranului.

Administrația islamistă din Iran a subliniat că atacul cu rachete și drone contra Israelului a fost ”limitat”, dar a avertizat că ar putea urma o operațiune ofensivă de amploare dacă Guvernul Benjamin Netanyahu va face alt pas beligerant.

”Atacul limitat al Iranului contra Israelului avea rolul de a avertiza, de a descuraja și de a pedepsi regimul sionist. Dar dacă Israelul va lansa o altă acțiune contra Iranului, cu siguranță se va confrunta cu o ripostă mai puternică”, a declarat Hossein Amirabdollahian, ministrul de Externe de la Teheran.

Foto: Profimedia

Citește și:

The Wall Street Journal: Mai mulți membri ai conducerii companiei TESLA au demisionat, iar numărul angajaților va fi redus

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ziua Z pentru Dominic Fritz! Verdictul Curții Supreme îi poate ARUNCA ÎN AER cariera politică
Digi24
Ce se va întâmpla cu Volodimir Zelenski după război. Răspunsul dat de majoritatea ucrainenilor
Cancan.ro
Tuncay Ozturk, topit după fetița lui! Imagini rare cu fostul soț al 'Zânei' și femeia care i-a dăruit un copil
Prosport.ro
Cristi Chivu și Adelina Chivu, iubire pe plaja din Mykonos! Imaginile anului: se sărută pe șezlong!
Adevarul
Cum ne impactează summitul G7. Detaliul care pune România pe gânduri: „Grupul E3 discută direct cu Moscova”
Mediafax
Majorare spectaculoasă de salarii! Lanțul uriaș care operează și în România dă bani mai mulți angajaților
Click
Dan Alexa, prima declarație după ce a fost surprins în club alături de Andreea Popescu: „Realitatea este cu totul alta”
Digi24
„Eu sunt șeful”, le-a transmis Donald Trump liderilor adunați la summitul G7. Cum au reacționat cei din sală
Cancan.ro
Ce aflase Raluca, fetița de 12 ani spulberată pe trotuar cu doar 5 minute înainte de tragedie. Ți se rupe sufletul!
Ce se întâmplă doctore
Ce face acum Cristina Ștefan, fosta Bebelușă de la Cronică, după ce a renunțat la TV. Din ce a ajuns să-și câștige banii
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
Miturile despre mașinile chinezești care încep să fie demontate de realitatea din piață
Descopera.ro
Ce s-a aflat despre lemnul viorilor lui Stradivari?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. MARIA: – Bă Ioane, dacă îți bag un piranha în chiloți, știi ce face?
Descopera.ro
Care este țara europeană considerată cea mai primitoare cu străinii?