Prima pagină » Actualitate » După desecretizarea informațiilor despre plata campaniei electorale a lui Călin Georgescu, influencerii părăsesc România

După desecretizarea informațiilor despre plata campaniei electorale a lui Călin Georgescu, influencerii părăsesc România

După desecretizarea informațiilor despre plata campaniei electorale a lui Călin Georgescu, influencerii părăsesc România

După desecretizarea documentelor în CSAT, referitor la banii care au fost plătiți de candidatul independent Călin Georgescu,prin interpuși, influencerii care i-au susținut campania pare că părăsesc țara. Unul dintre aceștia a postat pe profilul său de TikTok un film prin intermediul căruia transmite prietenilor din țară un mesaj prin carele spune adio prietenilor din țară. Filmarea pare a fi făcută chiar în vama de la granița cu Bulgaria. 

Influencerul Makaveli pare că părăsește țara, odată cu desecretizarea documentelor din CSAT care au dezvăluit cine și câți bani a luat pentru promovarea electorală a candidatului la prezidențiale Călin Georgescu. Influencerul Makaveli a transmis prietenilor, prin intermediul unei postări pe TikTok, că se află la frontiera cu Bulgaria și se pregătește să părăsească România.

„George, te pup bă, vezi ce faci!”, cu hashtagurile „adio” și „dor de voi”, a transmis Makaveli prietenilor din țară.

Despre Makaveli se știe că este unul dintre influencerii care au postat pe bani în favoarea lui Călin Georgescu, ulterior a negat, după dezvăluirea informațiilor obținute de serviciile secrete, în CSAT. Acesta pare că a părăsit țara cu o seară înainte de perchezițiile domiciliare ale polițiștilor, la Brașov, și care-l vizau pe Bogdan Peșchir, finanțatorul campaniei lui Georgescu, pe TikTok.

Din informațiile SRI, reiese că contul de TikTok “bogpr”, utilizat de Bogdan Peșchir, este implicat în finanţarea promovării lui Călin Georgescu pe platforma de socializare. Din aceleași documente mai reiese că de pe acest cont s-au făcut plăți, chiar și după încheierea campaniei,  în valoare de 381.000 de dolari, în perioada 24.10-24.11.2024, către utilizatori ai unor conturi de TikTok implicaţi în promovarea lui Călin Georgescu.

Acesta (n.r. Peșchir), utilizând contul “bogpr”, a realizat donaţii pe TikTok de peste un milion de euro. După ce a devenit subiect de dezbatere publică, implicarea „bogpr” în finanţarea promovării lui Călin Georgescu la nivelul platformei a fost confirmată inclusiv de reprezentanţii TikTok în dialogul cu autorităţile române în data de 28.11.2024, spune SRI.

Numele lui Peșchir a fost indicat și de alt influencer, Marco Kalu, care a transmis un mesaj pentru acesta, pe același cont de socializare, după desecretizarea docuemntelor în CSAT.

Contul lui “bogpr” (n.r Bogdan Peschir, cel care a finanțat campania electorală a lui Călin Georgescu cu 1 milion de euro) închis, tranzacţiile verificate şi toţi care aţi primit bani, aveţi conturile alea mari blocate. O să le închidă zilele astea că e anchetă. Nu îţi e rușine, măi, ai luat 50 de mii din prima şi alde Pian şi ăştia au luat căte 10 mii şi când s-a aflat, s-a făcut ceartă între voi.

La acuzațiile că ar fi sprijinit de interlopi și de foști pușcăriași, în campanie, Călin Georgescu a declarat celor de la Realitatea TV că are de gând să-i grațieze în cazul în care ar surveni vreo condamnare, în cazul lor.

Am fost acuzat că ma sprijină foști puscăriași, interlopi, romi. Domnule, foarte bine. Ei nu sunt oameni? Foarte bine, sunt onorat de acest lucru. Noi asta nu înțelegem, cooperarea între oameni, că ne divizăm aiurea. Asta și solicit poporului româm, nu mai ascultați așa ceva, după prăbușirea economica suntem și dezbinați.

CITEȘTE ȘI:

INTERLOPII periculoși, din spatele campaniei lui Călin Georgescu, se dezic de acesta: „Te-am scos din anonimat, că nu te cunoştea nimeni”

Călin Georgescu, dacă va GRAȚIA oamenii care au fost victimele sistemului: „Da”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Zilele cu dezlegare la pește rămase până la Crăciun
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Capitala votează astăzi primarul general. S-au deschis secțiile de votare
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Camerele de „descărcare a furiei”, pe val. De ce majoritatea clienților sunt femei?