Prima pagină » Actualitate » Eugen Pîrvulescu, plasat sub CONTROL judiciar după 10 ore de audieri

Eugen Pîrvulescu, plasat sub CONTROL judiciar după 10 ore de audieri

Eugen Pîrvulescu, plasat sub CONTROL judiciar după 10 ore de audieri

Senatorul Eugen Pîrvulescu a fost pus sub control judiciar pentru 60 de zile, anunță procurorii anticorupție într-un comunicat. Acesta a ieșit de la sediul DNA, unde a fost audiat mai bine de 10 ore, și a refuzat să facă declarații în fața jurnaliștilor.

În dosar sunt cercetați Eugen Pîrvulescu și Marian Burcescu pentru cumpărare de influență, iar Gheorghe Florea și Radu Mărgineanu pentru trafic de influență. Marian Țole are calitatea de martor.

Procurorii DNA susțin că, la inițiativa lui Eugen Pîrvulescu, ar fi fost dată o mită în valoare de 60.000 de euro, pentru a urgenta obținerea certificatului de securitate ORNISS de către Marin Țole, care ar fi urmat să fie numit la conducerea Companiei Naționale de Investiții (CNI), în anul 2022.

La acel moment, Eugen Pîrvulescu era președintele organizației PNL Teleorman din care face parte și Marin Țole, actual secretar de stat în Ministerul Dezvoltării.

Procurorii din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie – Secția de combatere a corupției au anunțat că au dispus „punerea în mișcare a acțiunii penale și luarea măsurii controlului judiciar, începând cu data de 11 octombrie 2024, față de inculpații:

  • PÎRVULESCU EUGEN, la data faptei și în prezent senator în Parlamentul României, pentru săvârșirea infracțiunii de instigare la infracțiunea de cumpărare de influență;
  • BURCESCU MARIAN-CĂTĂLIN, la data faptei director general la Oficiul de Stat pentru Invenții și Mărci (O.S.I.M.), pentru săvârșirea infracțiunii de complicitate la cumpărare de influență;
  • M.R.M., pentru săvârșirea infracțiunii de trafic de influență;
  • F.G. pentru săvârșirea infracțiunii de complicitate la trafic de influență

În cursul anului 2022, inculpatul M.R.M, la instigarea inculpatului Pîrvulescu Eugen și beneficiind de ajutorul inculpaților F.G. și Burcescu Marian-Cătălin, ar fi pretins de la o persoană (martor în cauză) suma de 60.000 de euro din care martorul ar fi remis inculpatului M.R.M. suma de 150.000 lei (echivalentul a 30.000 euro), acesta din urmă lăsând să se creadă că are influență asupra unei alte persoane care deținea o funcție importantă în cadrul instituției desemnate de securitate, afirmând că o va determina să urgenteze efectuarea verificărilor de securitate necesare în cadrul procedurii de eliberare a avizului de securitate O.R.N.I.S.S. în beneficiul martorului respectiv.
Pe timpul cât se află sub control judiciar, cei patru inculpați trebuie să respecte o serie de obligații, între care să se prezinte ori de câte ori sunt chemați la organul de urmărire penală, să nu părăsească teritoriul României și să nu comunice direct sau indirect, pe nicio cale, cu persoanele menționate în ordonanța de dispunere a controlului judiciar.

Inculpaților li s-a atras atenția că, în caz de încălcare cu rea-credință a obligațiilor care le revin, măsura controlului judiciar se poate înlocui cu măsura arestului la domiciliu sau măsura arestării preventive”, se arată în comunicatul DNA.

Citește și:

STENOGRAME. Cum ar fi tranzacționat Eugen Pîrvulescu o mită de 60.000 de euro, pentru ca Marin Țole să fie numit șef al CNI

Senatorul Eugen Pîrvulescu, pus sub CONTROL judiciar. Politicianul, cercetat pentru „instigare la cumpărare de influență”, AUDIAT la DNA

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Volodimir Zelenski, îmbrăcat în costum, a ajuns la Mar-a-Lago și a fost întâmpinat de Donald Trump
Digi24
Ceasuri Rolex, lingouri de aur și o diplomație „decimată din interior”. Cum funcționează politica externă a Americii în era Trump 2.0
Cancan.ro
Cât costă rochia purtată de Mirabela Grădinaru la Digi24. De ce a atras atenția tuturor
Prosport.ro
Gigi Becali a pierdut o avere dintr-un foc, dar nu-i pasă: „Am dat 14.000.000 de euro din banii mei”
Adevarul
Șoferii de mașini hibride, de trei ori mai expuși riscului de deces decât cei cu mașini pe benzină. Care este motivul
Mediafax
CCR nu a dat decizia pe pensiile magistraților din cauza lipsei cvorumului. Decizia s-ar putea lua luni
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Fostul preşedinte al Curţii, Augustin Zegrean, despre actuala decizie a CCR: „Duminica nu se judecă nicăieri în lume”
Cancan.ro
Alex Bodi continuă scandalul aprins cu Ramona Olaru! Musculosul nu se lasă: 'O să aduc eu amintiri de la Agronomie când
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Nemții au desenat viitoarea Dacia C-Neo. Viziunea unui tuner axat pe modelele mărcii
Descopera.ro
De ce, indiferent cât ai mâncat, mai ai loc și pentru desert?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
2026 va fi anul medicamentelor împotriva obezității