Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Bogdan Teodorescu, despre alegerile PREZIDENȚIALE: „Ciucă și Ciolacu sunt printre favoriți, dar Drulă și Simion ne pot surprinde”

Bogdan Teodorescu, despre alegerile PREZIDENȚIALE: „Ciucă și Ciolacu sunt printre favoriți, dar Drulă și Simion ne pot surprinde”

Într-o ediție transmisă live de Gândul, analistul politic Bogdan Teodorescu a prezentat posibilii candidați la alegerile prezidențiale din România și a analizat șansele de câștig ale fiecăruia. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă

Într-o analiză recentă, Bogdan Teodorescu a discutat despre șansele principalilor candidați la președinția României, subliniind că premierul Nicolae Ciucă și președintele PSD, Marcel Ciolacu, sunt printre favoriți. Cu toate acestea, Drulă și Simion ar putea crea surprize.

„Primul candidat ar fi Ciucă, al doilea ar trebui să fie Ciolacu,” a spus analistul.

Acesta a menționat că Ciolacu ezită să-și anunțe candidatura din cauza riscurilor asociate cu pierderea alegerilor, ceea ce ar putea afecta reputația PSD.

Un alt nume important este Cătălin Drulă, care și-a intensificat campania de vizibilizare, încercând să câștige teren.

„Al treilea nume pe listă este evident domnul Drulă,” a continuat analistul.

De asemenea, George Simion de la AUR ar putea fi un concurent serios, în funcție de rezultatele obținute de partidul său în alegerile curente.

„George Simion, omul AUR, depinde foarte tare de rezultatul de acum,” a explicat analistul.

Un alt potențial candidat este Mircea Geoană, care face o campanie puternică dar are de înfruntat diverse critici, inclusiv atacurile la adresa statului român din postura sa de secretar general adjunct al NATO.

„Prima problemă a lui este că face acest joc din postura de secretar general al NATO,” a subliniat Teodorescu.

Dacă PSD va obține un scor mai slab decât așteptările în alegerile locale și europene viitoare, acest lucru ar putea provoca schimbări semnificative în conducerea partidului și ar putea deschide drumul pentru alte candidaturi surpriză.

„Un scor mai prost la alegerile care vin acum, locale, europene, va ataca destul de clar managementul partidului,” a concluzionat analistul.

Acesta a mai adăugat că, deși sondajele nu arată foarte rău pentru Geoană, este esențial ca PSD să nu-l subestimeze.

„Minimalizarea asta nu e întotdeauna foarte bună,” a avertizat el, subliniind importanța unei strategii bine gândite în campania electorală.

Emisiunea o puteți urmări pe mariustuca.ro, miscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook  Marius Tucă și Gândul, și pe canalul de YouTube Gândul. ”Tineți aproape!”

Recomandarea video

Mediafax
Moș Nicolae se apropie: copiii își pregătesc ghetuțele. Tradițiile și obiceiurile dedicate Sfântului Nicolae
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
O ucraineancă dată dispărută a fost găsită în mansarda unui român. Ce au declarat cei doi poliției: „Ea a fost cea care a organizat totul”
Mediafax
Horoscop 6 decembrie 2025: Zodiile care pot face pași importanți în iubire, la muncă sau în decizii personale
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
„Noua Rusie” a lui Vladimir Putin include și teritorii de la granița cu România