Prima pagină » Știri politice » ALEGERI Locale 2024 Arad. Călin Bibarț (PNL) rămâne primar al orașului

ALEGERI Locale 2024 Arad. Călin Bibarț (PNL) rămâne primar al orașului

ALEGERI Locale 2024 Arad. Călin Bibarț (PNL) rămâne primar al orașului
Calin Bibart, Facebook

Locuitorii din Arad îşi votează primarul, consilierii și președintele Consiliului Județean, pe 9 iunie. Pentru funcţia de edil s-au înscris opt candidaţi.

Gândul îți prezintă lista candidaților la alegerile locale 2024 pentru Primăria Arad.

UPDATE ora 8:00: Bibarţ Laurenţiu-Călin (PNL), pe primul loc în urma rezultatelor parțiale

Potrivit rezultatelor parțiale, Bibarţ Laurenţiu-Călin (PNL) conduce cu un procent de 28,35%, urmat de Weiner Adrian (USR) cu 23,8% și Cheşa Ilie (PSD) cu 19,54%.

UPDATE: Liberalul din Arad Georghe Falcă a mai câștigat încă un mandat de europarlamentar

Potrivit Aradon, europarlamentarul liberal Gheorghe Falcă din Arad este încântat de victorie.

„Mă bucur pentru rezultatul oferit de exit-poll, trebuie să așteptăm și votul direct. Mulțumesc celor care sunt de partea Partidului Național Liberal. Conform exit-poll-ului voi mai avea un mandat, voi reprezenta România la Bruxelles și voi reprezenta interesele adminstrației locale arădene”. 

UPDATE: Călin Bibarț: „Îi dorim bine orașului nostru”

Venim să votăm cu credință pentru Arad fiindcă îi dorim bine orașului nostru  și prin urmare, cu ajutorul lui Dumnezeu, vom izbândi. Noi am votat. Sunt convins că și arădenii o vor face spre binele orașului nostru. Victorie!”. 

UPDATE 22:00 Urnele de vot s-au inchis la Alegerile Locale 2024

În scurt timp, aici veţi găsi rezultatele provizorii, parţiale şi finale ale votului pentru Primăria Arad, de îndată ce ele vor fi făcute publice de Biroul Electoral Central.

ALEGERI Locale 2024 România. Cine a câștigat și va fi noul primar al municipiului Arad

  1. Aslau Leontin (AUR)
  2. Veres Attila-Csaba (UDMR)
  3. Cheşa Ilie (PSD)
  4. Bibarţ Laurenţiu-Călin (PNL)
  5. Lăbăşan Bogdan (Partidul S.O.S România)
  6. Galea Cristian-Aurel (PAD)
  7. Weiner Adrian (USR)
  8. Cotuna Dănuţ-Tudor (PUSL)

Din totalul de alegători români care figurează în Registrul electoral, 18.018.921 au domiciliul sau reședința în țară, iar 959.987 au domiciliul în străinătate și sunt posesori de pașaport.

Alegătorii români pot vota la 18.955 de secții din țară și 915 în străinătate.

Cetățenii români, cu domiciliul în țară, pot vota doar cu buletinul. Pașaportul, utilizat numai de românii ce locuiesc din afara României

Cartea de identitate este singurul document cu care se poate vota la alegerile locale și europarlamentare, în cazul cetățenilor care locuiesc în țară. Cetățenii români pot vota cu pașaportul doar dacă au domiciliu în străinătate.

Pe 28 mai a apărut pe site-ul Biroului Electoral Central o hotărâre ce stipulează clar doar cetățeni români cu domiciliul în străinătate și care votează acolo și cetățenii români domiciliați în afara țării, dar care vor vota în România, pe 9 iunie, pot vota cu pașaportul simplu, electronic și temporar.

Cetățenii români, cu domiciliul în România și care votează pe teritoriul țării, o pot face utilizând doar cartea de identitate.

În ce condiții se poate cere urna mobilă pentru votul din 9 iunie

Persoanele care nu se pot deplasa la secțiile de vot pentru alegerile locale și europarlamentare din 9 iunie – fie că sunt bolnave, fie că sunt arestate sau condamnate, dar nu au interdicție de vot din partea instanței – au posibilitatea, conform legii, să solicite urna specială, care le va fi adusă la domiciliu, la spital sau la penitenciar, dar trebuie să facă o cerere standard și să aducă dovezi că nu pot merge să voteze în secțiile care vor fi deschise pentru aceste scrutine.

Legea 115 din 19 mai 2015 pentru alegerea autorităților administrației publice locale, pentru modificarea Legii administrației publice locale 215/2001, precum și pentru modificarea și completarea Legii 393/2004 privind Statutul aleșilor locali prevede categoriile de alegători și condițiile în care se poate solicita urna specială de vot la cele două scrutine din 9 iunie.

