Prima pagină » Știri externe » Recitalul unui celebru pianist, ANULAT după o remarcă legată de războiul din Gaza. Ce a spus artistul

Recitalul unui celebru pianist, ANULAT după o remarcă legată de războiul din Gaza. Ce a spus artistul

Recitalul unui celebru pianist, ANULAT după o remarcă legată de războiul din Gaza. Ce a spus artistul
Recitalul unui celebru pianist, anulat după o remarcă legată de războiul din Gaza. Ce a spus artistul

Orchestra Simfonică din Melbourne (MSO) a anulat viitorul recital al pianistului Jayson Gillham după comentariile pe care acesta le-a făcut despre războiul din Gaza.

Gillham a prezentat în premieră, duminică, o piesă scrisă de un compozitor ca un omagiu adus presei palestiniene.

El urma să interpreteze din nou lucrarea pe scena MSO joi, dar instituția de cultură a transmis că programul va fi modificat, arată BBC.

Ce s-a întâmplat de fapt

Decizia a venit după ce, la premieră, pianistul a spus, înainte de a începe recitalul, că Israelul a ucis peste 100 de jurnaliști de la începutul războiului.

Un purtător de cuvânt al lui Gillham a declarat pentru ABC că nu va comenta decizia instituției „din respect pentru MSO și relația continuă cu ei”.

Gillham – care este prezentat pe site-ul MSO drept „unul dintre cei mai buni pianiști ai generației sale” – s-a născut în Australia, dar locuiește în Marea Britanie.

La concertul de duminică, el a interpretat o serie de lucrări, de la Beethoven la Chopin.

El a cântat inclusiv lucrarea „Witness”, scrisă de compozitorul australian Connor D’Netto. MSO transmite că adăugarea acestei piese în repertoriu a fost una de ultimă oră.

„În ultimele 10 luni, Israelul a ucis peste 100 de jurnalişti palestinieni”, a spus Gillham înainte de a începe să cânte.

El a mai vorbit și despre o serie de „asasinări țintite ale jurnaliștilor de seamă” care călătoreau în vehicule de presă marcate sau purtau jachete de identificare.

„Uciderea jurnaliștilor este o crimă de război în dreptul internațional și este făcută într-un efort de a preveni documentarea crimelor de război și difuzarea informațiilor în lume”, a adăugat el.

Cum reacționează instituția

Într-un e-mail adresat sponsorilor, reprezentanții MSO au transmis că au fost luați prin surprindere de comentariile lui Gillham și că acesta i-a pus într-o „situație dificilă”.

„MSO nu acceptă utilizarea scenei noastre ca platformă pentru exprimarea opiniilor personale”, transmite instituția de cultură.

Aproape 40.000 de palestinieni au fost uciși de la începutul războiului, potrivit Ministerului Sănătății din Gaza, condus de Hamas.

Comitetul pentru Protecția Jurnaliștilor, o organizație independentă care promovează libertatea presei, transmite că 113 dintre aceștia erau jurnaliști.

MSO a transmis și că Gillham nu ar fi trebuit să facă aceste declarații fără a se consulta în prealabil cu reprezentanții instituției.

„Remarcile domnului Gillham au depășit sfera contractului său”, a transmis un purtător de cuvânt al Orchestrei Simfonice.

Decizia MSO a fost criticată dur și pe rețelele sociale, mai notează sursa citată.

Sursa foto: Profimedia

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Avertismentul lui Bolojan pentru România: „Crește riscul recăderii în populism și risipă”
Digi24
„Toată lumea este speriată”. Elita rusă se teme că FSB „scapă de sub control”, după ce Putin a extins puterea serviciului
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
Cum a apărut Alicia, fiica marelui fotbalist, într-o pereche de bikini. Internetul a explodat: „Zeiță superbă!”
Adevarul
Achizițiile de armament pe care România le face cu Ucraina prin programul SAFE, criticate de un expert în securitate: „Nu știm ce arme ne trebuie”
Mediafax
Miliardarii turci de la Ford Otosan investesc 100 de milioane de euro în România. Banca Transilvania le acordă o finanțare uriașă
Click
Cum trebuie spălate corect hainele albe. Nu își vor mai pierde niciodată strălucirea și culoarea intensă
Digi24
Ce sunt punctele negre de pe marginea parbrizului și la ce folosesc. Rolul lor este esențial pentru siguranța mașinii
Cancan.ro
Profețiile Babei Vanga pentru următoarele luni din 2026. Vom întâlni extratereștri și vom avea un nou conflict global
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Julia Chelaru, fosta membră a trupei Exotic! Și-a etalat formele voluptoase, la aproape 50 de ani
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Nivelul extrem de scăzut al Dunării a dus la o descoperire rară. Era acolo de aproximativ 80 de ani
Descopera.ro
Care este cel mai vechi pod din Europa?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Badea Gheorghe: – Nu pot face dragoste!
Descopera.ro
Cum au transformat doi antreprenori tone de plastic în școli pentru mii de copii