Prima pagină » Știri externe » Merz îl invită pe Netanyahu să viziteze Germania: “Se va găsi o modalitate să nu fie ARESTAT în baza mandatului Curții Penale Internaționale”

Merz îl invită pe Netanyahu să viziteze Germania: “Se va găsi o modalitate să nu fie ARESTAT în baza mandatului Curții Penale Internaționale”

Merz îl invită pe Netanyahu să viziteze Germania: “Se va găsi o modalitate să nu fie ARESTAT în baza mandatului Curții Penale Internaționale”

Friedrich Merz a declarat că l-a invitat pe premierul israelian Benjamin Netanyahu să viziteze Germania și că va găsi o modalitate ca acesta să poată face acest lucru fără să fie arestat în baza mandatului de la Curtea Penală Internațională.

Declarația lui Merz, probabil următorul cancelar al Germaniei, a fost făcută în cadrul unei conferințe de presă după ce partidul său a câștigat cea mai mare parte a voturilor la alegerile din Germania.

„Cred că este o idee complet absurdă că un prim-ministru israelian nu poate vizita Republica Federală Germania”, a declarat Merz.

Merz a spus că i-a comunicat lui Netanyahu la telefon „că vom găsi modalități și mijloace pentru ca el să viziteze Germania și să plece fără a fi arestat”, conform Reuters.

Reprezentanții premierului israelian au declarat că Netanyahu l-a felicitat pe Merz și că Merz i-a spus lui Netanyahu că îl va invita în Germania „în ciuda deciziei scandaloase a Curții Penale Internaționale de a-l eticheta pe prim-ministru drept criminal de război”.

Die Linke: Invitația lui Merz, un „dezastru”

Curtea Penală Internațională a emis mandate de arestare pe numele lui Netanyahu și al fostului ministru al Apărării al Israelului, precum și pe numele mai multor oficiali Hamas, pentru presupuse crime de război comise în Fâșia Gaza.

Toate cele 27 de țări UE, inclusiv Germania, sunt semnatare ale tratatului fondator al Curții, singurul tribunal internațional permanent pentru crime de război și crime împotriva umanității.

Semnatarii au datoria de a aresta suspecții desemnați de CPI când aceștia se află pe teritoriul lor.

Israelul respinge jurisdicția Curții și neagă crimele de război.

Partidul de stânga Die Linke a numit invitația lui Friedrich Merz un „dezastru” și l-a acuzat pe acesta de „standarde duble”.

Germania a subliniat întotdeauna că mandatele internaționale de arestare vor fi executate, a declarat co-liderul Die Linke Jan van Aken, referindu-se la un mandat CPI pe numele președintelui Rusiei:

„Dacă Vladimir Putin vine în Germania, atunci acest mandat de arestare trebuie pus în aplicare. Același lucru este valabil și pentru Netanyahu”.

Foto: Profimedia

CITIȚI ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
AEI: Prețul la gaze pentru populație ar putea scădea cu până la 23%, pentru non-casnici, să crească cu 25%, după aplicarea noii scheme de la 1 aprilie
Digi24
Moscova cere direct anularea deciziei NATO de la summitul din București. Ce înseamnă acest lucru
Cancan.ro
Cel mai cunoscut primar din România și-a terorizat fosta soție: 'A oferit 50.000 de euro ca să-mi facă felul'
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Confesiunile războinicului care conduce un grup de români în prima linie în Ucraina. „Lasă sechele, nu voi mai fi niciodată un civil normal”
Mediafax
UE oferă un salariu de aproape 6.800 de euro și un post permanent. Ce este concursul AD5
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Operațiunea „Conserva”. Cum a mascat propaganda Kremlinului dispariția lui Putin
Cancan.ro
E oficial! Cătălin Măruță a dat LOVITURA. A semnat noul contract, după ce a fost dat afară de Pro TV
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Mircea Radu, fostul prezentator de la „Din dragoste”? E complet transformat la 56 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Controalele cu radarul pistol scot la iveală mai mult decât depășirea vitezei legale. Ce au găsit polițiștii în trafic
Descopera.ro
Descoperire ȘOC într-o peșteră din România
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care animal are mai multe oase decât o balenă albastră?