Prima pagină » Actualitate » Ferma DACILOR, locul în care 8 persoane au murit carbonizate, și-a redeschis parțial porțile: „Funcționăm în rulote și containere și gătim afară”

Ferma DACILOR, locul în care 8 persoane au murit carbonizate, și-a redeschis parțial porțile: „Funcționăm în rulote și containere și gătim afară”

Ferma DACILOR, locul în care 8 persoane au murit carbonizate, și-a redeschis parțial porțile:

După incendiul devastator de acum șapte luni, în urma căruia și-au pierdut viața opt persoane, Ferma Dacilor din Tohani și-a redeschis parțial „porțile” pentru turiști, dar nu oricum ci într-o nouă structură.

În prezent, ferma oferă doar opțiuni de luat masa, fără posibilitatea de cazare peste noapte.

Cornel Dinicu, proprietarul fermei, a declarat că activitatea se desfășoară în aer liber, cu grătare și rulote mobile, pentru care nu este necesară autorizație.

„Am deschis o parte din fermă. Vom funcționa pe rulote mobile și containere mobile până când vom obține toate avizele necesare pentru restaurantul care a rămas, care era o pescărie pe vremuri. Acum funcționăm pe grătare, în aer liber. Mâncarea o gătim afară, la proțap, în rulotele mobile. Vom funcționa, că trebuie să trăim și noi din ceva”, a explicat Dinicu.

În ciuda dramelor cumplite petrecute la Fermă, Cornel Dinicu spune că este hotărât să mențină ferma în funcțiune. El a declarat că autoritățile locale manifestă reticență, ceea ce face dificilă obținerea autorizațiilor necesare pentru operarea completă a complexului.

Ancheta privind cauza incendiului este încă în desfășurare, așteptând rezultatele expertizei INSEMEX Petroșani.

„Nu sunt slab. Mi-au murit părinții, mi-au murit trei frați, mi-au murit prieteni. Am văzut la moarte în viața mea…, dar nu se compară niciuna cu ce s-a întâmplat. N-are nicio legătură” , potrivit B1TV.

Pentru a onora memoria celor opt victime ale incendiului, inclusiv a fiului său, Cornel Dinicu și comunitatea locală au plantat 150 de nuci și au organizat o slujbă de pomenire în luna martie.

Citește mai mult pe acest subiect:

Detaliul „cheie” care explică dimensiunile îngrozitoare ale tragediei de la Ferma Dacilor. CAPCANA MORTALĂ din camerele de protocol

Redeschiderea urmăririi penale în dosarul privind controlul ISU de la Ferma Dacilor va fi soluționată de Tribunalul Militar

Ce motive invocă patronul de la „Ferma Dacilor” pentru a „fenta” arestul la domiciliu: „E un RELAXAT, preocupat să socializeze în diverse medii”

„Ferma Dacilor”: Foștii angajați ai lui Cornel Dinicu, bănuiți că au provocat incendiul devastator, rup tăcerea: „Avea SÂNGE pe palme și pe față”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
7 miniștri interimari ai cabinetului demis Bolojan au mandatele expirate de 24 de zile. Nici președintele Nicușor Dan nu are o soluție
Digi24
Andrei Caramitru: România ar intra într-un „dezastru” în trei-patru săptămâni dacă ar fi retrogradată la „junk”
Cancan.ro
Descoperirea făcută de inspectorii ITM la Spitalul Județean Buzău, la 8 luni de la moartea medicului Ștefania Szabo
Prosport.ro
Ramona Olaru, dialog incendiar cu Dan Alexa. Propunerea care a încins totul: „Ce pot eu să-ți ofer pentru asta?”
Adevarul
Revoltă în serviciile secrete americane. CIA și FBI blochează un plan controversat al lui Donald Trump, temându-se de un risc catastrofal
Mediafax
AUR a făcut anunțul! Începe demersurile pentru SUSPENDAREA lui Nicușor Dan și cere alegeri anticipate
Click
Au explodat prețurile apartamentelor din România. Orașul în care locuințele noi sunt cu 21% mai scumpe decât anul trecut
Digi24
„Nu o recunosc”. Scandal uriaș în jurul Maiei Sandu: salarii de mii de euro, CV-uri falsificate și verișoare în funcții publice
Cancan.ro
Ce AVERE au de împărțit Ileana Sterp și Daniel Aloman. Ce bunuri dețin cei doi, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Puțini știu cine este Raluca Olaru, fosta soție a lui Mircea Radu. Are o carieră impresionantă în medicină
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Ți-a căzut un copac pe mașină sau a fost inundată la furtunile din 2026? Ce asigurare plătește pagubele
Descopera.ro
Greșeala făcută de mulți oameni cu telefoanele vechi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: - Vreau să te cer de nevastă cu inelul bunicii!
Descopera.ro
Prima linie de apărare a Pământului împotriva microbilor extratereștri