Prima pagină » Actualitate » Prețul cu care se VINDE o casă în satul Viscri, locul preferat de regele Charles al III-lea din România

Prețul cu care se VINDE o casă în satul Viscri, locul preferat de regele Charles al III-lea din România

Otilia Serescu
Prețul cu care se vinde o casă în satul Viscri, locul preferat de regele Charles al III-lea / Sursa foto: Imobiliare.ro

O casă din pitoreasca localitate Viscri, sat faimos datorită legăturii strânse cu regele Charles al III-lea, a fost scoasă la vânzare. Această proprietate, situată într-una dintre cele mai cunoscute zone din România, oferă autenticitate și farmec, atrăgând de-a lungul timpului numeroase personalități, inclusiv un cap încoronat.

Casa are două corpuri de clădire și un teren generos, cu o suprafață de 1.750 de metri pătrați. Primul corp, construit relativ recent, în anul 2018, are 49 de metri pătrați. Al doilea corp, mai vechi, a fost renovat în același an și oferă o cameră spațioasă de 100 de metri pătrați, care poate fi recompartimentată în funcție de preferințele viitorului proprietar, conform detaliilor oferite de Imobiliare.ro.

Prețul cu care se vinde o casă în satul Viscri, locul preferat de regele Charles al III-lea / Sursa foto: Imobiliare.ro

Prețul cu care se vinde o casă în satul Viscri, locul preferat de regele Charles al III-lea / Sursa foto: Imobiliare.ro

Prețul de vânzare al acestei proprietăți este de 195.000 de euro.

„Această proprietate se poate transforma într-o casă de vacanță, în restaurant sau într-o pensiune”, a declarat Silviu Roița, reprezentantul agenției I Casa Real Estate, subliniind potențialul multifuncțional al locuinței.

Casa beneficiază de toate utilitățile esențiale din zonă: apă, curent și canalizare. Încălzirea în unul dintre corpuri este realizată cu ajutorul unei centrale pe lemne, oferind astfel un plus de confort în mediul rural autentic.

Satul Viscri, inclus în Patrimoniul Mondial UNESCO, este o atracție turistică de renume, fiind vizitat anual de numeroși turiști străini. Renumele său a crescut considerabil după ce regele Charles al III-lea a achiziționat o proprietate aici în 1996, vizitând frecvent această zonă.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Trump susține că Iranul vrea să-l UCIDĂ: „Am lăsat instrucțiuni dacă voi fi asasinat”
Digi24
China i-a dat un ultimatum lui Putin privind folosirea armelor nucleare în Ucraina
Cancan.ro
O fostă campioană și-a ținut iubitul, avocat celebru, ostatic într-un apartament din București. Trupele speciale au intervenit prin balcon să-l salveze
Prosport.ro
Are mari probleme financiare și a dezvăluit „cea mai mare greșeală” a vieții: „L-am dat eu, ca prostul! Eram general!”
Adevarul
Fuga din calea iadului: capcana mortală în care au sfârșit localnicii care fugeau de incendiile din Spania. Mărturiile supraviețuitorilor
Mediafax
Cum se împărțea viitorul ROMÂNIEI fără ca românii să știe. Documentul care face lumină
Click
Crina Abrudan primește ajutor în afacerea cu haine de la toată familia. „Mă ajută și soțul, mă ajută și mama!”
Digi24
„Rețeaua morții” în care NATO va folosi inteligența artificială în România împotriva Rusiei
Cancan.ro
Echipa Vocea României s-a mărit în 2026. Cine s-a alăturat vedetelor cu greutate din PRO TV
Ce se întâmplă doctore
Cum au decurs ultimele clipe din viața lui Gabi Mureșan. Prietenul lui a încercat să-l salveze din lac: „Nu știam unde să mă scufund”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cum transformi o Dacia într-un camper în doar 4 minute. Soluția de 1.400 de lei apărută pe OLX
Descopera.ro
Oamenii fără de care Imperiul Roman nu ar fi existat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Am 71 de ani și sunt căsătorit cu o femeie de 30!
Descopera.ro
O rocă marțiană bizară conține un mineral pe care oamenii de știință nu se așteptau să îl găsească