Prima pagină » Știri politice » Adrian Veștea, despre programul Anghel Saligny: ,,BENEFICIARI sunt peste 3.100 de unităţi administrativ-teritoriale”

Adrian Veștea, despre programul Anghel Saligny: ,,BENEFICIARI sunt peste 3.100 de unităţi administrativ-teritoriale”

Ministrul Dezvoltării, Adrian Veştea, a declarat marţi, în şedinţa de Guvern de la Braşov, că vrea să dea un nou termen pentru cei care nu au reușit să acceseze fonduri prin programul Anghel Saligny să poată depune documentele pentru a primi banii necesari. 

Am considerat de cuviinţă ca prin Programul Anghel Saligny, program asumat de către Guvernul României şi care reprezintă o amplă implicare în tot ceea ce înseamnă utilităţi, apă, canalizare, gaz metan şi infrastructură rutieră, să permitem ca o parte din cei care nu au reuşit să depună toate solicitările necesare, să încarce în platformă, să le putem da un termen, a spus Veştea.

Ministrul Adrian Veștea a mai precizat  că”toate solicitările pe care le făceau, fie că este vorba de a avea în subteran apă, canalizare şi gaz şi ulterior infrastructura rutieră, nu erau posibile datorită faptului că unele proiecte ţin de operatorii regionali”.

În felul acesta, consider că putem să păstrăm acelaşi echilibru şi să dăm ocazia tuturor comunităţilor din România, fiindcă beneficiari sunt peste 3.100 de unităţi administrativ-teritoriale, să putem avea posibilitatea de a contracta şi a trece la implementare, a încheiat ministrul dezvoltării.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Viktor Orban numește care este adevărata amenințare pentru Ungaria: „O sursă de pericol iminent”
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Un român a smuls clanța ușii și i-a încuiat pe nemți în vestiar, chiar înainte de finala de la sanie. Degeaba, germanii tot au luat aurul
Mediafax
O cunoscută companie revine în România și anunță că extinde serviciile de livrare în Europa. Care sunt celelalte țări
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Citatul zilei de la Enzo Ferrari, omul care ura vacanțele: „Nu am plecat niciodată într-o călătorie adevărată”
Descopera.ro
Cercetătorii au surprins pentru prima dată cum se târăsc micile marsupiale spre marsupiul mamei lor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Cumpără acum, regretă mai târziu: cum funcționează shoppingul compulsiv online