Prima pagină » Actualitate » PSD a depus PLÂNGERI la Poliţie, la AEP şi la BEC împotriva AUR: George Simion folosește materiale de propagandă neconforme cu legea

PSD a depus PLÂNGERI la Poliţie, la AEP şi la BEC împotriva AUR: George Simion folosește materiale de propagandă neconforme cu legea

PSD a depus PLÂNGERI la Poliţie, la AEP şi la BEC împotriva AUR: George Simion folosește materiale de propagandă neconforme cu legea

PSD a depus plângeri la Poliție, Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) și Biroul Electoral Central (BEC) împotriva partidului AUR, acuzându-l de afișaj electoral defăimător. Potrivit social-democraților, AUR a lipit afișe pe panouri destinate alegerilor prezidențiale cu mesajul „George Simion 2024 – Calea sigură să scăpăm de PeeSeeDee”, un slogan peiorativ la adresa PSD și a candidatului său, Marcel Ciolacu.

Conform social-democraților, acest material nelegal de propagandă electorală se regăseşte şi pe pagina oficială a candidatului George Simion, fotografia de copertă redă acelaşi text: „George Simion – Calea sigură să scăpăm de PeeSeeDee”.

Afișele AUR, în afara legii

În conformitate cu art. 36 alin. 7 din Legea nr. 334/2006 privind finanţarea activităţii partidelor politice şi a campaniilor electorale: „Este considerat material de propagandă electorală orice material scris, audio sau video, care îndeplineşte următoarele condiţii:

a) se referă în mod direct la un candidat sau partid politic care participă la alegeri sau referendum, clar identificat;

b) este utilizat în perioada campaniei electorale, stabilită potrivit legilor privitoare la organizarea alegerilor;

c) are obiectiv electoral şi se adresează publicului larg;

d) depăşeşte limitele activităţii jurnalistice de informare a publicului, afirmă formațiunea politică”, arată PSD.

Vă rugăm să constatați faptul că sunt îndeplinite condițiile ca materialul să fie considerat propagandă electorală: se referă la un candidat clar identificat – George Simion, candidat la alegerile prezidențiale, este utilizat în perioada campaniei electorale, are obiectiv electoral declarat (câștigarea alegerilor prezidențiale de către AUR), depășește în mod clar obiectivul de informare a publicului, iar în ceea ce privește textul postării, acesta este defăimător la adresa PSD, afirmă social-democrații în sesizările trimise la poliție, AEP și BEC.

Potrivit PSD, afişele electorale încalcă prevederile art. 41 alin. 4 şi alin. 6 din Legea nr. 370/2004 privind alegerea Preşedintelui României fiindcă sunt amplasate două afişe lipite, de alt tip, cu referire la acelaşi candidat cu scopul de a influenţa percepţia publică asupra unui alt candidat.

Reprezentanții PSD subliniază că afișele distribuite de AUR au fost create cu scopul de a influența voturile electoratului printr-o campanie electorală negativă, în contradicție cu normele legale. Aceștia argumentează că astfel de mesaje pot avea un impact negativ asupra alegătorilor și pot genera confuzie în rândul acestora.

Conform art. 52 alin. 1 din Legea 334/2006 privind finanţarea activităţii partidelor politice şi a campaniilor electorale, utilizarea de către competitorii electorali a oricăror tipuri de materiale de propagandă electorală în campania electorală care nu sunt prevăzute de lege se sancţionează cu amendă de la 10.000 lei la 25.000 lei, se precizează în plângerea depusă de PSD la AEP.

CITEȘTE ȘI:

România, în CAMPANIE electorală. PRINCIPALII candidați la prezidențiale și promisiunile lor electorale

STARTUL campaniei electorale pentru alegerile PREZIDENȚIALE. Ce urmează până la votul decisiv

Recomandarea video

Mediafax
Ce înseamnă când pisica te privește și clipește lent, potrivit cercetătorilor
Digi24
George Simion, după ce Dragoș Sprînceană l-a numit „trădător de țară”: „Minciuni. Le fuge pământul de sub picioare”
Cancan.ro
Mama Adrianei Viliginschi, văduva lui Kreiner, rupe tăcerea după ce fiica ei a fost arestată! 'Se va descoperi cine le...'
Prosport.ro
Românca și-a dat demisia din televiziune pentru iubitul fotbalist! A „fugit” alături de el în străinătate și pregătesc o nuntă mare în Oltenia
Adevarul
„Cred că un soldat ar spune mulțumesc”. Un vlogger rus prezintă rația individuală de hrană din Armata Română
Mediafax
Rețeaua energetică a Ucrainei, vizată de un atac rus de amploare. Restricții aeriene în Polonia
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Lavrov, schimbare radicală de ton: acuză SUA că blochează un acord de pace în Ucraina
Cancan.ro
Ce îi scria românca lui Jeffrey Epstein în timp ce el era în închisoare! Detaliile neașteptate din mailurile desecretizate
Ce se întâmplă doctore
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe fanii săi! Cum a apărut bruneta în cea mai provocatoare ședință foto
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Dacia renunță la motoarele pe GPL. De când intră în vigoare decizia și cu ce vor fi ele înlocuite
Descopera.ro
Care este diferența dintre alcool și etanol?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Am fost aseară la o tipă… A stins becul și mi-a zis: „Profită de mine!”
Descopera.ro
Elon Musk susține că poate construi un oraș autonom pe Lună în mai puțin de 10 ani