Prima pagină » Știri externe » Haaretz: Înșelarea sofisticată de către Benjamin NETANYAHU a publicului israelian

Haaretz: Înșelarea sofisticată de către Benjamin NETANYAHU a publicului israelian

Haaretz: Înșelarea sofisticată de către Benjamin NETANYAHU a publicului israelian

Premierul Benjamin Netanyahu a declanșat un proces sofisticat de inducere în eroare a publicului israelian, în primul rând asupra circumstanțelor atacurilor teroriste din 7 octombrie 2023, produse pe fondul lipsei de vigilență a serviciilor secrete israeliene, dar și în legătură cu negocierile de obținere a eliberării ostaticilor israelieni din Fâșia Gaza.

Grupul islamist Hamas a luat prin surprindere Israelul prin atacurile comise pe 7 octombrie 2023 în vestul regiunii Negev, neutralizând liniile defensive israeliene pentru a comite masacre și violuri în comunități rezidențiale israeliene. În replică, Israelul a surprins grupul Hamas, prin invazia soldată cu distrugerea orașelor și satelor din Fâșia Gaza, unde au fost ucise peste 40.000 de persoane.

”Discuțiile din societatea israeliană ar trebui să se concentreze pe trei chestiuni: au fost suficiente informații despre intențiile și capabilitățile inamicului? Dacă a existat vreun avertisment, incursiunea islamiștilor ar fi putut fi blocată? Surpriza a condus la victoria inamicului?”, scrie editorialistul Aluf Benn, într-un articol publicat în cotidianul Haaretz sub titlul ”Înșelarea sofisticată de către Netanyahu a publicului israelian”.

Conform diverselor surse, agențiile secrete israeliene aveau informații detaliate despre planurile organizației islamiste Hamas, inclusiv despre antrenamentele și pregătirile pentru comiterea atacurilor. Ministrul Apărării, Yoav Gallant, șeful Statului Major, Herzl Halevi, și alți oficiali militari îl avertizaseră pe Benjamin Netanyahu despre riscurile unui război. Avertizaseră că „ruptura internă” cauzată de problemele de legitimitate ale Guvernului israelian, pe fondul protestelor, încurajau Iranul și aliații din cadrul ”cercului de foc” din jurul Israelului să exploateze vulnerabilitățile.

”Însă Netanyahu a ignorat avertismentele, calificându-le manevre ale adversarilor săi politici”, notează editorialistul.

După atacurile teroriste din octombrie 2023, disputele din Israel au început să se concentreze asupra acordului pentru eliberarea ostaticilor, care ar include armistițiu cu Hamas și schimb de ”prizonieri”.

”Netanyahu respinge un astfel de acord. Nu este clar când a decis să îl respingă, dacă a fost de la început sau dacă această poziție a fost dezvoltată gradual. Netanyahu a declanșat o fraudare sofisticată a publicului din Israel și a mediatorilor – SUA, Egipt și Qatar -, acționând prin negocieri în sensul unui acord, dar, în același timp, slăbind mișcarea de protest și motivațiile negocierilor”, concluzionează editorialistul Aluf Benn.

Foto: Shutterstock

Citește și:

Netanyahu va fi forțat să își frâneze elanul, în contextul în care Statele Unite nu vor RĂZBOI cu Iranul /Israelul riscă un conflict de uzură în Liban

BCE avertizează că Uniunea Europeană se confruntă cu „probleme structurale” /„Depășirea stagnării economice necesită acțiuni puternice”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ședință a coaliției de guvernare în urma tensiunilor generate de recesiunea tehnică
Digi24
Barack Obama explică afirmațiile despre extratereștri și Area 51, după valul de reacții pe rețelele sociale
Cancan.ro
Ex-soția vedetei Antena 1 s-a combinat cu multimilionarul Cosmopolis. De Sfântul Valentin, a scos-o la o înghețată
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Nicușor Dan, absent de la München, în timp ce Maia Sandu a avut întâlniri cu greutate. Capcana marginalizării
Mediafax
Rubio se întâlnește cu Orbán la Budapesta, în contextul în care SUA și Ungaria urmează să semneze un acord nuclear civil
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Primele imagini cu ucigașul lui Gheorghe Chindriș. Tânărul de 26 de ani a fost capturat de forțele speciale SIAS
Ce se întâmplă doctore
Abia dacă o mai recunoști! Cum arată în prezent Alina Vidican, fosta soție a lui Cristi Borcea. Operațiile estetice au schimbat-o complet
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
După mânerele ascunse, China vrea să interzică și volanele de tip „yoke”, popularizate de Tesla
Descopera.ro
Singurul animal care nu moare de bătrânețe!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Test de cultură generală. Insectele au creier sau nu?