Conform articolului 91 din legea citată, pentru alegătorii care nu se pot deplasa la sediul secției de votare din cauză de boală sau invaliditate, președintele Biroului Electoral al secției de votare poate aproba – la cererea scrisă a acestora, însoțită de copii ale actelor din care rezultă starea de sănătate sau de invaliditate – ca o echipă formată din cel puțin doi membri ai Biroului Electoral să se deplaseze cu o urnă specială și cu materialul necesar votării – ștampilă cu mențiunea „VOTAT” și buletine de vot – la locul unde se află alegătorul, pentru a se efectua votarea.

În raza unei secții de votare se utilizează o singură urnă specială. Urna specială poate fi transportată numai de membrii Biroului Electoral al secției de votare, sub paza personalului structurilor Ministerului Afacerilor Interne (MAI).

În acestea cazuri, votarea se face numai pe baza unui extras întocmit personal de președintele Biroului Electoral de pe lista electorală permanentă, copia listei electorale complementare sau de pe lista suplimentară existentă la secția respectivă. Extrasul se semnează de către președinte și se ștampilează, iar persoanele cuprinse în aceste extrase trebuie să fie radiate din celelalte liste existente la secție.

În acest mod pot vota numai persoanele care domiciliază în localitatea sau sectorul municipiului București în care se află secția de votare.

Codurile numerice personale ale alegătorilor care au formulat cereri pentru urna specială sunt preînregistrate în Sistemul informatic de monitorizare a prezenței la vot și de prevenire a votului ilegal, urmând a fi înregistrate definitiv la întoarcerea în localul de vot a echipei desemnate pentru a merge cu urna specială.

Înainte ca echipa de membri ai biroului electoral al secției de votare să se deplaseze cu o urnă de vot specială la persoanele care nu pot vota la secția de votare potrivit legii, președintele biroului electoral al secției de votare solicită operatorului să verifice dacă persoanele respective și-au mai exercitat dreptul de vot în aceeași zi.

La ora 21:00, urna specială trebuie să se afle în localul secției de vot.

Persoanele lipsite de drepturile electorale prin hotărâre judecătorească definitivă nu participă la vot și nu sunt avute în vedere la stabilirea numărului total al alegătorilor, pe întreaga durată stabilită prin hotărâre.

Pentru persoanele reținute, deținute în baza unui mandat de arestare preventivă ori asupra cărora s-a dispus măsura preventivă a arestului la domiciliu sau persoanele care execută o pedeapsă privativă de libertate, dar care nu și-au pierdut drepturile electorale, se aplică în mod corespunzător dispozițiile articolului 91 privind urna specială, în măsura în care se solicită această modalitate de vot, potrivit legii.

Procedura adoptată de Biroul Electoral Central (BEC)

Procedura votării prin urnă specială a fost stabilită prin Hotărârea nr. 65 din 26 aprilie 2024 a Biroului Electoral Central.

PROCEDURA – Hotărârea nr. 65/2024 a Biroului Electoral Central

Prin același document a fost stabilit și modelul de cerere standard pentru urna specială, care trebuie să conțină numele, prenumele, codul numeric personal, domiciliul sau reședința, conform mențiunilor de pe actul de identitate, adresa imobilului unde se solicită deplasarea urnei speciale, seria și numărul actului de identitate, numărul de telefon, precum și scrutinul/scrutinele la care se va exercita dreptul de vot.

Pentru persoanele bolnave, trebuie atașate documente care să ateste faptul că solicitantul urnei speciale nu poate fi transportat, dar nu este obligatorie prezentarea unei adeverințe medicare eliberate de medicul de familie.

Cererile se pot depune la Biroul Electoral al secției de votare competent inclusiv în ziua votării, potrivit BEC.

Se recomandă ca cererile să fie depuse în preziua votării, între orele 18:00 – 19:00, iar în ziua votării, până la ora 14:00, pentru ca responsabilii să poată procesa documentele și să organizeze deplasarea echipei care însoțește urna specială, votarea și returnarea la secție până la ora 22:00

Atenție, în sectiile de votare din străinătate nu se utilizează urna de vot specială!

Un milion de tineri VOTEAZĂ pentru prima dată în România

În România, peste un milion de tineri se pregătesc să voteze pe 9 iunie pentru prima dată, marcând o premieră în istoria țării, în care numărul acestora depășește cel al persoanelor în vârstă de peste 65 de ani.

Cu peste 370 de milioane de cetățeni europeni așteptați la urne în această săptămână, România se distinge prin interesul sporit al tinerilor pentru exercitarea dreptului lor de vot. România este pe primul loc și cea în ceea ce privește intenția de a merge la vot a tinerilor.

