Prima pagină » Actualitate » Șoferii care intră pe banda unică de autobuz vor fi filmați și AMENDAȚI. Șeful Administrației Străzilor: „Va fi implementat, ca în alte țări”

Șoferii care intră pe banda unică de autobuz vor fi filmați și AMENDAȚI. Șeful Administrației Străzilor: „Va fi implementat, ca în alte țări”

Marian Bârgău, director general al Administrației Străzilor București, a declarat, în emisiunea „Cu Gândul la București”, că în curând urmează să fie implementat proiectul STB care presupune filmarea șoferilor care intră pe banda unică de autobuz. Potrivit proiectului, șoferii prinși pe benzile dedicate STB vor fi amendați. Marian Bârgău spune că în alte țări se respectă foarte mult benzile pentru transportul public și vorbește de amenzi uriașe, de „minim câteva mii de euro”, sau suspendarea permisului „pentru un an”

„Îi îndemnăm să respecte regulile de circulație, să respecte semnele instalate la intrarea pe banda de autobuz. Altfel, vom crea din nou blocaje”, le transmite Marian Bârgău șoferilor care intră pe benzile dedicate transportului public.

Directorul Administrației Străzilor a vorbit în emisiunea „Cu Gândul la București” și despre proiectul STB de filmare a șoferilor. Proiectul presupune apoi amendarea celor care intră pe benzile unice, fiind filmați cu dispozitive atașate pe autobuze.

Este un proiect benefic, s-a votat, și urmează a fi implementat. Este un ajutor binevenit, atât pentru colegii de la Poliție, cât și pentru colegii de la STB (…) Cu siguranță ar trebui să descurajeze șoferii, dar trebuie să privim cum este în alte țări. Acolo nici nu este nevoie de aceste separatoare de benzi. Acolo este trasată doar o singură linie, pe care toată lumea o respectă. Din păcate, la noi, numai cu gardul, numai cu forța se poate face ceva”, este de părere Marian Bârgău.

„Minim câteva mii de euro” dacă intri pe banda unică de autobuz

Directorul ASB a vorbit în continuare de amenzi extrem de mari, de „minim câteva mii de euro”, dar și de alte măsuri foarte dure.

„Pe segmentul de amenzi ar trebui să fim mai rigizi. În momentul în care ne-a prins pe banda unică de autobuz și ne-a luat permisul, și stau un an de zile pe bară, a doua oară ne gândim mai bine dacă mai vrem să circulăm (pe banda unică – n.r.). Și plus o amendă de minim câteva mii de euro, cu siguranță a doua oară nu vom mai călca pe acolo. În alte țări se respectă, probabil pe acest principiu”, a mai precizat Marian Bârgău în emisiunea „Cu Gândul la București”.

Directorul Administrației Străzilor, anunț în premieră: „Din septembrie vom amenaja bandă unică pentru autobuze pe bulevardul Magheru”

Marian Bârgău, director general al Administrației Străzilor București (ASB) a anunțat, în premieră, în cadrul emisiunii „Cu Gândul la București”, că din septembrie 2024, bulevardul Magheru din centrul Capitalei va avea bandă unică pentru autobuze. Astfel, transportul public de pe această arteră nu va mai fi blocat în trafic.

„Sunt și alte proiecte în derulare. Unul dintre ele îl vom implementa în perioada următoare. Va fi pe Magheru. Este avizată (banda unică – n.r.) în Comisia Tehnică de Circulație. Banda unică va fi pe banda unu de circulație. Ne place, nu ne place, trebuie să folosim acele separatoare de sens, sau stâlpișorii galbeni, care nu sunt foarte estetici. Noi credem că în septembrie vom reuși cu această bandă de autobuz”, a mai precizat Marian Bârgău.

Întreaga emisiune cu directorul Administrației Străzilor:


Citește și:

Directorul Administrației Străzilor, anunț în premieră: „Din septembrie vom amenaja bandă unică pentru autobuze pe bulevardul Magheru”

Director Administrația Străzilor, despre traficul de coșmar din București: Vrem să facem intersecții inteligente, cu senzori / Să folosim și STB

Recomandarea video

Mediafax
Europa 2026: previziuni salariale, țările cu cele mai mari creșteri. România și Ucraina, singurele pe minus
Digi24
Cea mai scăzută temperatură de pe Pământ în acest moment. Zilele următoare sunt prognozate și -60 de grade Celsius
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al lui Ion Drăgan. Ce a postat artistul, cu câteva ore înainte să moară
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Indignarea unui muncitor român stabilit în Spania, după ce i s-a oferit un salariu de 1.800 euro: „Nu acceptați aceste mizerii”
Mediafax
Cod portocaliu de viscol în zona de munte din județele Hunedoara și Caraș-Severin
Click
Trei zodii își rescriu destinul de la început de an. Ianuarie le schimbă viața în bine, renasc din propria cenușă
Digi24
A murit Pat Finn. Actorul din serialele „Seinfeld” și „Friends” avea 60 de ani
Cancan.ro
Ce mâncau Nicolae și Elena Ceaușescu în prima zi de Crăciun. Meniul strict era făcut cu o zi înainte
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia deschide comenzile noului Spring pe piețele vest-europene. România încă vinde vechea generație
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Statele Unite interzic dronele fabricate în afara țării, în special cele din China