Deși în țară tinerii de 18 ani sunt eligibili să voteze, regulile diferă în întreaga Uniune Europeană. De exemplu, în Belgia, Malta și Austria, cei de 16 ani pot vota, în timp ce în Grecia vârsta minimă este de 17 ani.

Conform unui sondaj World Vision România, doar 13,5% dintre tinerii cu vârste între 18 și 19 ani consideră că votul lor nu contează, în timp ce peste 86% cred că votul lor face diferența.

FOTO – ARHIVĂ Mediafax Foto / Alexandru Dobre

Mediafax
Ambasadorul Kievului în Polonia: Aproximativ 70% dintre ucrainenii plecaţi în străinătate s-ar întoarce acasă
Digi24
Miturile „raiului” comunist (1). Cum erau, de fapt, educația, sănătatea și siguranța cetățeanului de pe vremea lui Nicolae Ceaușescu
Cancan.ro
Motivul REAL pentru care Mihaela Rădulescu s-a îmbrăcat în alb la înmormântarea lui Felix Baumgartner. Are o semnificație aparte!
Prosport.ro
Cum arată acum femeia care i-a transformat definitiv viața lui Ionuț Luțu, omul în care Gigi Becali are cea mai mare încredere
Adevarul
„Am avut vizita unor inspectori care ne-au propus protecție în schimbul unei sume de bani". Ce spun antreprenorii despre relația cu statul
Mediafax
Un student român, aflat în SUA prin Work and Travel, și-a pierdut viața într-un lac din Alaska
Click
Îi recunoști? Au o poveste de iubire ca în filme. Se cunoșteau din copilărie, dar viața i-a despărțit: „Ne-am reîntâlnit în gară”
Wowbiz
Scene afâșietoare la capela din Austria: Mihaela Rădulescu, cu mâna ridicată spre cer, în semn de adio
Antena 3
Scene șocante cu o pasageră care cade în genunchi plângând pentru că nu a fost lăsată să urce în avion din cauza bagajului prea mare
Digi24
Lavrov amenință Europa cu „un mare război” în timp ce-l elogiază pe Trump
Cancan.ro
BREAKING | Sânziana Lovin, o reputată doctoriță din Iași, a fost găsită moartă în casă 😢
Ce se întâmplă doctore
O mai recunoști? S-a iubit și cu un celebru actor în tinerețe. Imagini RARE cu celebra femeie de afaceri. Astăzi are o avere colosală
observatornews.ro
Inundațiile din Broșteni au ucis 3 oameni și au lăsat ruine în urmă: "Ca un tsunami. A luat casa cu totul"
StirileKanalD
De ce s-a sinucis de fapt medicul militar Sînziana Lovin! Detalii șocante au ieșit la iveală
KanalD
Filmul tragediei de pe Dunăre, în urma căreia 4 persoane au murit, printre care și un copil de 3 ani. Cine este Cosmin, tânărul care a condus ambarcațiunea
Ciao.ro
Inna, Delia sau Gina Pistol, poze pe care le-ar vrea șterse! Ipostaze stânjenitoare în public
Promotor.ro
⚠️Atenție, șoferi! Se scumpește ROVINIETA! Cât va costa din toamnă taxa de drum? ⚠️
Descopera.ro
SUPER-alimentele IEFTINE care fac minuni pentru sănătate
Capital.ro
România a pierdut o mare actriță. Și-a dedicat viața scenei și marii ei iubiri. A fost îndrăgită și apreciată de toți românii
Evz.ro
Vedetele înșelătoare. Au promovat ceaiuri „de slăbit”, și mulți au căzut în capcană
A1
Îți amintești de ispita Mădălina Maricuț din sezonul trecut Insula Iubirii? E de nerecunoscut. Cum arată în prezent
Stirile Kanal D
Pe Notino.ro, Summer Black Friday 2025 vine cu reduceri de până la 33%
Kfetele
Ce gest au făcut apropiații lui Felix Baumgartner în apropierea locuinței sale și de ce a fost Mihaela Rădulescu extrem de emoționată
RadioImpuls
EZITARE SUSPECTĂ! S-a blocat total și s-a schimbat la față în 3 secunde. Întrebarea care a făcut-o să tacă a stârnit suspiciuni. Ce ascunde Veronica despre noul concurent din Casa Iubirii și ce NU a vrut să spună despre el
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Doi medici sunt cuprinși de flacăra iubirii: – Ești extraordinară, se vede că ai făcut...
Descopera.ro
Astronomii au descoperit că o stea moartă ascunde un defect surprinzător de regulat